Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Begunci-vlak iz Grčije v Nemčijo

3536 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Begunski koridor iz Grčije do Avstrije se je dokončno vzpostavil z uvedbo vlakov iz Hrvaške v Slovenijo,

Nemčija je pripravljena postopoma sprejeti vse begunce.

Vladi predlagam, da svetu EU predlaga uvedbo direktnega vlaka iz Grčije v Nemčijo npr. enkrat do dvakrat dnevno. Denar, ki se sedaj namenja za delo in oskrbovanje begunskega vala, naj se nameni za vzpostavitev in vzdrževanje begunskih centrov v Grčiji, kjer naj se izvaja tudi registracija in zavračanje tistih, ki niso upravičeni do statusa begunca. Pritok beguncev v Nemčijo bi bil tako nadzorovan (cca. 1500 do 3000 na dan, odvisno od števila vlakov), onemogočili pa bi s tem tudi emigrante z Balkana, ki se sedaj pridružujejo beguncem. Begunce in emigrante, ki prehajajo preko Bolgarije in Romunije (vesti o njih so skope), se namesti v dodatne centre po teh državah ali po državah na Balkanu in se jih ne spušča naprej. Na ta način bi omejili število vstopnih točk.

Vest, da "obljubljene" države niso pripravljene sprejeti vsakogar in v poljubnem številu, bi utegnila tudi pritok beguncev v Grčijo sčasoma oslabiti.

Lep pozdrav,

Breda

20 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B BredaK 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


20. 1. 2016

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

V zvezi s predlogom za uvedbo begunskega koridorja iz Grčije v Nemčijo z uvedbo direktnega vlaka ocenjujemo, da so prednosti morebitne vzpostavitve takšnega načina prevoza predvsem naslednje:

  • zanesljivost številčnega stanja beguncev, nadzor nad obsegom migracij,
  • manjše število vstopnih točk na državnih mejah,
  • hitrost prevoza.

V predlogu je še navedeno, da bi se lahko sredstva, ki so sedaj namenjena za delo in oskrbovanje begunskega vala, namenila za vzpostavitev in vzdrževanje begunskih centrov v Grčiji, kjer bi se tudi izvajala registracija in zavračanje tistih migrantov, ki niso upravičeni do statusa begunca. Pritok beguncev v Nemčijo bi bil na ta način bolj nadzorovan.

Ovire za vzpostavitev takšnega načina prevoza so predvsem:

  • dvom v temeljitost ugotavljanja identitete, preverjanja v informacijskih sistemih (predvsem SIS), registracije, varnostnega pregleda in drugih postopkov v prvi državi na relaciji (Grčiji), če bi te naloge izvajali izključno grški varnostni organi. Navedene naloge bi zato morali skupaj z njimi izvajati še pripadniki varnostnih organov vsaj iz Nemčije in tranzitnih držav (Makedonije, Srbije, Hrvaške, Slovenije in Avstrije);
  • omejene možnosti oskrbe migrantov, predvsem s hrano in pijačo, zdravstvene oskrbe in zagotavljanja drugih osnovnih potreb migrantov na poti,
  • delo v zvezi z obravnavo in oskrbo migrantov na posamezni vstopni točki v tranzitni državi v času postanka vlaka.

Tudi iz prakse je trenutno razvidno, da model o vzpostavitvi t.i. "hot spotov" (kontrola migrantov na vstopu in od tam preselitev prosilcev za azil po državah članicah) ne more zaživeti (kljub temu, da je že uzakonjen) iz vrste razlogov, predvsem pa zaradi nepripravljenosti in neučinkovitosti Grčije.

Grčija namreč še nima vzpostavljenega ustreznega načina registracije in preverjanja ter doslednega zavračanja ekonomskih migrantov, zato bi vzpostavitev takšnega režima prevoza migrantov bila lahko močan dejavnik "privlačnosti" za različne oblike migracij, torej tudi za nedovoljene migracije. Ocenjujemo, da bi takšen način prevoza migrantov povzročil negativne učinke predvsem v primeru množičnega in nenadzorovanega prihoda beguncev na območje prve železniške postaje, kjer bi se vkrcavali. Takšen način prevoza bi bil zagotovo tudi tarča organizatorjev nedovoljenih migracij, ki bi z gotovostjo izrabili ta režim za vkrcavanje ilegalnih migrantov mimo kontrolnih mehanizmov.

Ob koncu pa je potrebno še posebej poudariti, da bi bila morebitna odločitev za prevoz migrantov med Grčijo in Nemčijo odvisna od skupne odločitve vlad vseh vpletenih držav zato menimo, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji