Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Odprava prepovedi darovanja krvi moškim, ki imajo spolne odnose z moškimi

3211 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Predlagam vladi, da se po vzoru že nekaterih držav članic Evropske unije začne odprava prepovedi darovanja krvi moškim, ki imajo spolne odnose z moškimi, saj za to ni nobenega utemeljenega razloga.

Vsaka darovana kri od kogarkoli se testira na vse bolezni, ki se prenašajo s krvjo, ne glede na spolno usmerjenost darovalca. Včasih je veljalo da je populacija moških, ki imajo spolne odnose z moškimi bolj izpostavljena okužbam z virusom HIV in hepatitisom. Takrat se darovana kri ni ustrezno testirala.

Danes je z usteznim in obveznim testiranjem darovane krvi, takšna omejitev nepotrebna. Tu ostaja le še diskriminacija, kar bi moralo biti v interes državi, da se odpravi. Po drugi strani pa nam tudi primanjkuje zalog nekaterih pomembnih krvnih skupin - AB in 0!

19 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P petinpol 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 5. 2016

Odziv Ministrstva za zdravje

V zvezi z vašo pobudo, ki ste jo objavili na portalu Predlagam.vladi si, kjer predlagate odpravo prepovedi darovanja krvi moškim, ki imajo spolne odnose z moškimi, vas obveščamo, da Zakon o preskrbi s krvjo ne prepoveduje istospolno usmerjenim moškim darovanja krvi.

Merila medicinske stroke za trajni odklon krvodajalcev med razloge za trajni odklon uvrščajo tudi spolno vedenje (osebe, ki so lahko zaradi svojega spolnega vedenja izpostavljene večjemu tveganju obolevanja za hudimi nalezljivimi boleznimi, ki se lahko prenašajo s krvjo), pri čemer ni izpostavljena nobena posebna skupina.

Stališče Ministrstva za zdravje je, da so uveljavljene take zakonske rešitve, ki hkrati upoštevajo vse zahtevane strokovne standarde in predpise in s tem zagotavljajo visoko raven varovanja zdravja prejemnikov krvi, na način, ki upošteva tudi načela nediskriminacije.

V praksi se uporabljajo vprašalniki za krvodajalce, ki izpostavljajo določene skupine kot neprimerne. Ministrstvo za zdravje je l. 2014 zaprosilo transfuzijsko službo, da preuči obstoječe prakse in jih primerno prilagodi. ZTM bomo ponovno pozvali k odzivu.

Komentarji