Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Majhne spremembe pri pridobitvi/prenehanju državljanstva

2366 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Predlagam majhne spremembe pri pridobitvi in prenehanju državljanstva R. Slovenije.

V primeru pridobitve državljanstva z (redno) naturalizacijo, bi poleg obstoječih pogojev pri kategorijah oseb Ad. 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9 (za mladoletne, stare 14 in več let) dodal še pogoj opravljanja preizkusa iz slovenske/evropske zgodovine in vrednot, ustroja države, njenih institucij in simbolov, ter pravic/dolžnosti, ki sledijo iz državljanstva. Preizkus bi bil poenostavljen, potekal bi ustno, vseboval bi do 10 vprašanj iz nabora npr. 100 vprašanj (se lahko zgleduje po ameriškem ali kanadskem postopku). Po uspešnem prestanju preizkusa bi lahko sledila svečana prisega (skupine prostilcev) in podelitev državljanstva.

V primeru prenehanja državljanstva bi poleg odpusta in odreka dodal še možnost odvzema državljanstva (npr. dvojnim državljanom, ki so huje kršili zakon, se vračajo iz tujih bojišč in podobno).

11 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B bombon 32 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 2. 2016

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Pridobitev državljanstva z naturalizacijo ureja Zakon o državljanstvu Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 24/07 – UPB2). Med pogoji za pridobitev državljanstva Republike Slovenije ni pogoja o poznavanju slovenske/evropske zgodovine in vrednot, ustroja države, njenih institucij in simbolov ter pravic in dolžnosti, ki sledijo iz državljanstva. Eden izmed pogojev za pridobitev državljanstva Republike Slovenije z naturalizacijo je pogoj, da oseba obvlada slovenski jezik za potrebe vsakdanjega sporazumevanja, kar dokaže s spričevalom o uspešno opravljenem izpitu iz znanja slovenščine na osnovni ravni. Izpit iz slovenskega jezika je sestavljen iz petih sklopov, in sicer:

  • govorno sporazumevanje;
  • razumevanje govorjenih besedil;
  • razumevanje zapisanih besedil;
  • poznavanje slovničnih struktur;
  • tvorjenje pisnega besedila.

Izpit iz slovenskega jezika, ki ga morajo prosilci obvezno opraviti, občasno vključuje tudi poznavanje nekaterih področij iz kulture in zgodovine Slovenije. Ob koncu postopka vsak prosilec pred pridobitvijo državljanstva poda svečano prisego o spoštovanju svobodnega demokratičnega ustavnega reda, katere namen je, da prosilec za državljanstvo poda izjavo o izpolnjevanju dolžnosti in obveznosti državljana Republike Slovenije. Glede na navedeno ocenjujemo, da je v že veljavni zakonodaji predlog deloma že vključen. Strokovna služba Ministrstva za notranje zadeve bo preučila ureditev, ki jo v svoji zakonodaji poznata ZDA in Kanada, kot tudi ureditve, ki jih poznajo države članice Evropske unije, ob ugotovljenih morebitnih pozitivnih učinkih ureditve pa predlagala dopolnitev Zakona o državljanstvu Republike Slovenije.

Nadalje Zakon o državljanstvu Republike Slovenije pozna tudi postopek odvzema državljanstva. V 26. členu navedenega zakona je določeno, da se državljanu Republike Slovenije, ki živi v tujini in ima tuje državljanstvo, lahko odvzame Republike Slovenije, če s svojim delom škoduje mednarodnim ali drugim interesom Republike Slovenije. Za delo, s katerim se škoduje mednarodnim ali drugim interesom Republike Slovenije se šteje:

  • če oseba pripada organizaciji, katere aktivnost meri na rušenje ustavnega reda Republike Slovenije;
  • če oseba kot pripadnik tuje obveščevalne službe škoduje interesom Republike Slovenije ali če tem interesom škoduje s svojim delom v državnem organu ali organizaciji tuje države;
  • če je oseba pogosti storilec kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, in prekrškov zoper javni red;
  • če oseba kljub pozivu pristojnega organa odkloni izpolnitev z ustavo in zakonom predpisane dolžnosti državljana Republike Slovenije.
  • Glede na navedeno ocenjujemo, da ni potrebe po dopolnitvi določbe o odvzemu državljanstva, saj le-ta že sedaj omogoča odvzem državljanstva državljanu, ki je pogost storilec kaznivih dejanj ali je kako drugače huje prekršil dolžnosti, ki so predpisane z ustavo ali zakonom.

    Priloge:

    Komentarji