Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Obvezno delo za zapornike

4038 OGLEDOV 31 KOMENTARJEV

Ker mislim da bi predlog imel veliko pozitivnih rezultatov, predlagam uvedbo obveznega dela za zapornike. Ustanovili bi državno podjetje, ki bi zaposlovalo te ljudi in bi sodelovalo pri gradnji cest, predorov, prenovi mostov in ostale infrastrukture, sečnje gozdov in še bi lahko naštevali. S tem bi vsaj delno povrnili stroške njihove nastanitve, drugi tir pa bi lahko zgradili veliko ceneje. Poleg tega bi se zaporniki tekom služenja kazni izobrazili, izučili in pridobili delovne izkušnje kar bi pripomoglo k njihovi lažji zaposljivosti. Delo bi lahko potekalo v 4 izmenah, s tem pa bi tudi rešili problem prenastanjenosti v slovenskih zaporih...eden gre, drugi pride.

36 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P Peter Derlink 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 10. 2017

Odziv Ministrstva za pravosodje

Tako iz same Ustave Republike Slovenije (v nadaljevanju: Ustava), pripadajoče nacionalne zakonodaje kot tudi iz vrste ratificiranih in zavezujočih mednarodnih pogodb namreč izhaja dolžnost države, da varuje in spoštuje tudi osnovne človekove pravice ter osnovno človekovo dostojanstvo oseb, ki jim je bila zakonito odvzeta prostost kot posledica ustrezne kazenske obsodbe. Določbe 49. člena Ustave pri tem izrecno določajo, da je poleg pravice do proste izbire zaposlitve in enake dostopnosti vsakega delovnega mesta pod enakimi pogoji ključen element svobode dela kot ustavno varovane človekove pravice in temeljne svoboščine tudi prepoved prisilnega dela. Pri tem iz 4. člena Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij (v nadaljevanju: ZIKS-1; Uradni list RS, št. 110/06 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 40/09, 9/11 – ZP-1G, 96/12 – ZPIZ-2, 109/12 in 54/15) izrecno izhaja, da so obsojencem med izvrševanjem kazni zapora zagotovljene vse pravice državljanov Republike Slovenije, razen tistih, ki so izrecno odvzete oziroma omejene s samim zakonom ali (smiselno) nadrejenimi pravnimi akti, tj. Ustavo in ratificiranimi mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo Republiko Slovenijo kot podpisnico. Pri slednjih velja glede prepovedi prisilnega dela omeniti predvsem 8. člen Mednarodnega pakta o državljanskih in političnih pravicah, 4. člen Konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin Sveta Evrope in 5. člen Listine Evropske unije o temeljnih pravicah.

Definicijo prisilnega dela določata dve konvenciji Mednarodne organizacije dela (v nadaljevanju: MOD), in sicer Konvencija MOD št. 29 o prisilnem ali obveznem delu ter Konvencija MOD št. 105 o odpravi prisilnega dela. Prva konvencija v 2. členu vsebuje definicijo prisilnega ali obveznega dela, ki ga opredeljuje kot delo ali storitev, ki zahteva od posameznika opravljanje dela, za katero se ta ni prostovoljno odločil, pod grožnjo kakršnekoli kazni ali sankcije. Tu je zajeto tudi prisilno delo v korist posameznikov, družb ali zasebnih pravnih oseb. Druga konvencija pa je namenjena zatiranju dodatnih oblik prisilnega dela, ki so lahko sredstvo politične prisile ali vzgoje ali kot kazen za zavzemanje in izražanje političnih stališč ali stališč, ki so ideološko v nasprotju z uveljavljenim političnim, družbenim ali gospodarskim sistemom, kot način pritegnitve in uporabe delovne sile za gospodarski razvoj, kot sredstvo delovne discipline, kot kazen za sodelovanje v stavkah in kot sredstvo rasnega, družbenega, nacionalnega ali verskega razlikovanja (Grožnja kazni iz konvencij se nanaša na fizično ali moralno prisilo, pri čemer pa ima pri ugotavljanju »prisilnosti« dela predhodno soglasje delavca za neko delo ali opravljanje določenih storitev za delodajalca le relativni pomen.).

Glede na predstavljeno in dejstvo, da se človekove pravice in svoboščine uresničujejo na podlagi Ustave, ter da je mogoče z zakonom predpisati (zgolj) način njihovega uresničevanja in še to pod pogojem, kadar tako izrecno določa Ustava, oziroma, če je to nujno zaradi same narave posamezne pravice ali svoboščine (15. člen Ustave), Ministrstvo za pravosodje zaključuje, da bi morebitna uzakonitev prisilnega dela zapornikov v predlaganem okviru pomenila kršitev temeljnih človekovih pravic in svoboščin, ki izhajajo tako iz Ustave, kot tudi številnih zgoraj naštetih mednarodnih aktov, k spoštovanju katerih se je izrecno zavezala tudi Republika Slovenija.

Sicer pa delo obsojencev ureja ZIKS-1 v členih 45 do 57a. V okvirih teh zakonskih norm in dejanskih možnosti zavodov za prestajanje kazni zapora se zaprtim osebam, ki so sposobne za delo in želijo delati, delo omogoča v javnih gospodarskih zavodih, pri delih, potrebnih za normalno poslovanje zavoda (hišna dela), pri delodajalcih zunaj zavoda in v okviru delovne terapije. Obsojenci, ki pa jim dela ni mogoče zagotoviti, kakor tudi obsojenci, ki iz kakršnegakoli razloga niso vključeni v delo, tako niso prepuščeni neracionalnemu izrabljanju časa v zaporu, saj so za vsakega obsojenca dnevno predvidene določene tretmajske in druge aktivnosti.

Na podlagi navedenega Ministrstvo za pravosodje zaključuje, da je posredovan predlog neutemeljen in zato neprimeren za nadaljnjo obravnavo

Priloge:

Komentarji




  • S Sony Globokar

    Veliko je v nas srda in to zgolj in samo zaradi naše osebne nesposobnosti in nesposobnosti vladajočih elit, katere so zavozile... In potem so vsega krivi zaporniki. Zapornikov bo vedno več... revščina, socialna izključenost... Seveda nimam v mislih tistih nekaj tajkunov in velikih narko dilerjev, tisti so zgodba zase in za tiste je vedno poskrbljeno (tudi Al Capone ni čistil v arestu stranišč).

     

    Je pa naša ljuba oblast našla vsaj toliko zdrave pameti, da so ukinili uklonilni zapor. Bravo! Drugače bi zapirali vse povprek, tudi klošarje kateri prenočujejo na klopci v parku, ker menda tudi to ni dovoljeno (ne bom citiral zakona o prekrških). Sicer ni dovoljeno marsikaj.. Morda bomo nekoč napisali, da je prepovedano vse kar ni izrecno dovoljeno.

     

    Prisilno delo je prepovedano (ustava, mednarodne konvencije..). Da prisilno delo ni suženjsko?! O tem bi lahko razpravljali na kakšnem simpoziju, okrogli mizi v Portorožu. Ob nekaj kozarcih šampanjca in Jack-a bi lahko bolje razmišljali in izdali kakšen zbornik. Je pa približno nekje tam. Še kakšnega filozofa povabimo..

     

    Spominjam se Jugo arestov, tistih iz 80-tih let. So mi rezali kruh, takrat je to bil debel kos. Spominjam se zgodb iz let po osvoboditvi, zgodb o Golem otoku... Vsem ki bi nas radi pripeljali tja predlagam, da se greste prej prostovoljno zdraviti v psihiatrično bolnišnico Polje - Studenec. Tam se je nekoč zdravilo na gerontološkem oddelku tudi nekaj tovarišev kateri so postavili sistem po katerem se vam toži. Kraljeva YU policija jih je batinala in oni tega niso pozabili in so batinali naprej, ko so dobili oblast. Oblast je pošast!

     

    Kakšno je bilo stanje bivanja (vegetiranja), človekovih pravic, samopoškodb in gladovnih stavk (krikov brezpravnih v temo..) si lahko preberete v uvodu k učbeniku Kazensko procesno pravo dr. Zupančiča.

     

    Ne želimo si gnilih Jugo zaporov, tistih tovarišev kateri niso znali drugega kot batinati, nočnih apelov, postrojavanj ter stanja na dežju in mrazu, ur obvezne komunistične indoktrinacije in samoovadb (najhujša oblika komunističnega idiotizma). Menda je bilo samoupravljanje vendar je vse vodila in nadzirala UDBA (lahko te je enostavno vzela tema in nikomur nič).

     

    Vsako lahko pristane v zaporu, vsakdo ima svojo opeko... Mislim, da so slovenski zapori čisto O.K. In vsa čast tistim generacijam slovenskih penologov kateri so jih pripeljali na ta nivo.

     

  • o opazovalka

    V naši preljubi Ustavi marsikaj piše, tudi to, da mora človek dobiti za pošteno delo pošteno plačilo, da ima pravico do dela, šolanja itd itd. Striktno se te pravice (celo po kvadraturi bivališča, prehrani!) izvajajo zgolj v zaporih. Glavno, da smo enakopravni, a ne, zagovorniki njihovih pravic? Če bi bili pošteni ne bi bili v zaporu...

    • D DavidS

      In komu je pri nas kršena pravica do poštenega plačila, dela in šolanja?

       

      Ali pa morda te pravice zamenjujete s pravico do visokega plačila, pravico do zagotovljenega dela in pravico do tega da si vsak lahko izbere šolanje na kateri koli smeri?

  • f frfi

    Vsi zaporniki, bi morali plačevati vse stroške v zaporu, ali pa vsi delat, da nekaj ustvarijo. Kdor noče delat, naj plača bivanje.

  • B Boštjan Šafarič

    Pravzaprav prisilno delo ne bi dalo rezultatov. Smo pa s kolegi že pred časom ob eni debati o udobju v zaporih razvili eno idejo. V zaporih se uvede virtualni NEPRENOSLJIVI valuti imenovani Hranko in Zaporko. Dnevno bi vsak dobil 3 Hranke. Za vsak obrok po enega. Vse Zaporke pa bi si zaslužil z delom. Primeri: Torej ena ura interneta - 1 zaporko. Celica z nadstandardom 3 zaporke na dan. Lahko pa bi jih tudi kupil po ceni npr 2500eur za enega. Tako bi si bolje situirani lahko pac kupili udobje. Ideje sicer nismo nikoli razvijali do konca, vendar je poanta jasna. Dobiš minimum ta preživetje, za udobje pa delaj ali plačaj. Neprenosljivost pa zaradi izkoriščanja.

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO
    Komentar je izbrisal moderator.
    Razlog: žaljiva vsebina
  • D Digifotko

    Povezovati zapornike s sužnji je pravzaprav huda žalitev sužnjev. Sužnji so namreč to postali proti svoji volji, bivanje zapornika v zaporu pa je posledica njegove prostovoljne odločitve. Nihče ga namreč ni prisilil, da izvrši protizakonito dejanje.

    • p pončo

      Niso vsa kriminalna dejanja prostovoljna.

  • j jur

    V Sloveniji so zadnjo smrtno kazen izvedli leta 1957, Goli otok je bil v omejenem časovnem obdobju po sporu s Stalinom posebna zgodba. Dejstvo je, da so se zaporne kazni v mobokraciji podaljšale, da so slovenski zapori natrpani; očitno nekaterim slabšanje zaporniškega standarda ni dovolj, hočejo še suženjsko zastonjsko delo zapornikov.

  • M MatjazM

    No, ne ... en.wikipedia.org/wiki/Abolition_of_Forced_Labour_Convention

     

    In ja, to je suženjstvo, pa če ti je všeč ali ne: sl.wikipedia.org/wiki/Suženjstvo

    • D DavidS

      Pa ne vidite, da v članku, ki ga citirate, piše "praksa *podobna* suženjstvu"?

    • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

      Eni ljudje se spotikajo ob definiciji suzenjstva, da to ni suzenjstvo. No, saj to je v bistvu enako, kot, da bi trdili, da ce odrasla oseba ima spolne odnose z 14 letnim otrokom in posname videoposnetek, da to ni pedofilija. Vse je odvisno od definicije, toda razlika je, ce otrok uziva v spolnem odnosu ali je zares podrejen kot suzenj.

       

      Tako kot eni zagovarjajo pedofilijo, drugi zagovarjajo suzenjstvo.

  • F Ferenc

    Zaporniške politike v ZDA - dk.fdv.uni&

  • b benF86

    Suznjelastnistvo je ze malo passe.

    • h heizenberg

      Zapor je kazen in prav nič spornega ne vidim v tem, če si zdrav in za delo sposoben zapornik zasluži za hrano in da plačuje nekaj tudi za aparat, ki mora obstajati zaradi prestopnikov. Zato, ker jim zdaj ni treba delati, moramo zanje delati davkoplačevalci. Dobesedno hranimo zlikovce.

      Sicer pa bi o sodobnem prostovoljnem suženstvu in delu za mezde lahko popisali precej papirja ...

    • D DavidS

      Seveda je zelo moderno opletati z besedo "suženj" (in njenimi izpeljankami), ne glede na to, da vsebina predloga s tem nima veliko skupnega.

       

      Predlagano je zgolj prisilno delo. Pa še to v bistvu ne bi bilo potrebno - dovolj je zgolj zahtevati, da zaporniki plačajo vse, česar so deležni (morda z izjemo strehe nad glavo). Za to se jim ponudi možnost dela.

       

      Če ne delaš, pač ne ješ.

    • j jur

      Zaporniki niso na prestajanju kazni prostovoljno, torej jim mora nastanitev v celoti plačati država. Če se zdi vzdrževanje zaporniške populacije predrago, naj država izvede množično pomilostitev in/ali spremeni kazenski zakonik, ki predpisuje drakonske kazni (za primerjavo: v socializmu je bila najvišja zaporna kazen 20 let, v 'demokraciji' (beri: mobokraciji, drhalo-kraciji) pa je doživljenjski zapor). V zastonjsko delo pa jih ne more prisiliti nihče, kajti suženjsko delo pomeni brutalen poseg v človekove pravice zaprtih.

    • D DavidS

      Zanimivo omenjanje socializma, kjer prisilno delo zapornikov ni bilo ravno neznano (kdaj slišali za Goli otok?), v KZ pa smo imeli tudi smrtno kazen.

       

      Drakonske zaporne kazni, v Sloveniji? Zaznavam morda sarkazem?

       

      Mimogrede, prisilno delo ni suženjstvo (ampak, kot rečeno, vem da je "suženjstvo" dandanes zelo popularna beseda).

    • b benF86

      Ce zavrnes delo si kaznovan. Za svoje delo nisi placan po trzni ceni.

       

      V najboljsem primeru govorimo o tlacanstvu, ampak glede na to, da so "delavci" zaprti v kletkah, je suzenjstvo vsekakor primernejse.

       

      To, da morajo zaporniki kriti stroske prestajanja kazni, za kar se jim lahko ponudi delo po trzni ceni, s prisilnim delom nima niti najmanjse zveze in je pravzaprav dobra ideja.

    • D DavidS

      Suženjstvo = lastništvo.

      Prav tako suženj pravno gledano ni bil človek ampak stvar. Če si ubil sužnja si odgovarjal zgolj odškodninsko ker si pač uničil nekomu lastnino.

       

      Daaaaaleč od suženjstva je predlog....

    • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

      Suzenjstvo je bilo nekoc kazen za tiste, ki so se rodili temnopolti, saj nihce ni silil crnce, da se razmnozijo in imajo otroke, SAJ SO SE SAMI ODLOCILI, DA BODO IMELI OTROKE SUZNJE IN BILI KAZNOVANI!!!!

    • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO
      Komentar je izbrisal moderator.
      Razlog: žaljiva vsebina
    • b benF86

      DavidS - lahko se obesas na take detajle kolikor zelis, ampak ce te nekdo zapre v kletko in ti dirigira, kdaj bos jedel, spal, se gibal in delal, kar ti rece, ali pa bodo posledice, se ne bos pocutil prav nic bolj svobodno od povprecnega suznja.

    • D DavidS

      Za nekoga mogoče nepomembna podrobnost, meni pa je razlika ogromna.

       

      Zapornik ve, da bo čez X dni svoboden. Ve, da so njegovi otroci svobodni. Ve, da ga paznik ne sme zlorabljati ali celo ubiti, če mu kaj ni všeč.

       

      Konec koncev tudi dejstvo, da je zapornik prišel v to situacijo zaradi svojih dejanj ni zanemarljivo.

       

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      David

       

      Ko bo družba manj pozornosti posvečali kaznovanju ljudi kot odpravi vzrokov za prestope:

      ...se začela precej več ukvarjati predvsem s tem zakaj ljudje storijo zločine in kriminalna dejanja, vključno s preventivo in zdravljenjem ljudi, ki pridejo v stisko, da storijo kriminalno dejanja, bomo stopili na pravo pot.

      To se mora spremeniti v glavah ljudi! Predvsem pa v sistemu vrednotenja človeka na vseh nivojih, predvsem ekonomsko-socialnih. Očitno pa je nekaterim v interesu vzdrževanje aparata prisile in kontrole iz razlogov, ki nimajo etične podlage.

       

      V praksi to pomeni, da moramo nujno čimprej odpraviti kapitalizem in narediti sistem vrednotenja dela, vrednotenja človeka, razmevanja človekovih potreb itn, precej bolj prijazen vsem ljudem, ne zgolj tistim, ki zaradi obstoječega sistema živijo na račun večine, hkrati pa družbi ne vračajo dovolj, glede na to, koliko od nje prejemajo.

      shrani.si/f/u/wD/I5t2ehP/consume.jpg

       

    • D DavidS

      Še zdaleč niso vsi kriminalci zašli na kriva pota zaradi stiske ali bolezni. Ne vem kakšno preventivo in zdravljenje imate v mislih za ljudi kot so Bavčar in Tovšakova?

       

      V socializmu nismo imeli kriminala? Zanimivo, pa se spomnim da smo imeli zapore....

       

      Meni osebno je vzdrževanje sistema prisile in kontrole všeč, ker v veliki meri odvrača kriminalce od moje lastnine. Dovolj poznam človeško naravo, da ne zaupam sistemu, ki bi se recimo zanašal na vzgojo in preventivo.

    • D Digifotko

      Zapor JE posledica zavestne odločitve zapornika. Če zapornik ZAVESTNO ne bo kršil zakona, ne bi bil v zaporu.

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      David S

      Morda malo bolje ali vsaj s premislekom preberete moj predhodni komentar.

       

      Sigurno bodo ljudje kršili zakonodajo tako ali drugače. A dejstvo je, da je v manj razvitih državah, ekonomsko slabših dosti več kriminala, kot v razvitih. Vključno z ZDA (četudi je razvita), kjer prav kapitalizem ustvarja največ razlik med ljudmi, nepravice in človeških težav vsemogočih razsežnosti.

    • D DavidS

      Medtem v Venezueli kriminala praktično ni, S.Koreja je vzor spoštovanja človekovih pravic, Kuba pa simbol prosperitete?

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      David S

      Očitno ne dojemate.

      Ker nočemo kapitalizma še NE pomeni, da zato hočemo komunizem ipd., namreč za vašo omejeno poznavanje očitno obstajajo samo te ali takšne alternative.

       

      Boljše in bolj zdrave alternative obstoječemu kapitalizmu, (ki se sicer med državami razlikuje) torej obstajajo!

       

       

       

       

    • D DavidS

      Predlagajte konkretno boljšo alternativo.

       

      Naj vas spomnim, da so države po katerih se najraje zglejujemo (Švica, Švedska, Danska, ...) izjemno kapitalistično naravnane.