Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Krizni prispevek na izdatke iz državnega proračuna za plače, pokojnine itd.

1382 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

V primeru, da je vlada preučila vse možnosti in ne vidi nobene druge možnosti kot poseči v maso plač javnega sektorja, naj prispevajo VSI, ki dobivajo dohodke iz DRŽAVNEGA PRORAČUNA (ministri, poslanci, funkcionarji, uslužbenci, upokojenci itd.). Predlagam, da se uvede enotni KRIZNI PRISPEVEK za čas krize. Krizni prispevek npr. 5% bi se obračunal in odštel pri: 1. neto osebnem dohodku z vsemi dodatki, ki je višji od minimalne plače, 2. pokojnini, ki je višja od minimalne plače, 3. vseh prevoznih stroških, regresih, malicah itd. 4. drugih izdatkih (npr. avtorske, svetovalne pogodbe itd.). Enako bi moralo veljati tudi za zaposlene v lokalni skupnosti (občine) in podjetjih v državni lasti. S takšnim pristopom zmanjševanja osebnih dohodkov (krizni prispevek se odtegne od dosedanjih obračunov) bi vsi prispevali sorazmerno višini os. dohodka in ne bi bili "prikrajšani" pri vplačilu prispevkov od plače in posledično pri pokojninah.

5 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR G geos 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • s sola10

    Najprej naj poudarim, da sem še delovno aktivna, torej nisem upokojenka. Po mojem prepričanju v javnosti vsi prevečkrat posegamo na področje pokojnin. Enkrat za vselej bi morala država jasno razmejiti:

    - pokojnine, ki so posledica plačanih prispevkov v preteklosti

    ( V ta del izplačil nihče nima pravice posegati. Na nek način je to renta na privarčevana sredstva. Torej teh pokojnin nihče ne sme zniževati. To je tako, kot če bi se odločili in bi vsem varčevalcem v neki banki, prihranke zmanjšali za določen %).

    - druga izplačila iz pokojninske blagajne, ki niso posledica plačanih prispevkov

    (V ta del bi vključila tudi pokojnine, za katere se odločijo zakonci, največkrat vdove, ki iz naslova pokojnine umrlega partnerja, pridobijo pravico do izplačila višje pokojnine. V to kategorijo spadajo tudi vdovski dodatki, regres, državne pokojnine itd.)

    Kar se pa tiče zmanjšanja dolga, pa je nujno potrebno zmanjšati javno porabo. Ni pričakovati, da se bo vlada s sindikati uspela dogovoriti, zato bi bila še najbolj pravična odločitev znižanje plač v javnem sektorju za xx %.

    V zasebnem sektorju zmanjševanje plač nikoli ni predmet dogovarjan in usklajevanj. Lastniki in uprava se enostano odločijo in maso za plače znižajo!!!!

  • o opazovalka

    Edino smiselno bi bilo predlagati sprejem zakona po katerem bi morali tajkuni VRNITI denar. Vsi vemo, da je Zidar v Avstriji takoj plačal kazen, ker je bil obsojen in ni bil pripravljen iti v zapor. Pri nas pa se izgovarjajo na zdravje, denar so prenesli na sorodnike ali v tujino. In kaj naj še mi ubogi davkoplačevalci naredimo? Ja, še malo počakajmo in bomo zopet dokapitalizirali banke (beri: vrgli milijone v bančno luknjo brez dna?!) da si bo bodo tam še naprej delili bajne plače? Naj politiki sebi zmanjšajo plače za 20-30% potem pa naj se spravljajo na ostale!

    • D DavidS

      In kdo je tajkun, in kateri denar naj vrne? Kako bi se glasil tak zakon?

       

      "Vsak, ki je nekaj ukradel, mora to vrniti"? To že imamo (z nekoliko drugačnimi besedami).

  • a andrejček

    a prov razumem predlog, da bil državni proračun v obliki tega davka plačali samo javni uslužbenci oz. zraven njih še upokojenci? Sej veš, da bi tak zakon padel na ustavnem sodišču.... in kaj bo posledica - plačevanje dragih zamudnih obresti, kar je še bolj boleče, tako kot sedanje vračanje pred leti zapadlih plačnih nesorazmerja... državo se sedaj boli glava...

  • l lipi

    Sem proti, ker je predlog diskriminatoren in zanemarja prihodke vseh tistih, ki so pokradli denar iz gospodarstva (vključno z bankami) in ga po možnosti tudi skrili v davčnih oazah. Oni niso nič prispevali k reševanju krize. Prav tako so nekateri iz gospodarstva še vedno predobro plačani in se jim plače niso znižale čisto nič v času krize (npr. elektrogospodarstvo). Naj tudi oni kaj prispevajo.