Pravna država in kripto valute
Blockchain je pomembna nova tehnologija, pri razvoju katere Slovenija nikakor ne sme zaostajati. Razvijalci so povečini mladi, zelo inteligentni ljudje brez pomembnejšega finančnega zaledja, ki so zato odvisni tudi od zanimanja investitorjev za njihove kovance in žetone. Zanimanje investitorjev pa je v veliki meri pogojevano z ugodno davčno obravnavo morebitnih dobičkov. Vedeti je namreč treba, da je trg kripto valut izjemno tvegan in volatilen, država pa investitorjev ne ščiti na enak način, kot lastnikov delnic in podobnih inštrumentov. Povsem primerljiva zaščita verjetno ne bo možna nikoli.
Ob takšni situaciji FURS dodatno odvrača investitorje z opozorili o obdavčitvi iz naslova opravljanja dejavnosti, ne da bi bili kjerkoli določeni natančni kriteriji, kaj točno v primeru vlaganja in trgovanja s kripto valutami že šteje za dejavnost. Investitorji povečini ne želijo opravljati dejavnosti, saj gre za običajne ljudi, ki so zaposleni in so v kripto valute vlagali del svojih prihrankov, občasno upravljajo s svojimi sredstvi (prerazporeditve, menjave), dobičke pa unovčijo redko. Nedefiniranost kriterijev glede opravljanja dejavnost in s tem obdavčitve pomeni kršitev načel pravne države - pravne varnosti, načela zakonitosti, zlasti pa jasnosti in določnosti predpisov, ki je ne bi smela dovoliti niti naša niti mednarodna sodišča, na kar že opozarja tudi pravna stroka. Presoja ne more biti prepuščena diskreciji posameznega uradnika, saj to lahko hitro vodi do arbitrarnosti.
Vladi (sedanji in bodoči) predlagam, naj se FURS-u naroči, da naj ne deluje v nasprotju s temi načeli, ko se bodo sprejemali kriteriji obdavčitve, pa naj bojo ti jasno definirani in objavljeni ter naj se omogoči ustrezno obdobje za prilagoditev. Davčna obravnava kripto valut naj bo kar se da ugodna (do določenega obsega ni niti potrebna), sicer bo zaviran razvoj same blockchain tehnologije, ugodna obravnava pa bo tudi preprečila odtekanje sredstev v države, ki tako obravnavo imajo ali bodo imele.