Zakon o poslovnih stavbah in poslovnih prostorih (ZPSPP)
Zakon o poslovnih stavbah in poslovnih prostorih (ZPSPP) iz leta 1974 je že tako zastarel,da bi se moral korenito spremeniti.
Prav tako ta stari zakon ščiti najemnike, nič pa najemodajalce in tako najemodajalcu preostane samo sodišče, naša sodišča pa vsi vemo, kako so neučinkovita in da vse predolgo traja v škodo najemodajalca. Vsi lahko beremo o takih in drugačnih zgodbah, ko najemniki dobesedno nagajajo najemodajalcem, se nočejo izseliti, naredijo škodo v poslovnem prostoru in inventarju, ne plačujejo tekočih stroškov itd., na koncu pa mu ne moreš nič.
Pozabila še to napisati, da naša sodišča tako dolgo rešujejo vloge/tožbe, da gre medtem podjetje že v stečaj in mu ne moreš nič vzeti, imel pa si stroške še z odvetnikom in samo tožbo ter plačilom taks in če gre podjetje v stečaj, ti potem tudi sodba v tvojo korist nič ne pomaga, od dolžnika ne moreš izterjati niti stroškov povračil sodnih stroškov kot tudi ne stroškov svojega odvetnika. Res neverjetno oz. bolje žalostno, kako država ne poskrbi za nas poštene, ščiti pa barabe, oprostite izrazu. Seveda moramo pa takoj odvesti od vsakega računa 22% DDV, saj če podjetje oddaja lastno nepremičnino se z obojestransko izjavo o obračunavanju DDVja na najemnine, ki so sicer neobdavčene po sedanjem zakonu, zaveže to tudi obračunavati in potem tudi odvajati. Najbolj kruto pa je to, da takemu najemniku še rečeš in to napišeš v pogodbo, da v primeru njegovih težav, lahko takoj prekine najemno pogodbo, on pa "veselo" posluje v tvojih prostorih na tvoj račun, tako da ne plačuje niti najemnine niti tekočih stroškov, izklopiti mu ne smeš niti elektrike niti vode niti plina, ker te gre potem on tebe tožiti za gospodarsko škodo, da ni mogel poslovati. Res, to je mogoče samo v "Zloveniji" kot našo državo imenuje moja kolegica, slavistka. Vse najemodajalce "reši" le najemna pogodba z izvršljivim naslovom in to na vse kar je možno v pogodbi ter da reši plačevanje elektrike, vode, plina itd., ne pozabite, vi ste lastniki vseh teh priključkov in terjali bodo vas za plačilo, ne najemnika!, in treba še na to dati izvršljivost in to vam naredi notar, najmeno pogodbo z izvršljivim naslovom. Ne izplača se tu "šparati" pri denarju, da vam notar vašo pogodbo pretvori v izvršljiv naslov, ker je le tako veljavna in tudi takoj izvršljiva v primeru neplačila najemnika.
Spremeniti bi morali tudi zakon, ki govori o pravicah podnajemnikov stanovanj, saj je na tem področju isto. Nesramnih,neplačnikov se nikakor ne moreš rešiti. Imajo cel kup pravic, lastnik pa zelo malo. Ne čudimo se, da imajo zato ljudje raje prazne prostore. Če bi bil sistem tak kot v tujini (po kateri se tako radi zgledujemo) bi bilo drugače.