Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

pregled magisterijev in doktoratov vseh v državnih in občinskih organih in z njimi povezanimi državn

3229 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Glede na dogajanja na Univerzi in slabih izkušenj s ponarejenimi magisterskimi nalogami posameznikov, predlagam pregled vseh magisterijev in doktoratov. Prednostno v državnih in občinskih organih, ter vseh, ki delajo v državnih ali občinskih službah, vseh poslancev v parlamentu, svetnikov po občinah, ter državnih in občinskih podjetij povezanih z omenjenimi. Denar, ki ga prejemajo lažni diplomiranci je ukraden in skrajni čas je, da se prevetri naše šolstvo, saj se je marsikje delalo po domače, brez nadzora in s podkupovanjem. Takšni ljudje si ne zaslužijo dobro plačanih služb in priviligiranih položajev, sploh pa ne odločanja v imenu ljudstva.

<script type="text/javascript" src="safari-extension://com.ebay.safari.myebaymanager-QYHMMGCMJR/78f6cbe2/background/helpers/prefilterHelper.js"></script>

19 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan Uporabnik 10352 17 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


8. 3. 2016

Odziv Ministrstva za javno upravo

Uvodoma naj najprej pojasnimo, da za funkcionarje predpisi praviloma ne določajo pogojev glede izobrazbe, saj gre pri izvolitvi na funkcijo za uveljavljanje pasivne in aktivne volilne pravice. Delo izvoljenih funkcionarjev ocenjujejo volivci, glede določenih funkcionarjev izvršilne veje oblasti (predsednik vlade, ministri) pa prav tako obstajajo mehanizmi, na podlagi katerih je možno preverjati oziroma spremljati uspešnost njihovega dela (poslanska vprašanja, interpelacija).

V okviru postopkov zaposlovanja pa je treba upoštevati, da morajo izbrani kandidati izpolnjevati formalne pogoje (izobrazba, delovne izkušnje, morebitni strokovni izpiti), v izbirnih postopkih pa bodoči delodajalec preverja še njihovo strokovno usposobljenost, pri čemer mora kandidat za zaposlitev na uradniških delovnih mestih v državnih organih in v občinah treba izkazati najboljšo strokovno usposobljenost za opravljanje dela na delovnem mestu, za katerega kandidira. V zvezi s tem opozarjamo še, da Uredba o postopku za zasedbo delovnega mesta v organih državne uprave in v pravosodnih organih (Uradni list RS, št. 139/06 in 104/10) v 23. členu določa, da mora pred odločitvijo o izbiri strokovno najbolj primernega kandidata predstojnik oziroma vodja kadrovskega poslovanja preveriti verodostojnost javnih listin ter listin o opravljenih izpitih, ki so pogoj za zasedbo delovnega mesta. V primeru, da se verodostojnosti listin ne da preveriti, da kandidat pisno izjavo, da so ta verodostojna. Na ta način se prepreči, da bi kandidat predložil ponarejeno listino. Prav tako pojasnjujemo, da se za javne uslužbence v času opravljanja dela v javnem sektorju v skladu z zakonom ocenjuje njihova delovna uspešnost, pri čemer je uspešnost oziroma neuspešnost opravljanja dela lahko povezana z napredovanjem oziroma s spremembo ali izgubo zaposlitve.

Glede konkretnega predloga pa pojasnjujemo, da je nejasen, saj ni navedeno, kakšen pregled naj bi bil izveden. Kot smo že navedli, se v okviru zaposlitve v državni upravi preverja verodostojnost listin o izobrazbi, pri voljenih funkcionarjih pa je njihov izvolitev odvisna od volivcev in ne od morebitnega izpolnjevanja pogojev oziroma izobrazbe. Če pa je bil predlog namenjen vsebinskemu pregledu, potem je treba pojasniti, da je to v pristojnosti pristojnih organov univerze in ne delodajalcev.

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport podpiramo javne objave zaključnih del in znanstvenih prispevkov v elektronski obliki na svetovnem spletu, saj menimo, da bodo prav tovrstne spletne objave pripomogle k samo-regulaciji na področju raznovrstnih oblik plagiatov.

V zvezi z obveznimi objavami zaključnih del (diplom, magisterijev in doktoratov) na svetovnem spletu, pojasnjujemo, da veljavni predpisi objave zaključnih del s študijskih programov, kjer je predpisana izdelava pisnega zaključnega dela, ne preprečuje, morajo pa biti izpolnjeni določeni pogoji, ki jih določa Zakon o avtorskih in sorodnih pravicah (Uradni list RS, št. 16/07 – uradno prečiščeno besedilo, 68/08 in 110/13).

Obvezna objava zaključnih del bi bila mogoča le ob zakonski ureditvi, torej s spremembo zakona. Rešitev, ki bi omogočala javno objavo vseh zaključnih del v elektronski obliki, je bila v okviru priprave novega Zakona o visokem šolstvu v letu 2013 že pripravljena, in pripomb s strani deležnikov na predlagano ureditev v javni razpravi ni bilo. Glede na to, da je bil postopek sprejema novega Zakona o visokem šolstvu takrat ustavljen, bo ta predlog obvezne spletne objave diplom predstavljen pripravljavcem novega Zakona o visokem šolstvu.

Priloge:

Komentarji