Uvedba zakonskih omejitev za zdravnike v državnih bolnišnicah in povračilo stroškov izobraževanja
Spoštovana Vlada Republike Slovenije,
Z namenom izboljšanja javnega zdravstvenega sistema in zagotavljanja kakovostne zdravstvene oskrbe za vse državljane predlagam sprejetje zakona, ki bi urejal delo zdravnikov v državnih bolnišnicah ter zagotovil povračilo vloženih sredstev v njihovo izobraževanje, če zapustijo javni sektor.
1. Prepoved hkratnega dela v državnih in zasebnih ustanovah
Vsi zdravniki, zaposleni v državnih bolnišnicah, ne bi smeli hkrati delati v zasebnih klinikah ali imeti lastnih ordinacij.
Cilj tega ukrepa je zmanjšanje čakalnih vrst, izboljšanje kakovosti zdravstvene oskrbe in odprava koruptivnih praks preusmerjanja pacientov v zasebni sektor.
V primeru kršitve te določbe bi zdravniki prejeli disciplinske sankcije, vključno z denarnimi kaznimi in izgubo licence za delo v državnih ustanovah.
2. Povračilo stroškov izobraževanja v primeru odhoda v zasebni sektor ali tujino
Zdravniki, katerih izobraževanje je bilo financirano iz državnega proračuna, bi morali v primeru, da zapustijo delo v javnih zdravstvenih ustanovah pred določenim obdobjem (npr. 10 let), državi povrniti stroške šolanja.
Povračilo bi se lahko izvedlo enkratno ali v obliki mesečnih obrokov, skladno z dogovorjenim modelom odplačevanja.
Cilj tega ukrepa je zagotoviti, da država ne izgublja strokovnega kadra, v katerega je vložila pomembna sredstva, ter preprečiti odhode zdravnikov v tujino brez ustreznega nadomestila.
Ti ukrepi bi pomembno izboljšali stanje v državnih bolnišnicah, omogočili pacientom hitrejši in kakovostnejši dostop do zdravstvenih storitev ter zagotovili, da državne naložbe v medicinsko izobraževanje prinašajo dolgoročne koristi celotni družbi.
Pričakujem, da bo Vlada ta predlog preučila v najboljšem interesu vseh državljanov Slovenije.
S spoštovanjem,