Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prepoved kajenja pred stanovanjskimi bloki

5189 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

Pripravlja se predlog novega protikadilskega zakona. Ker se zdi, da bo narejen korenit korak naprej pri zmanjševanju števila kadilcev, bi opozoril še na en aspekt, ki bi ga bilo potrebno premisliti. Naj opišem zgodbo 4 članske družine:

Doma smo v prijetnem manjšem stanovanjskem bloku.

Naše stanovanje je v pritličju, okno otroške sobe in spalnice pa sta čisto zraven vhoda v stanovanjski blok.

Skoraj vsak večer pred vhodom kadi vsaj ena, dostikrat pa tudi več sosed. Kadar jih je več, sedijo na stopnicah, se pogovarjajo in kadijo tudi več kot uro.

Sedenje in pogovor nista tako moteča (kljub temu, da to ni preveč prijetno), zelo moteč pa je cigaretni dim, ki "prileze" v naše stanovanje skozi okna, ki jih imamo v toplejših mesecih delno odprta.

V stanovanju je zrak zelo hitro kot v kadilnici, dolgo pa traja, da se ta dim iz stanovanja porazgubi …

Sosede smo že večkrat prosili, da naj ne kadijo neposredno pred vhodom, ker pride ves dim v otroško sobo, spalnico in v celotno stanovanje, vendar predvsem tista najbolj vztrajna pravi, da lahko zunaj počne kar hoče in da to ni proti zakonu …

Zato izražamo konkreten predlog, da pretehtate tudi možnost o omejitvi kajenja pred vhodi večstanovanjskih zgradb (in v skupnih prostorih), saj se verjetno marsikje srečujejo s podobnim problemom in bi lahko ena sama alineja v novem protikadilskem zakonu močno olajšala dihanje in življenje marsikomu, ki se zaveda nevarnosti tobačnega dima in je žal tudi na tak način prisiljen v pasivno kajenje.

Srčno upam, da lahko skupaj vplivamo na majhno spremembo, ki bo veliko ljudem omogočila zdravo življenje tudi v večstanovanjskih hišah in stanovanjskih blokih.

23 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B Borli 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 11. 2016

Odziv Ministrstva za zdravje

Na Ministrstvu za zdravje trenutno poteka postopek priprave novega predloga Zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov. Le ta bo celovito urejal področje omejevanja uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, zajemal bo ukrepe za preprečevanje začetka in nadaljevanja kajenja med otroci, mladostniki in mladimi odraslimi, spodbujanje opuščanja kajenja, zmanjševanje izpostavljenosti tobačnemu dimu iz okolja, s poudarkom na otrocih in ukrepe za zmanjševanje neenakosti v kajenju ter na ta način prispeval k zmanjševanju razširjenosti rabe tobaka med prebivalci Slovenije, dolgoročnemu zmanjšanju obsega škodljivih posledic kajenja na zdravje in zmanjševanju neenakosti v zdravju.

Prepovedi kajenja na vhodih, oknih, balkonih in terasah zasebnih večstanovanjskih objektov novi predlog zakona ne bo uvedel, saj bi bil nadzor nad takšno prepovedjo v praksi zelo težko izvedljiv. Od pristojnih inšpektorjev bi se zahtevalo nadziranje privatnih zemljišč, stavb in stanovanj, v katera pa je vstop mogoč le na podlagi odločbe sodišča, saj so le ta skladno z Ustavo RS nedotakljiva. Prepoved kajenja pred in v zasebnih objektih lahko lastniki stanovanj uredite v hišnem redu in na ta način določite pravila, ki bodo veljala za vašo stavbo.

Vsekakor pa je dokazano, da je pasivno kajenje škodljivo in da ni količine tobačnega dima, ki bi bila še varna. Vedeti je tudi treba, da so nekateri ljudje alergični na posamezne sestavine tobačnega dima in je za njih ta še posebej moteč in škodljiv. Tega se kadilci premalo zavedajo in so včasih neupravičeno nestrpni do ljudi, ki jih prosijo, naj ne kadijo v njihovi bližini.

Res pa je, da je kajenje bolezen odvisnosti in da marsikateri kadilec ne more preprosto prenehati s kajenjem, zato želimo v Sloveniji čim več pozornosti posvetiti preprečevanju začetka kajenja pri mladih; pomoči pri prenehanju kajenja in ozaveščanju ljudi, da kajenje močno škodi njihovemu zdravju kot tudi zdravju pasivnih kadilcev ob njih.

Komentarji




  • a andrejmb
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • V Vasilisa

    Tudi, če bi to prepovedali, ljudje v stanovanjskih blokih, še vedno lahko kadijo na balkonu in se vseeno kadi dim k drugim stanovalcem, tako, da to ne bi rešilo tega problema. Sosedje bi se morali med seboj pogovoriti, ampak na žalost obstaja ogromno ljudi, ki se za druge ne zanimajo in jim je vseeno za odnose z drugimi sostanovalci. Mislim, da se tega ne da rešiti drugače, če sosed ni pripravljen sprejeti drugačne odločitve. tako, da se je treba s tem sprijazniti ali pa preseliti v hišo.

  • p pepelka-
    Komentar je izbrisal moderator.
    Razlog: žaljiva vsebina
  • p pepelka-

    Ta družba očitno postaja zelo bolna. Kaj pa, če bi kadilci obrnili in rekli, da so tudi tisti, ki ne kadijo zelo moteči, saj ti ljudje ne delajo drugega kot se izživljajo in zdravijo svoje frustracije nad drugimi ljudmi. Najbolje, da se predlaga, da kadilce izvozite nekam na nek otok, ogradite ta otok z ponavami, da slučajno vetrček ne zanese kakšnega dimčka tem svetohlincem pod nos. V življenju ni bolj moteče kot idioti, ki nas obkrožajo in vedno znova hočejo nekomu dirigirati življenja in pravice. Gorje pa, da bi se kdo obregnil ob njih, to bi bil pa že najhujši smrtni greh!

  • Ikona uporabnika Rose Rose

    Avtorico predloga povsem razumem. Ne samo kajenje. Tudi glasno govorjenje ali celo vpitje je zelo moteče. Jaz o takšnih ljudeh mislim, da niso primerni za življenje v bloku. Če bivaš v bloku, se moraš zavedati, da tam nisi sam in da moraš upoštevati tudi ostale stanovalce. Nasploh je v blokih neprijetno živeti, saj se nenehno ljudje srečujejo z neuvidevnimi ali celo nesramnimi sosedi. Nekateri se dejansko vedejo, kot da je vse njihovo in kot da lahko počnejo vse, kar si zamislijo. Upravniki pa itak samo kasirajo. Boljše živeti v majhni hiši, kot pa v bloku.

  • B Borli
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • P Peter Battelino
    Komentar je izbrisal moderator.
    Razlog: žaljiva vsebina
    • B Borli

      Res težko razumem da se nekdo sklicuje na intimnost kadilcev, ki s cigaretnim dimom "posiljujejo" tiste, ki ne kadijo.

       

      Skušajte si zamisliti, kako bi bilo, če bi pred vašim stanovanjem vsak dan kurili odpadne gume in bi ta dim silil v vaše stanovanje. Bi še vedno tako strpno gledali na to?

       

      Kadilci se prostovoljno odločajo za kajenje in če uničujejo svoje zdravje, naj to počnejo na tak način, da ne bo treba tistim, ki se odločijo za zdrav način življenja, biti del te nezdrave zgodbe.

       

      Izraz, s katerim označujete ljudi, ki ne želimo sodelovati v zastrupljanju, ki ga okrog sebe širijo kadilci s cigaretnim dimom, pa sploh ni vreden komentarja ...

  • z znalček

    Ne vem, če lahko zakon reši prav vse situacije. Najbrž je take primere treba reševati v dogovoru. Če se v takem primeru ne da dogovoriti, najbrž tudi zakon ne bi pomagal. Imeti še en zakon, ki bi ga bilo težko izvajati nima nobenega smisla. Moji prijatelji pa recimo živijo na hodniku z dvema verižnima kadilcema. tadva imata obleko tako naphano z dimom, da ko gresta recimo v službo, hodnik še ure smrdi po dimu, mogoče celo bolj, kot če bi nekdo v njem kadil.

  • m monfarm

    Vsiljevanje kajenja res ni pošteno do tistih, ki ne kadimo in to dejstvo bi morali kadilci vzeti v zakup, kjerkoli se pač pojavljajo s prižgano cigareto v roki.

  • a andrejček

    Sej isto sranje so balkoni... eden zapuši 5 nadstropij nad seboj, pa še levo in desno od sebe... tudi zračit se ne da

  • I Izbrisan Uporabnik 10411

    Predlagam tožbo na prepovedane emisije.

     

    Predlog je malce pretiran.

  • v verso verso

    Tudi pred trgovinskimi centri je potrebno prepovedati kajenje.