ilegalne gradnje
Pozdravljeni
Podajam predlog, da vse ilegalne gradnje, ki so v celoti ali delno grajene na zemljiščih, ki niso v lasti graditeljev, torej, ki so zgrajene na zemljiščih drugih lastnikov-sosedov, in ki povzročjo probleme, naj se izda sklep o takojšni rušitvi. Če črnograditelj tega ne bo upošteval, naj se izvede rušitev po tretji osebi, njemu pa naj se zapleni premoženje v vrednosti opravljene rušitve ali pa prisili opravljanja dela v poplačilo.
Država mora poskrbeti in vzpostaviti določen red. Sedaj na tem področju ni nobenega reda.
Imamo sodnico na Obali, ki še naprej živi v črni gradnji.
Ne samo, da na tem področju ni reda, vlada gromozanska nepravičnost. Povprečnemu Janezu gradnjo porušijo takoj, kakemu veljaku pa celo pomagajo do legalizacije z zavlačevanjem. Skrajno zavržno.
Je kar prav. Poznam kar nekaj primerov, ko so zadnja leta, predvsem tuji državljani, gradili vsevprek in niso spoštovali katastrskih mej. To ni prav. Naj se čim prej to uredi s strogim zakonom.
Taki radikalni predlogi vedno kupu ljudi prinesejo precej krivic.
Torej po vaše odgovornost brez kasnejše možnosti zadevo urediti legalno, prelagate tudi na morebitne potomce črnograditeljev.
Z vami se sicer deloma strinjam, da je zadeve smiselno urediti, toda v vseh primerih ne moremo ljudem obesiti odgovornosti rušenja, še posebej kadar je v lokalnem interesu, da se objekte legalizira in kadar na potomce pade breme staršev ali starih staršev, ki nimajo ustreznih ekonomskiih možnosti zadeve urediti.
Dokler bo stala "sušilnica sadja", ki po sedaj veljavnih zakonih nima tam kaj iskati je škoda izgubljati časa za drugačne in dodatne predloge.
Vsekakor pa bi izvedba vašega predloga zaposlila ogromno število strokovnjakov in zabavno bi bilo videti kako bi hodili z metrom okoli po državi in merili polmetrske odmike od meje in jih potem primerjali z dokumentacijo. Kje? In kaj se bi zgodilo, če bi bil "grešnik" država in ne državljan?
Bolj smiselno bi bilo končno uskladiti podatke zemljiške knjige in geodetske uprave z dejanskim stanjem.
Nič ne bomo več usklajevali z dejanskim stanjem. To v naši državi ne gre.
V naši familiji smo se nekaj malega ukvarjali s tem, podpisali notarsko overjeno listino s sosedom sorodnikom, da smo uradno potrdili obstoj in strinjanje z mejo, ki je dejansko taka že vsaj 100 let.
Potem smo to dali vpisati v zemljiško knjigo...
Čez približno pol leta pa nas je razveselil dopis s FURSa, da smo imeli promet z nepremičninami in moramo plačati davek. Za pojasnilo, da je šlo samo uskladitev evidenc z obstoječim dejanskim stanjem, so bili povsem gluhi.
Tako se v bodoče tega ne gremo več, čeprav imamo še dosti podobno nerešenih zadev.
Načeloma prej tudi hiše niso stale na uradno lastniško urejenih parcelah, ampak tudi to je bilo samo v papirjih. Tako je tale predlog v osnovi popolnoma zgrešen.
sergejr
Groza. Zato ker ste opravljali njihovo delo, so vas še oglobili.
Moja osebna izkušnja je taka: če meja ni urejena, naročiš geometra. Ta obvesti o tem vse mejaše, ki se zberejo na terenu in povedo, če se strinjajo z mejniki, kjer jih je našel geometer. Če se, to podpišejo in stvar je urejena. Geometer poskrbi za vse ostalo. Če ima kdo pomisleke, potljej je treba najti kompromis, kar zna biti včasih mukotrpno in duhamorno, zlasti če je poleg več ust, ki govorijo in manj glav, ki mislijo. Skrajni primer je, da mejo določi sodišče, ki jo menda določi po zadnji mirni posesti. Ne vem, zakaj bi bil potreben notarski zapis in vknjižba v ZK.
Ko je meja urejena, potlej tudi odmiki od nje niso več sporni, treba je le spoštovati predpise, ki jih določajo za posamezne tipe objektov. S spoštovanjem odmikov pokažemo sosedu, da spoštujemo tudi njega.
Predlogu bi še dodal, da v primeru, ko je gradnja bližje kot 0.5m do meje in za njo ne obstajajo pisni dokazi ali potrdila o soglasju (in seveda vsa dokumentacija ki sledi soglasju) se isto smatra kot črna gradnja. Vsakršno pregovarjanje : "saj smo se takrat tako zmenili - ustni dogovor" je zavrnjeno.