Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Koordiniranje socialnih storitev in polnjenje žepov zasebnikov

3680 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Na področju institucionalnega varstva ljudi, ki potrebujejo pomoč, se nabor storitev glede na njihove potrebe, v lokalni skupnosti, ustanavlja različne agencije in privatne zavode. Posredovanje in koordiniranje socialnih storitev prehaja pod okrilje zasebnikov. Tu si nekateri polnijo svoje žepe. Le zakaj imamo CSD, ki ne znajo koordinirati socialnih storitev?

Predlagam temeljiti nadzor nad poslovanjem zasebnikov in pravnih oseb, ki opravljajo socialno varstvene storitve brez dovoljenja za delo in niso vpisani v register zasebnikov in pravnih oseb, ki opravljajo socialno varstvene storitve, ki ga vodi MDDSZ.

16 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F Ferenc 158 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


20. 10. 2017

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Nadzor nad izvajanjem socialno varstvenih storitev opredeljuje 102. člen Zakona o socialnem varstvu, po katerem je Socialna inšpekcija pristojna za nadzor nad izvajanjem storitev v javni mreži (izvajalci: javni zavodi, koncesionarji) in nad izvajanjem storitev pri izvajalcih z dovoljenji za delo, ki so vpisani v register pri ministrstvu ter za nadzor nad izvajalci (fizične in pravne osebe) za katere obstaja sum, da izvajajo dejavnost socialnega varstva brez vpisa v register pri ministrstvu oziroma brez ustreznih pravnih podlag. Inšpekcijski nadzori se izvajajo po letnih načrtih ter na podlagi pobud upravičencev ali druge javnosti ter tudi po uradni dolžnosti. v kolikor inšpektor pridobi informacijo, da v neki zadevi obstaja situacija, ki jo je potrebno preveriti v inšpekcijskem pregledu. Pobude za nadzor ali informacije, ki jih pridobi inšpektor sam (spletne strani, mediji, drugo), ki vsebujejo sum, da se opravljajo socialno varstvene dejavnosti za posebej ranljive skupine upravičencev ali upravičenca, pa izvajalec ni v javni mreži in ni vpisan v register, imajo prednost pri obravnavanju. Inšpekcijski pregledi se opravijo tako pri posameznih neposrednih izvajalcih kot pri agencijah, ki posredujejo neposredne izvajalce za opravljanje takšnih dejavnosti. V letih 2006-2017 je bilo opravljenih 86 nadzor pri izvajalcih, ki niso bili vpisani v register, od tega pri dveh agencijah, ki sta takšno delo posredovali. Poleg tega ima Socialna inšpekcija na svojih spletnih straneh objavljeno posebno opozorilo upravičencem v zvezi z iskanjem in izbiranjem izvajalcev pomoči, navedbo izvajalcev, ki jim je bila izrečena prepoved opravljanja socialno varstvenih storitev do pridobitve ustreznih pravnih podlag ter letna podrobnejša poročila o ugotovitvah v izvedenih inšpekcijskih pregledih.

Priloge:

Komentarji




  • F Ferenc

    Gospod B. R., predsednik združenja Akademija za socialne vede ima akademijo zasebno ... prej bil sekretar na socialne zbornice in je tudi kar zase haral ...

  • F Ferenc

    Da je stanje na področju reševanja revščine v primerjavi s preteklimi leti prineslo »predvsem več istega in pravzaprav nič novega«, je ob torkovem mednarodnem dnevu boja proti revščini ocenil Bojan Regvar, nekdanji sekretar socialne zbornice in predsednik združenja Akademija za socialne vede. »Napoved vlade v proračunu za leto 2018 nakazuje domet socialne politike. Postavko socialnih transferjev bodo zmanjšali za 40 milijonov evrov, kar bo slovenski prispevek k zmanjševanju revščine.«

     

     

  • F Ferenc

    Vdiranje privatnega v javni prostor, socialne zadeve, zdravstvo, šolstvo ..., vse to zahteva opredelitve in seveda nadzor ter ukrepanje v primeru zaznanih nepravilnosti (nezakonitosti).

  • I Ivan Peter Benko

    Predlog posega na več področij. Verjetno bi že kontrola DU ugotovila ali so urejene osnove za dejavnost

    • F Ferenc

      Ne samo DU, tudi KPK bi morala pričeti delati ... (op. korupcija pri javnih razpisih, na katere se prijavljajo takšni zavodi, agencije ...)