Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Pravičnejše kazni za prometne prekrške

3295 OGLEDOV 12 KOMENTARJEV

Stanje v Sloveniji je takšno, da vsak prekrškar plača enako kazen. V npr. Švici pa se prekrškarje kaznuje sorazmerno z njihovim dohodkom. Sedaj pri nas recimo lahko nekdo z minimalno plačo plača 100 € kazni, nekdo ki ima pa 10x višjo plačo, pa prav tako plača 100 €. Namen kazni je, da prekrškarja spametuje, vendar za tega bogatejšega prekrškarja ta kazen predstavlja zanemarljiv delež njegovega dohodka, kar pa ne omogoča osnovnega namena kaznovanja. Bogatejši prekrškar si bo namreč še vedno privoščil enako.

Predlog je torej, da se za določanje kazni za prometne prekrške oblikuje različne razrede, ali pa enotno stopnjo za določitev kazni, sorazmerno s prekrškrajevim prihodkom.

19 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Z ZaBoljšoSlovenijo 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 1. 2018

Odziv Ministrstva za infrastrukturo

Pri pripravi nove prometne zakonodaje v letu 2010 se je veliko pisalo o kaznovalni politiki, ki naj bi bila takšna, da v veliki meri ne bi vplivala na premoženjsko stanje socialno šibkejših storilcev prekrška.

Rešitve sankcioniranja v prekrškovnem postopku (tako v rednem kot v hitrem postopku), ki pretirano ne bi ogrožale socialnega položaja šibkejših oziroma manj premožnih, so zagotovljene v določbah (17., 18., 19.a, 26., 52., 53. in 57. člena) Zakona o prekrških, ki je v razmerju do Zakona o pravilih cestnega prometa generalni zakon, zatorej obravnavana vsebina nikakor ne more biti predmet specialnega prometnega zakona kot je Zakon o pravilih cestnega prometa.

Vsi storilci, ki zaradi premoženjskega stanja ali svojih možnosti za plačilo, ne morejo plačati globe, lahko pristojnemu sodišču predlagajo, da se globa nadomesti z opravo določenih nalog v splošno korist ali korist samoupravne lokalne skupnosti. Na ta način globa, katere plačilo se nadomesti z opravo nalog v splošno korist ne prizadene niti storilca prekrška ter niti oseb, ki jih mora vzdrževati.

V hitrem postopku lahko prekrškovni organ storilcu izreče globo le v znesku, v katerem je predpisana, če pa je predpisana v razponu, sme izreči le najnižjo predpisano mero globe, če zakon ne določa drugače. V tem primeru torej prekrškovni organ ne more upoštevati okoliščin, ki vplivajo na to, ali naj bo sankcija manjša ali večja, saj za to nima pristojnosti. Storilcu prekrška so v teh primerih na voljo dve možnosti, in sicer polovično plačilo izrečene globe ali obročno plačilo izrečene globe.

Ne glede na navedbe v prejšnjem odstavku pa velja poudariti, da ima prekrškovni organ, skladno z določbama Zakona o prekrških možnost, da izreče opomin (21. člen ZP-1) ali opozorilo (53. člen ZP-1).

Priloge:

Komentarji