25. 7. 2017
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (junij 2016) Najprej velja opozoriti, da ZZZS ne financira nakupa baterij za slušne aparate, ki jih potrebujejo naglušne osebe.
Ta pravica je na podlagi Zakona o izenačevanju možnosti invalidov (Uradni list RS št. 94/10, 50/14) oziroma Pravilnika o tehničnih pripomočkih in prilagoditvi vozila (Uradni list RS št. 71/14) zagotovljena samo gluhim osebam, ki jim je bil z operativnim posegom vsajen polžev vsadek. Postopek se vodi preko upravne enote na podlagi vloge upravičenca. Ta mora vlogi priložiti potrdilo o polževem vsadku. Na podlagi odločbe upravičenec prejme vrednotnico s katero lahko nabavi enkrat letno baterije za polžev vsadek v vrednosti 450 eur. Nakup baterij se praviloma sofinancira v višini 85% tega zneska oziroma v z zakonom določenimi pogoji v višini 100%. Nadalje velja opozoriti, da je v Sloveniji po vedenju ministrstva, pristojnega za invalidsko varstvo, približno 300 oseb s polževim vsadkom. Dodati še velja, da sredstva zagotavlja državni proračun oziroma ministrstvo, pristojno za invalidsko varstvo.
Ministrstvo bo preverilo navedbe in v kolikor so točne, ob prvi spremembi pravilnika spremenilo višino zneska, ki ga sofinancira.
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (julij 2016) Na podlagi Zakona o izenačevanju možnosti invalidov Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti sofinancira nakup baterij za slušne aparate, ki jih uporabljajo osebe s polžkovim vsadkom. Postopek uveljavljanja pravice ter njeno sofinanciranje je podrobneje urejeno v Pravilniku o tehničnih pripomočkih in prilagoditvi vozila.
Pravilnik o tehničnih pripomočkih in prilagoditvi vozila bomo predvidoma novelirali do konca tega leta. Kot že navedeno, bomo ob tej priliki tudi preverili ceno baterij. V zvezi z nakupom baterij na celotnem trgu EU pa dodatno pojasnjujemo, da upravičenec dobi vrednotnico, v višini zneska katerega sofinanciramo posamezni tehnični pripomoček (tudi baterije), ki je podlaga za izplačilo navedenega zneska dobavitelju tehničnih pripomočkov. Upravičenec torej ne dobi denarja, ampak se pripomoček plača direktno dobavitelju, ki mora poleg računa predložiti tudi vrednotnico. Zakon o izenačevanju možnosti izrecno določa, da se tehnični pripomoček lahko nabavi pri katerem koli dobavitelju tehničnih pripomočkov v Republiki Sloveniji. Vprašljivo je, če bi dobavitelji izven območja države sploh sprejeli vrednotnico, prav tako pa bi težje zagotavljali ustrezen nadzor in transparentnost plačil na podlagi vrednotnic.
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (julij 2017) Glede baterij za polžev vsadek je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti spremenilo Pravilnik o tehničnih pripomočkih in prilagoditvi vozila (Uradni list RS, št. 37/17). Novost se nanaša na možnost nakupa baterij za polžev vsadek v obeh ušesih.