Preventivno pred odhodom izobraženega kadra
V letu 2018 je iz Slovenije odšlo 17.000 ljudi. Ti ljudje so se izobraževali v slovenskih šolah na račun davkoplačevalskega denarja, torej naložbe države in zaposlenih.
Za izobraževanje enega zdravnika slovenija vloži vsaj 100.000 EUR.
Namen tega predloga vladi je povrnitev naložbe davkoplačevalskega denarja, za izobraževanje državljanov v primeru, da se zaposlijo izven RS.
Vladi predlagam, da v kolikor se državljan slovenije, ki se je izobraževal v sloveniji, (torej na stroške davkoplačevalskega denarja) zaposli v tujini, naj RS v celoti povrne stroške izobraževanja, razen stroške osnovnošolskega izobraževanja.
Stroške lahko povrne z obročnim odplačilom in le v primeru, da je bil v RS zaposlen manj kot 10 let. V kolikor je bil v RS zaposlen vsaj 10 let (10 let delovne dobe) mu stroške izobraževanja ni potrebno vrniti.
V kolikor smo za izobraževanje 17.000 ljudi v povprečju na osebo porabili 60.000 EUR, to pomeni 1.020.000.000 (milijardo in dvajset milijonov) EUR.
Ocitno se torej nekaj le dogaja tudi na tem podrocju, citiram:
"Pri vsem skupaj pa je najbolj krivično, da zakon ne velja za vse enako. Tistim, ki jih nihče na zatoži, da so predčasno začeli delati v drugi regiji (čeprav v javni ustanovi) ali pri zasebniku in v drugi državi, kjer jih ZZZS ne najde, sredstev ni treba vračati."
Vir: www.delo.si/novice/slovenija/mladi-zdravnik-ob-40-000-evrov-76897.html
Zneski izobrazevanja in specializacij so torej se visji, kot sem predvideval, drzava pa na nesmiselen nacin in z nekaterimi ukrepi celo spodbuja odhod zdravnikov in izobrazenega kadra v tujino.
Poglej poglej, ocitno specializanti MORAJO vracati sredstva specializacije...
Vračanje stroškov specializacije: Nekateri specializanti kaznovani, drugi ne.
www.delo.si/novice/slovenija/mladi-zdravnik-ob-40-000-evrov-76897.html
Na medicinski fakulteti se študira 6 let.
Eno leto stane za samoplačnike 15000 €.
Ko sem vprašal, ali se za 90000 € lahko vpišem, so mi rekli, da ne.
Potrebujem namreč še odličen uspeh iz srednje šole.
Ko bo država Slovenija ponudila in omogočila vsakemu, ki se izobrazi, možnost zaposlitve z višino prejemkov, ki omogočajo normalno življenje, ko bo država Slovenija enakovredno obravnavala vse svoje državljane, ko bo država Slovenija poskrbela in skrbela za to, da ne bo korupcije, ko bo država Slovenija preprečila nepoštenim delodajalcem izkoriščanje, neplačevanje, šikaniranje delavcev, ko politika države Slovenije ne bo delovala proti lastnim državljanom v korist kapitala, ko ...., ko, ....,ko bo klošar samo tisti, ki bo to po lasni odločitvi, . . . ko bodo državo Slovenijo vodili pošteni, etični in moralni politiki, ko bodo vse veje oblasti delale v davkoplačevalsko korist in ne izključno za lastne žepe ali žepe kapitalistov, bom tako peticijo podpisala. Do takrat pa lahko samo zaželim srečno tistim, ki si drugje iščejo boljšega življenja.
Drzava so njeni predvsem drzavljani!
Torej prelagate odgovornost na druge ali nekatere drzavljanje.
Ko in ce, je vedeno lahko razlog za to, da dobivamo od drgih ljudi, davkoplacevalcev, ki financirajo skoraj brezplacne sole brezplacno, vrnemo pa jim nicesar!
V kolikor bi pri vseh okoliscinah govorilu ce ce ce, ne bi nikamor prisli, vsi bi le zahtevali in imeli predpogoje, ko pa pride cas, da druzbi vrnejo nauceno, vanje vlizen denar, pa gredo v tujino. Ne zdi se prav samo jemati, in nicesar vrniti.
Pozabil sem še tole
Tudi moj otrok je doštudiral ni dobil zaposlitve odšel v tujino kjer pa mu tudi ta izobrazba ni nič pomagala (stran vržen denar) dela čisto tretjo zadevo za kar normalno plačo pri nas je delala kar nekaj let na minimalcu in še deset mesecev nima plačanih prispevkov in tudi del plač na sodišču dosegla pravico ostali so ji samo stroški za odvetnika ki sem jih v dobri veri sofinanciral lastnika zaprla firmo stečaj in izginila v GB se pravi odhod mladih je kar večplasten in tu je spet poanta če nekdo nekaj vloži vate bo mogoče tudi malo bolj poskrbel za vložek
Točno to, s tem ko bi morali vrniti vložena srdedstva za izobraževanje, v primeru odhoda v tujino, bi bili še bolj upravičeni k temu, da sooodločajo o kvaliteti izobraževanja v Slo., ki je sprememb zelo potrebno.
Enostavna zadeva kadrovska štipendija če neka organizacija potrebuje kader sofinancira njihovo izobrazbo s kandidati podpiše pogodbo o trajanju njihove zaposlitve po končanem izobraževanju če se kandidat ne želi zaposlit v organizaciji ki mu je pomagala pri izobrazbi pač povrne stroške in je svobodni igralec na trgu v slučaju pa da ni potrebe v organizaciji in ga ne zaposlijo je takoj prost vseh obveznosti
S štipendijo sem mislil kot soudeležbo pri ceni samega izobraževanja še ena prednost tega sistema bi bila v tem da delodajalci najbolj vedo kaj potrebujejo
in se tudi ne bi več mogli v taki meri izgovarjat na pomanjkanje kadra problem je danes samo v šolstvu saj ogromno teh ustanov obstaja zaradi profesorjev da imajo pač službe ni pa pomembno kaj dostavijo na trg dela
V slučaju sofinanciranja pa bi se stanje malo zbistrilo
Odločno proti temu predlogu. Se bo morala pač država potrudit za to, da bodo mladi ostajali. Seveda pa lahko država kadarkoli uvede plačljivo šolstvo, kot je to ponekod v tujini, če se ji zdi neumno, da davkoplačevalci šolajo kader, ki se potem dejansko zaposli v tujini. Je pa tudi res, da k nam hodijo zdravniki iz Srbije in Bosne, ki so jih šolali pa njihovi davkoplačevalci. :)
Ta je pa dobra ja... da bi država to je v tvojem pojmovanju trenutna vlada, uvedla plačljivo šolanje.. saj nisi resen! Na ulico gre vsaj desettisoč ljudi. Vlada se v okviru proračuna, ki ga imao trudi kolikor se trudi, če misliš, da bo kar za 50% povišale plače, da bodo ljudje tukaj ostali, ter spremenila še število drugih okoliščin zaradi katerih ljudje odhajajo v tujino, se zelo motiš. Poglej koliko so se dvignile pokojnine in minimalne plače - pljunek v morje, hkrati povišali drugi izdatki. Tako so revni spet cca. kjer so bili, revni.
In četudi bi ščasoma morda, morda razmere kolikor toliko izboljšali, bodo preteklo leta, preden se to zgodi.
Seveda da hodijo, toda kaj ima to veze s tem, da mi še vedno denar mečemo skozi okno za kader, ki odide v tujino, nič. V tujino odhaja predvsem bolj izobražen kader, k nam pa večina hodi neizobražen ali slabo izobražen kader. Kar se vse bolj pozna v realnem gospodarskem sektorju, saj primanjkuje izobraženih delavec. Posledica pa je, da mora država dodatno finanirati prek ZRSZ in drugih projektov dodatno izobraževanje ljudi, kar spet stane. To pa je začaran krog. Dvojna izguba.
Sicer ali bi raje imel, obdržal slovenske zdravnike, ki so šolani doma, ali tujie, šoalen drugje? Očitno druge.
Koliko pa naj plačajo študenti, ki se šolajo pri nas in niso naši državljani? Morda bi lahko predlagali za strokovnjake-zdravnike- naj plača odškodnino tisti, ki jih želi imeti. Kot npr. za nogometaše,košarkarje itd.
Ne govorimo o tujih državljanih, temveč naših. V kolikor gre za dogovor s drugo državo o izmenjavi študentov, je lahko dogovor tudi o brezplačnem šolanju za vse, tako za njihove, kot naše študente.
Opazimo lahko, da se trenutno uradno isce vec kot 70 zdravnikov, med. sester in drugega med. osebja, od pa predvsem zdravnikov in zdravnikov specialistov. Primanjkljaj je torek vse vecji, zato se govori o kolapsu primarne zdr. oskrbe.
Torej, koliko je drzavljanov vseeno, ali bodo v tujino odsli vsi pri nas solani zdravniki...
V uvodu predloga sem naredil napako in napisal v letu 2018. Pravilno, točno je v letu 2017.
Seveda nikomur, ki želi, da njegovi otroci pridejo do kruha in zaslužijo čimveč, četudi z odhodom v tujino, ni v interesu, da bi ta predlog vladi podprli. Egoizem na splošno pač prevladuje pred skupno dobrim oz. pred odločanjem v smeri družbene koristi. Vzgled, ki ga dajejo tudi lastnim otrokom, četudi gre za njihov davkoplačevalski denar.
Egoizem pač vlada. Zato pač nek anekdota gleda samo na davke, ki jih on plača, ne pa tudi na prednosti, ki jih ti davki prinašajo (njemu in drugim).
No, pa ne bomo tako hitro obupali nad vami. Sigurno znate napisati, katere družbene koristi nam prinaša brezplačno šolstvo v Sloveniji?
Očitno si povsem napačno razumel. V tej debati govorimo o preprečevanju nepotrebnega odliva davkoplačevalskega denarja.
Seveda, brezplačno šolstvo, ki se povrne državi sloveniji, s tem davkoplačevalcem zagovarjam. Ne zagovarjam pa, da se brezplačno šolstvo izkorišča za brezplodno, ki davkoplačevalce nesmiselno finančno bremeni. Upam, da razumete razliko.
Komplet šolanje naj plačajo, potem pa lahko odidejo!
A vrtec jim bomo pa kar šenkali, ali kako?
Ti podatki so verjetno za leto 2017, ne 2018. Niso vsi znotraj te številke 17 000 odseljenih slovenski državljani, mislim da jih je dobra polovica. Poleg tega se tudi priseljujejo nazaj. Tako da neto odliv slo državljanov je bil 2017 okoli 6000. Za leto 2018 bo ta številka zagotovo nižja.
Da, za leto 2017. Točni podatki: www.stat.si/StatWeb/Field/Index/17/98
Četudi se priselijo drugi ljudje še vedno pomeni, da smo državljane izobraževali in trošili davkoplačevalski denar.
Tudi 6000 je veliko. Pravzaprav je veliko že en sam človek, na primer zdravnik, za katerega smo porabili 100.000 EUR.
Glasovala sem proti. Treba je pač ustvarit okolje, kjer bodo mladi radi ostali. Če si tukaj z delom ne morejo kupiti doma in ustvariti pogojev za življenje, jih bomo še kaznovali, ker morajo v tujino? Pa kaj še.
Če je res tako hudo, meje so odprte, pa naj še študirajo v tujini.
Saj ne hodijo v tujino samo zaradi tega, ker naj bi bilo tukaj hudo, temveč so razlogi zelo različni. Nekateri so pač bolj ambiciozni, gredo rajši v tujino nasploh, itn. Nekateri nikoli niso niti mislili tukaj ostati. Nekateri imajo starše iz tujine, ki so se priselili v slovenijo, imeli otroke, ki so slovenci in, ki so se tukaj izobraževali. Otroci nato odidejo v tujino. Skratka razlogov je veliko.
Hkrati pa to ni kaznovanje, tevmeč zgolj zaščita naložbe davkoplačevalskega denarja. Namreč verjetno ti ne bi bilo vseeno, če bi do tebe prišlo kakšnih 20 oseb in reklo, da se oderčeš dela plače zato, da se tukaj izobrazijo, potem pa bodo šli v tujino. Torej odvisno kako dojemaš davkoplačevalski denar, ki je navsezadnje tvoj denar, v kolikor plačuješ davke. V svetu kapitalizma ni veliko držav, kjer je izobrazba skoraj brezplačna kot pri nas, že samo to je darilo vsem mladim.
Ce placujem davke? Brutalne. Ne motijo me tisti, ki gredo v zelji po boljsem zivljenju v tujino. Kakrsenkoli razlog ze imajo. Bistveno bolj me moti, da se odmojih davkov placuje vse (vrtce, zdravstvo itd) tistim, ki so "ugotovili", da se s parom otrok bistveno bolje zivi od sociale kot od dela. Ob, kaj bi dala, dabi se tile spokali v tujino!
Tudi mene ne moti, ce slovenci odhajajo v tujino, toda moti me, da neekonomicno trosimo davkoplacevalski denar, proracun, brez, da se nam karokoli povrne. Zneski so veliki.
V redu, samo to je ze druga tema.
Pa kaj nisi ti na veliko branil visoke sociale za lenuhe in podobne zadeve.. "naj država da", pa "dostojno" pa nevem katere vse buzzworde.
Nikakor ne. To je tvoja izmišljotina in podtikanje. Sicer pa citiraj, kje sem kaj takega napisal? Nikjer! Sploh pa nima veze s temo.
Samo primer:
www.delo.si/gospodarstvo/kariera/v-petih-letih-verjetno-niti-enega-mesta-za-antropologa.html
Kakšen smisel ima administrativna prepoved odhoda v tujino? Študij, ki nima možnosti zaposlitve, naj ne bo na stroške davkoplačevalcev!
Se strinjam, toda ves zaposleni kader v javnih slovenskih solah, ki se oklepa stolckov, bos bolj tezko premaknil iz polozaja. Torej realnost je taksna, da sole z mnogimi, tudi manj uporabnimi programi imamo.
Raje delati na tem, da bodo v Sloveniji razpoložljiva delovna mesta s primerljivimi plačami tistim v tujini, pa tega "problema" več ne bo.
Zal tako se zelo dolgo ne bo, ce sploh kdaj. Pravzaprav v vsej zgodovini Evrope, tako se najverjetneje nikoli ni bilo, in se bolj verjetno se zelo dolgo ne bo. Ampak ej, upanje umre zadnje. ;)
Namrec, poglej si zadnji dvig minimalne place ali pokojnin... V kolikor nimamo izrazitega kapitalizma, je tvoja zelja predvsem utopija. Place v tujini, severu EU bodo verjetno se zelo dolgo precej visje.
Skratka uvesti to kar predlagam, je mnogo mnogo lazje doseci, kot pa v Sloveniji ustvariti razmerja plac, kot jih ima bogatejsi sever.
Pametneje bi bilo, če bi univerze na stroške davkoplačevalcev izobraževale le tiste kadre, ki jih v državi dejansko potrebujemo (podatke o prostih mestih ima zavod za zaposlovanje), ostali pa bi študirali samoplačniško.
Seveda, strinjam, o tem sem pisal ze v drugih predlogih vlade. Toda dvomim, da bi do tega prislo, ker je intetesov veliko, da ostane tako kot je.
Sicer pa lahko za to odpres drug predlg vladi. Ta nima veliko veze s tem, ali pa vsaj direktno ne. Tudi, ce bi imeli zgolj sole, ki izobrazujejo kader v poklice, ki se jih pri nas isce, to se ne pomeni, da so pri nas pogoji in place zadovoljive, kar naposled pomeni, da lahko izobrazen kader odide v tujino iz teh ali drugih razlogov.
predlagam.vladi.si/predlog/6505/
Sicer pa je o tem odprta aktualen predlog vladi:
Študijska mesta omejena z realnimi potrebami predlagam.vladi.si/predlog/9799/