23. 3. 2010
Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve
Zakon o subvencioniranju študentske prehrane z rešitvami temelji na osnovnem cilju, tj. med študijem omogočiti vsem študentom nižje stroške študija ter bolj kakovostno in zdravo prehrano v vsakem študijskem središču v Sloveniji in s tem prispevati h kakovostnejšem študiju.
Študentom se tako nudi na izbiro čim bolj pestra ponudba prehrane. Del te ponudbe je tudi hitra prehrana. Ponudniki hitre prehrane morajo, tako kot tudi vsi drugi, nuditi študentska kosila v skladu s smernicami zdravega prehranjevanja za študente.
Smernice zdravega prehranjevanja za študente so pripravili na Ministrstvu za zdravje. V njih so opredeljene energijske potrebe v prehrani študentov, makrohranila v prehrani študentov (maščobe, beljakovine, ogljikovi hidrati) in mikrohranila (vitamini) v prehrani študenov. Smernice zdravega prehranjevanja za študente vsebujejo tudi pravilno razmerje hranil, sestavo posameznih obrokov za uravnoteženo prehrano študentov, priporočila za izbiro živil in pripravo uravnoteženih obrokov ter pestrost prehrane.
Poleg navedenih smernic morajo ponudniki izpolnjevati vprašalnik o samonadzornem kontrolnem sistemu, kjer je potrebno odgovoriti kdo pripravlja jedilnike, kolikšna je povprečna tedenska poraba soli na sto obrokov, ali so uporabljene kvalitetne maščobe itn. Ta vprašalnik ponudniki pošljejo na pristojno študentsko organizacijo, ta pa na Ministrstvo za zdravje.
Za vse ponudnike študentske prehrane je pogoj tudi, da morajo za študentsko kosilo nuditi najmanj glavno jed in dva hoda. Ponudniki hitre prehrane tako največkrat ob glavni jedi nudijo še solato in sadje ali sladico.
Iz navedenega je razvidno, da so ponudniki hitre prehrane prav tako kot vsi ostali ponudniki dolžni zagotavljati prehrano v skladu s smernicami zdravega prehranjevanja.
Odziv Ministrstva za zdravje
Podatki raziskav o prehranjevalnih navadah odraslih prebivalcev Slovenije kažejo, da se ti prehranjujejo neustrezno. Z reprezentativnimi podatki o prehranjevalnih navadah študentov sicer ne razpolagamo, vendar so na voljo manj obsežne raziskave o prehranjevanju študentov, ki potrjujejo neustrezne vzorce prehranjevanja. Pri tem je še posebej izstopa neustrezen režim prehranjevanja, ki je pogosto posledica študijskih obveznosti študentov, razporejenih preko celotnega dne. Glede na navedeno je pomembno, da imajo študentje v okoljih kjer živijo in študirajo na voljo možnost prehranjevanja.
V okviru izvajanja Resolucije o nacionalnem programu prehranske politike 2005 - 2010 (Uradni list RS, št. 39/2005) je Ministrstvo za zdravje v letu 2007 sprejelo Smernice zdravega prehranjevanja za študente z jedilniki. Le-te vsebujejo normativne vrednosti za energijski in hranilni vnos ter priporočila za sestavo jedilnikov ob upoštevanju načina prehranjevanja in prehranjevalnih navad. Smernice vključujejo poleg uravnoteženih obrokov za zdrave študente tudi predloge brezmesnih obrokov ter prilagojenih obrokov (diete) v primerih, ko posameznik zaradi bolezni ne more oziroma ne sme uživati določene vrste hrane. Smernice upoštevajo tudi: prehranjevalne navade glede na geografska območja Slovenije in letni čas; vključevanje kakovostnih živil v obroke, ki so v veliki meri lokalno pridelana; normative za porcioniranje hrane; ter recepture za posamezne jedilnike z izračunom energijske in hranilne vrednosti.
Z namenom spodbujanja zdravega prehranjevanja pri študentski populaciji je bil sprejet tudi Pravilnik o subvencioniranju študentske prehrane (Uradni list RS, št. 72/2009, z dne 18.9.2009), ki navaja, da je ponudnik dolžan uresničevati smernice zdravega prehranjevanja Ministrstva za zdravje in zagotavljati kakovostne obroke, skladno z optimalnimi energijskimi in hranilnimi potrebami študentov.
Na Ministrstvu za zdravje menimo, da smo na ta način zagotovili pogoje za zdrav način prehranjevanja študentov, seveda pa je odločitev vsakega posameznika, po kakšnih obrokih v okviru ponudbe subvencionirane študentske prehrane tudi dejansko posega.
Ob tem je pomembno tudi dejstvo, da so študentje čimbolj ozaveščeni o načeli zdravega prehranjevanja ter o posledicah, ki jih predstavljajo nezdrave prehranjevalne navade. Najnovejše, še ne objavljene raziskave kažejo, da je velik problem v prehranjevanju vseh skupin prebivalcev predvsem sol v prehrani. Ministrstvo za zdravje zato v letošnjem letu načrtuje široko medijsko kampanjo, ki ne bo namenjena zgolj študentski populaciji temveč splošni populaciji. Namen kampanje je predvsem ozavestiti potrošnike in ponudnike o pomenu soli za zdravje ter njenih negativnih vplivih na zdravje.
Znano je, da se prehranjevalne navade oblikujejo že zelo zgodaj v otroštvu, in se pogosto ohranijo do konca življenja. Ministrstvo za zdravje preko udejanja nacionalne prehranske politike veliko pozornosti posveča predvsem aktivnostim vzgoje za zdravje ter spodbujanju zdravih prehranjevalnih navad pri bodočih starših in pri populaciji otrok in mladostnikov. Študentje sodijo v skupino, ki ob zadostni ozaveščenosti lahko sami najbolj vplivajo na svojo lastno izbiro. Naj dodamo, da ima pri tem pomembno vlogo tudi ponudnik, ki je študentu skladno s smernicami zdrave prehrane dolžan ponuditi možnosti zdravih izbir.
Študentske bone je potrebno krepko omejiti. Predvsem pa je potrebna večja kontrola, sploh po regijah izven Ljubljane. Nemalokrat sem naletel na situacijo, da zvečer v kakšno od pizzerij pride cela družina na pojedino in to na naše davkoplačevalske stroške. In to pač tako ne gre. Inšpektorji naj hodijo v kontrolo zvečer in ne samo v Ljubljani. Verjamem, da bodo naleteli na veliko kršitev. Potrebno pa bi bilo tudi dati nagrado vsem, ki takšne kršitve prijavijo pristojnim organom.
Delno za.
Vsaka hitra prehrana po mojem prepričanju ni tako nezdrava.
Recimo pečeni puranji naravni zrezek.
Drugače pa v "restavracijah" ni nujno, da je kaj bolj zdravo:
- staro olje
- preveč soli
- ...
Tolko o zdravi prehrani
ne vem, če je smiselno ukinjanje bonov fast foodov. splošno znano dejstvo je, da sredstev za te subvencije itak ostaja, torej zakaj se ne bi porabili vsaj za fast foode. konec koncev je:
a) vsak odgovoren sam zase in za izbiro lokala, kamor bo hodil jesti
b) fast food lokali so še vedno v veliki manjšini, tako da pretirane škode ne vidim.
je pa zanimivo videt, s kakšnimi nepomembnimi zadevami se eni ukvarjate in se vam celo zdijo tako pomembne, da jih je potrebno predlagati vladi...
Vaša ocena o nepomembnosti je zgolj subjektivna, torej samo vaša. Kot je subjektiven pomen, ki ga neki zadevi pripiše posameznik.
Skrb za zdravje, začenši z zdravo prehrano, pa je daleč od marginalnosti. To je objektivno mnenje.
študentski boni, kolikor mi je znano, so namenjeni prehrani študentov. k bonu ptudentu pripada solata, juha in 2dcl vode. A to dobijo če vzamejo hamburger pri ponudniku, ki ponuja zgolj kruh, kebabe, čvape ipd? ne
je torej to obrok? ne
poleg tega - če želiš v trgovino po krof ali čokolado in želiš jesti samo to cel dan - tvoja izbira, tvoja volja, tvoje telo. da pa se dobi ponudnika za bone, ki daje kebabe, čevape in kaj vem kaj še dajejo, ob vsem pa ne ponudijo to, kar študentu še pripada - solata, juha in voda, to je izkoriščanje subvencije z namenom ustvarjati dobiček in pretentanje študentov.
sam za primerjavo:
cena bona za ineršpar 2,17 eur, cena bona za lokal "kebapči" (kraj nepomemben) 1,41. v prvem lahko izbirate različn menuje, v ceno pa je všteta solata, juha in voda (ponekod dajejo tudi dodatke, ki spadajo k ponudbi), v drugem kaj? mislim to je izkoriščanje sistema.
vseeno pa - če se boste stepli za to, kdo ima prav .. :)
zakaj je moja ocena samo objektivna? glede na to, da se večina prebivalstva s tem ne ukvarja, pomeni, da velja ta tema za marginalno, torej lahko subjektivnost moje ocene hitro nadgradimo v objektivnost.
objektivnost je samo širše sprejet nek subjektiven pogled...
še vedno ostaja objektivno dejstvo, da je za svoje zdravje odgovoren vsak sam...
Še zdaleč ni pravi kriterij interes ljudstva: potemtakem so zeloooo pomembne teme kdaj Saša Lendero zamelja pleničko ali pa zadnja kregarija med Brad Pittom in Angelino Jolie.
Odgovornost za zdravje pa se razprši čim človek zboli: zdravljenje se namreč plača iz skupne blagajne.
ta predlog je totalna neumnost. In ja, kdo bo vrli, ki bo sortiral, ta jedilnik je zdrav, ok, korenček ni zdrav, gostilna "pri korenčku" .. joj ne bo šlo.
Tudi hamburger je zdrav, če ga poje študent 2 uri pred napornim treningom, ker rabi kalorije. Ne s takimi omejenimi prosim.
Redilno in nezdravo sta dve različni zadevi.
KatjaC, ti si eno grdo bitje. Najbolje da ukinemo zdravstvno zavarovanje in preidemo na 100% samoplačniško zdravstvo. To bi ti bilo všeč a.
Eh ja ... bo ravno obratno: "grdi" so tisti, ki prelagajo odgovornost za svoje početje na druge.
Pa še v vednost: v prvi vrsti sem med bojevniki zagovarjanja vsakršne oblike solidarnosti, a to mora imeti meje, sicer se prelevi v izkoriščanje. Zato je vaša trditev o temu, kar naj bi mi bilo všeč, popolnoma zgrešena.
P. S.
V poduk: kritizira se ravnanje, ne osebnosti, namreč nikoli ne veste, kdo je na drugi strani. In ja, vika se, tudi to sodi v oliko in omiko.
Ker pa tu ni prostor za medsebojne obračune, zaključujem. Upam, da se boste v prihodnje izogibali tovrstnim izpadom.
ZA.
Zdaj imamo sistem, ki podpira prehranjevanje po želji posameznika, odgovornost za posledice slabega prehranjevanja (sploh načina življenja) pa razprši med vse s tem, da se za zdravljenje npr. visokega pritiska, kardiovaskularnih obolenj in mnogočesa še, črpa iz "skupne" zdravstvene blagajne. Torej, če želiš jesti hamburger, kebab in drugo svinjarijo, si jo plačaj sam (pa bi si moral tudi svoje zdravljenje), subvencija v obliki bonov pa naj bo namenjena kvalitetni hrani.
ne pravim da je ne sme jest, ampak to kaj se naj sofinancira. To pa lahko rečem, to bom sofinanciral, tega pa nebom. Pol pa nevejo več kaj naj skupaj spravijo pa dajo 2 ogromna hoddoga, ki ju niti 150 kg ded ne poje. Pa je zopet metanje hrane in državnega denarja vstran!
"Pol pa nevejo več kaj naj skupaj spravijo pa dajo 2 ogromna hoddoga, ki ju niti 150 kg ded ne poje."
Kakšen pa je ta hotdog pol? Velik kot roka bodybuilderja?
nazadnje sem dobil na študentski bon 2 hoddoga, vsak je bil narejen iz četrt dvojčka v vsakem pa dve hrenovki. To je bil bon za nekaj več kot 1€!
Se strinjam, da si vsak izbira svojo prehrano. Sicer ne vem kakšni so kriteriji za podelitev koncesije za bone, ampak kvaliteta hrane bi morala biti eden izmed kriterijev.
Se strinjam s predhodnikom. Hitra hrana ni a priori slaba izbira. Kdor hoče, naj jo je.
Vsak sam izbira svojo prehrano. Če hočem na Kebab bom šel na Kebab, država se nima kaj vmešavati v mojo prehrano, lahko mi svetujejo, ne morejo mi pa prepovedati nečesa in dobesedno druge stvari potisnit po grlu navzdol. Absolutno 100% proti vašemu predlogu.
sicer drži, ampak za lasten denar, ne za denar davkoplačevalcev.
boni kot so realizirani sedaj pa so samo raj za bogatenje določene srenje.
Tudi jaz sem proti predlogu. Standardi, kakšno hrano lahko in morajo ponuditi ponudniki, že obstajajo. In kar se mene tiče, spada kebab med zdravo prehrano. Vsebuje meso, zelenjavo, ogljikove hidrate v obliki kruha in pa mlečne izdelke v obliki jogurtove omake. Konec koncu isto kot pica, samo drugače obrnjeno in zapakirano.
Boyzl:
marksistična floskula, ki nima osnove v realnosti...kakšno bogatenje?! in vedi, da študenti plačujejo za bone iz lastnega žepa!!! samo del je financiran iz davkoplačevalskega denarja in to manjši delež.
a je mar narobe, če gostinci pograbijo za priložnost, ki jim je ponujena?! saj to je tudi namen bonov... samo zaradi tega, ker imajo gostinci dobiček od bonov še ne vidim potrebe, da bi jih ukinjali.
kako pa bi ti to uredil? to je kapitalizem - vedno ko od nekoga nekaj kupiš oz. plačaš za neko storitev, ima ta od tega prihodek oz. verjetno tudi dobiček.
boni so super rešitev za lajšanje finančnega položaja študentov...in so svetovni unikum, ki nam ga zavidajo razvite evropske države. v splošnem kaj dosti ne bi spreminjal, saj sistem deluje zelo dobro, seveda pa se vedno lahko gremo neke kozmetične popravke.
@Matej Novak:
ehhhh, kapitalistično in "demokratično" sprevračanje besed... ;-)
kje piše, da sem za ukinitev bonov in pomoč študentom?
moj komentar se je nanašal izključno na komentar predhodnika, ki pravi, naj jedo, kar hočejo. če sem proti temu, da se za moj davkoplačevalski denar subvencionira nekaj, kar je včasih komaj podobno hrani, kaj šele približno zdravi... sem pa takoj komunist ali kaj?
ja, naj se gostinci kar pridno znajdejo in bogatijo, naj pa bodo pri tem vsaj rahlo omejeni kar se tiče subvencioniranih bonov. to, da je nekdo na seznamu "gostinci za bone" je namreč hkrati tudi "reklama" zanj, za to pa naj nudi neko razmeroma kvalitetno hrano, ne pa ravno vsak junkfood (pozor, da ne bo spet nesporazumov pri površnem branju: nisem definiral, kje postaviti mejo med sprejemljivo in nesprejemljivo študentsko prehrano).