Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sočasno zmanjšanje obremenitev plač v gospodarstvu in optimizacija javne uprave

2442 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Veliko se govori, deli ideje, čas pa kar teče in se nič ne zgodi. Naše plače so preobremenjene, javna uprava pa predraga. Slovenija nima konkurenčne prednosti pred tujimi trgi zato bi bilo smiselno sočasno zmanjšati obremenitev plač in spodbuditi zaposlovanje, hkrati pa optimizirati drag aparat javne uprave in postati konkurenčen. Ob pospeševevanju novih delovnih mest bi brez problema optimizirali javno upravo kar bi našo gospodarstvo naredilo agilno, konkurenčno ter nebi imeli socialnega vpliva na brezposelnost zaradi krčenja javne uprave.

13 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Sončni Avatar 104 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 12. 2014

Odziv Ministrstva za finance

V zadnjih letih se obdavčitev dohodkov fizičnih oseb, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, v splošnem ni povečevala. Od leta 2005 dalje, je bilo na področju obdavčitve z dohodnino izvedenih že več reform, in sicer s ciljem zmanjševanja obremenitve aktivnih dohodkov in razbremenitve dohodkov zavezancev v najnižjih dohodkovnih skupinah. Tudi obremenitev dela s prispevki za socialno varnost že od leta 1996 ostaja na približno enaki ravni.

V Koalicijskem sporazumu o sodelovanju v Vladi Republike Slovenije za mandatno obdobje 2014 – 2018 (v nadaljevanju: Koalicijski sporazum) je naveden ukrep za znižanje obremenitve dela (ustvarjanje razmer, ki bodo omogočile postopno zniževanje obremenitve dela, tako z davki kot s prispevki za socialno varnost), in sicer preko zelene proračunske (davčne) reforme (zeleni davki, ukinjanje okolju škodljivih subvencij). Drug ukrep naveden v predmetnem gradivu, ki se nanaša na razbremenitev dela pa je proučitev možnosti za preoblikovanje dohodninske lestvice s ciljem razbremenitve plač visokokvalificirane delovne sile.

Upoštevati je potrebno, da je davčni sistem vpet v ekonomske in pravne okvire družbe, kar pomeni, da so ukrepi davčne politike odvisni tudi od drugih politik, npr. ekonomske, socialne politike ter od dogovorjenih prioritet razvoja in siceršnjih družbenih razmerij v družbi in državi. Pri tem ni pomembna zgolj preučitev ukrepov davčne politike v okviru posamezne vrste davka, ampak tudi širše – kakšna je glede na ekonomsko in družbeno okolje najprimernejša kombinacija davčnih oblik, ki se uveljavljajo v davčnem sistemu.

V skladu z navedenim je tudi pri ukrepih na področju zmanjšanja obremenitve dela potrebno iskati ravnotežje med javnofinančno konsolidacijo na eno strani in zagotavljanjem pravične delitve bremen na vse segmente v družbi na drugi strani. Na podlagi navedenega poudarjamo, da je iskanje ustrezne rešitve na področju davčne politike s ciljem razbremenitve dela, kot izhaja iz ukrepov Koalicijskega sporazuma, primerno le na daljši časovni rok, saj je za le te potrebno zagotoviti usklajene ukrepe na več področjih, ki pa zahtevajo širši družbeni in politični konsenz. Poudarjamo še, da je potrebna velika previdnost pri sprejemanju tovrstnih ukrepov, saj je zaradi prizadevanj za javnofinančno konsolidacijo, znižanje obdavčitve dela mogoče le v primeru zagotovitve nadomestnih virov prihodkov za proračun.

Priloge:

Komentarji