Odpadni materiali - samostojno upravljanje z vašo lastnino je vaša pravica!
Ministrstvo za okolje in prostor z novim predlogom Uredbe o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov (URKO) močno posega v dobre prakse ravnanja z odpadnimi materiali (odpadnimi surovinami) v humanitarne namene. Spremembe bodo tudi občutno znižale prihodke, ki jih imajo priložnost pridobiti različna društva in fundacije od prodaje koristnih odpadnih materialov za pomoč najšibkejšim.
To se mi zdi nehumano in neplemenito. Ne moremo sprejemati ukrepov proti državljanom. Namesto da bi pomagali najšibkejšim.
S spremembami uredbe se človekoljubnim organizacijam odvzema pravica do zbiranja papirja, plastike in podobnega v humanitarne namene. Glavni srž problema predlagane uredbe je, da v 3. in 4. členu določa, da je treba takšne odpadke prepuščati izključno komunalnim podjetjem in izvajalcem javne službe. Z drugimi besedami bi to lahko pomenilo, da ljudje, ki bi zbirali zamaške, star papir, elektronske naprave, belo tehniko in bi to pripeljali k omenjenim podjetjem, za to ne bi več dobili denarja. Skratka, za marsikoga, denimo tudi za starše invalidov, ki so doslej na tak način lahko prišli do denarja , s katerim so si pomagali pri nakupu invalidskih pripomočkov, bo to velik udarec.
Predlagam, da ministrstvo omenjena člena spremeni tako, da bo zbiranje odpadnih materialov in surovin za humanitarne namene omogočeno še naprej. Prepričan sem, da bi uredba preprečila zbiranje surovin v podporo in pomoč ogroženim skupinam, posameznikov v družbi in bi "onemogočila ne samo zbiranje sredstev za pomoč skozi materiale, ki jih ljudje več ne potrebujejo, temveč tudi izničila možnosti za izobraževanje in ozaveščanje o pomenu zbiranja odpadnih materialov.
prvi.rtvslo.si/podkast/aktualna-tema/323/175047629
Prvi
22. 05. 2024
10 min
Prihaja kavcijski sistem zbiranja plastenk in pločevink?
10100:0010:51
Kavcijski sistem embalaže pijač je v Evropi vedno bolj razširjen. Morda ga bomo v prihodnje imeli tudi v Sloveniji. Zanj se najbolj zavzemajo v industriji pijač, ki bo morala v prihodnjih letih dosegati evropsko določene cilje na področju embalaže in odpadne embalaže. Nov sistem ločenega zbiranja plastenk in pločevink bi terjal začetni vložek, a njegovi zagovorniki izpostavljajo številne prednosti v primerjavi s sedanjim sistemom odvoza in ločevanja odpadne embalaže. To so: večja stopnja vračanja, zmanjšanje onesnaženja, nižje emisije CO2, razpoložljivost recikliranega PET materiala in aluminija visoke kakovosti, doseganje ciljev krožnega gospodarstva ter večja sledljivost in transparentnost materialnih in finančnih tokov. Nasprotniki, med katerimi je vedno bolj osamljena Zbornica komunalnega gospodarstva, pa so prepričani da je sedanji sistem odvoza in ločevanja zelo učinkovit in novega sistema ne potrebujemo. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo po proučitvi podatkov in stališč vpletenih, predvidoma v juniju, pripravilo zakonodajni okvir, s katerim bo določilo obveznosti za deležnike. Več v prispevku Jernejka Drolec.
prvi.rtvslo.si/podkast/svetovalni-servis/88/175014298
Obrazec za krvodajalce le še elektronski
Z novim letom se je poslovil papirnati obrazec, ki ste ga prejeli ob darovanju krvi. Obrazec za uveljavljanje odsotnosti z dela za darovalce je tako po novem elektronski, podobno kot bolniški list od leta 2020. V torkovem Svetovalnem servisu bo z nami Polonca Mali, dr. med., spec. transf. med., vodja Centra za izbor dajalcev in zbiranje krvi na Zavodu Republike Slovenije za transfuzijsko medicino. Preverili bomo, kašne so trenutne zaloge, in odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj. V kolikšnem času recimo telo nadomesti odvzeto količino krvi?
www.delo.si/novice/slovenija/groznja-hematoloski-in-transplantacijski-dejavnosti/
UKC Ljubljana mora skleniti novo pogodbo z Zavodom za transfuzijsko medicino. ZTM bi rad storitve podražil, a so v UKC proti.
To, kar delajo, je prikrita oblika korupcije, nepravilnosti so eklatantne,« je do ravnanj ZTM kritičen hematolog in internist Samo Zver.
Ljubljanski klinični center bo moral do 18. februarja urediti pogodbeni odnos z Zavodom za transfuzijsko medicino (ZTM). Sestanek med vodstvoma obeh zavodov bo potekal na ministrstvu za zdravje jutri, a nanj predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo prof. dr. Samo Zver, ki že dlje časa opozarja na sporno cenovno politiko ZTM, ni bil vabljen. Ker glasno in brez dlake na jeziku opozarja na nekatere sporne prakse, je trn v peti.
ZTM bi rad storitve podražil, a so v UKC proti. Odločilno besedo bo imelo ministrstvo za zdravje.
salomonski odgovor nisem zadovoljen z odgovorom in odnosom vlade !
Podpiram vse že napisano.
Gre samo zato, da tisti v najlepši prestolnici, na pobudo lobijev nenehno iščejo finančne vire, na vse načine in pretege.
Če smo v tržnem gospodarstvu, tako nam pravijo, potem so tudi koristni odpadki stvar ponudbe in povpraševanja. In če smo državljani lastniki teh koristnih odpadkov, potem lahko z njimi počnemo kar hočemo v okviru predpisa, ki pravi da ne smemo onesnaževati okolja. Torej jih ne smemo odlagati na za to neprimerna mesta.
Realnost je pa taka, da so nas podučili, da smo okoljsko osveščena družba, ki pridno ločuje in zbira, potem nam pa za nagrado pošljejo položnice.
In zdaj nam hočejo še predpisati, da svoje lastnine ne smemo nekomu podariti. Pa to ni več res.
Tole ministrstvo zadnje čase producira vse kar se da v škodo državljanov. Uredba o kateri teče beseda, uredba o onesnaženju tal, uredba o kazalcih hrupa, da ne naštevam naprej. Najhujše je šlo ta teden v DZ - nova prostorska zakonodaja. Za ljudstvo pa predsednik stranke, iz katere prihaja mnistrica pojasni na TV, da bo pot do gradbenega dovoljenja zdaj lažja, hitrejša... Ni res. Res je, da nas bo to, kar so poslali v DZ še močno udarilo po žepih. Namreč tu se tudi skriva finančni vir. Glejte in se čudite.
Znebimo se nepovratne embalaže in plastenk ter omogočimo ljudem dodaten zaslužek - predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/40
Ne vem zakaj imam občutek da so imeli predstavniki komunale veliko besede pri pisanju tega zakona.
Naj se stepejo še za odpadke iz greznic in jih odvažajo.
Lastnik zamaška je tisti ki je kupil plastenko in sam bi moral odločati komu bo zamašek dal. Isto velja za papir in ostale surovine.
Surovine bodo zmeraj imele svojo ceno!
Uravnava pa jo trg.
Ceno pri nas postavljajo vladni podrepniki. Žal.
www.delo.si/assets/media/other/20120108/0104__PredelavaSurovin.pdf