18. 8. 2015
Odziv Ministrstva za okolje in prostor
S sprejetjem Pravilnika o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj (Ur.l. RS, št. 1/11) je v 11. členu zapisano, da je potrebna inštalacija in oprema tudi za ogrevanje. Res ni več zahteve po rezervnem dimniku, vendar je obveznost opravljanja storitve ostala v sprejetih in do konca leta 2015 veljavnih dimnikarskih predpisih. Omenjena zahteva se nahaja v 15. členu Pravilnika o oskrbi malih kurilnih naprav (Ur.l RS, št. 128/2004 in 18/05 popr.):
15. člen
(1) Dimovodne tuljave, na katere niso priključene kurilne naprave, je treba očistiti, če se ob pregledu vsako tretje leto ugotovi, da je čiščenje potrebno.
(2) Za dimovodne tuljave, na katere niso priključene kurilne naprave, je treba zagotoviti mehansko čiščenje pred priključitvijo male kurilne naprave.
Osnovna ideja rezervnih dimnikov je bila v tem, da je nanje možno v primeru višje sile ali izrednih razmer priključiti kurilne naprave, ki za svoje delovanje ne potrebujejo električne energije. S tega stališča je vzdrževanje teh naprav smiselno.
Radi bi opozorili, da je v veljavi tudi Pravilnik o standardih vzdrževanja stanovanjskih stavb in stanovanj (Ur.l. RS, št. 20/04), kjer so predvideni tudi roki za vzdrževanje dimovodnih naprav. Ta predpis je ločen od dimnikarskih predpisov, zato ga na tem mestu ne bomo komentirali, nakazuje pa na to, da je v vseh primerih, dokler je dimovodna naprava prisotna potrebno zanjo skrbeti, za kar je v večstanovanjskih zgradbah odgovoren upravnik. V primerih, da se s soglasjem stanovalcev na skupni napravi, v tem primeru dimniku, izvede rekonstrukcija ali odstranitev se lahko spremenijo tudi obveznosti na tej skupni napravi.
V predlogu novega dimnikarskega zakona, ki je v javni obravnavi oziroma v njegovih podzakonskih predpisih bomo smiselno uredili tudi to vprašanje.