Povračilo v proračun
Predlagam vladi, da sprejme ukrep, ki naj določa, da vsaka družba, ki je iz proračuna dobila nepovratna sredstav oziroma bila dokapitalizirano iz davkoplačevalskega denarja, v primeru, ko posluje z dobičkom, vrne v proračun 15% čistega dobička in sicer toliko časa, da povrne vsaj 50% dobljenih sredstev iz proračuna.
Popolnoma logično se mi zdi v teh kriznih časih, da če je nekdo dobil pomoč iz proračuna in se je s to pomočjo nekako izvlekel iz težav, da lahko potem pomaga državi in nam občanom da tudi mogoče lažje preživimo te težke čase.
Dokapitalizacija ima osnovo v videnju dolgoročne uspešnosti družbe, v katrero država vlaga denložek se lahko spremeni v lastniški deleže, recimo v obliki delnic, toda delnice so špekulativni kapital, katerega vrednost se spreminja. Posledice lahko berete kot investicijska vlaganja, ki so vzrok izgube.
Predlog bi lahko bil še boljši, če bi vlaganja obravnavali kot posojilo z minimalno obrestno mero. Ročnost posojila bi morala biti osnovana s poslovnimi elaborati, s podpisi oseb, ki zagovarjajo vsebino.
Delnice so špekulativni kapital, če z njimi dnevno trgujete na borzi.
V svoji osnovi pa so delnice lastništvo nad podjetjem. Vrednost podjetja se spreminja v skladu z njegovim poslovanjem, ne pa s trenutno vrednostjo delnice na borzah.
Saj podjetje, ki ima dobiček, vrača še precej več kot 15%. (davki)
mislim na čisti dobiček, davki že odvedeni!
Predlog je nesmiseln. Kdo pa bi hotel prikazovati dobiček, če bi moral potem za to plačati? Rešitev je v tem, da se tovrstna vlaganja države v podjetja popolnoma ukinejo.
se strinjam glede ukinitve!
Če država podjetje dokapitalizira, potem dobi ustrezen lastniški delež v podjetju. Ta lastniški delež lahko kasneje, ko se podjetje postavi na noge, proda.
"Nepovratna sredstva" pa so že po definiciji - nepovratna.
Sicer pa vsako podjetje iz dobička plača še nekoliko več kot 15% v proračun.....temu rečemo davek na dohodek pravnih oseb.
kot sem že nekomu odgovoril - od čistega dobička, ko so davki že odvedeni
glede nepovratnih sredstvih sem se zmotil, imel sem v mislil le "dokapitalizacije"
Pa vam je jasno da z dokapitalizacijo država postane solastnik podjetja, in ji itak pripada določen del dobička (v skladu z lastniškim deležem)?
Simpatičen predlog in razmišljanje v pravo smer a kaj, ko se z nekaj 'manevri' in računovodskim 'prijemom' lahko izkaz uspeha 'sfrizira' na način, da dobička enostavno ni. In potempakem tudi njihve obveznosti, da bi karkoli vračali...
Verjetno bi obstajal in se že našel kak način, da bi se doseglo to, kar predlagatelj predlaga, vendar pa se je potrebno tudi vprašati, ali obstaja interes, da se to regulira... Namreč tisti, ki dobivajo nepovratna sredstva (oziroma so bili z davkoplačevalskim denarjem dokapitalizirani) so (vsaj statistično) nekako 'bolj povezani' z vzvodi oblasti in zakaj bi jim potem ta ista oblast to pridobljeno 'smetano' ogrožala...
Vseeno zelo lepa iztočnica za javno debato!
Če bi bilo to 'friziranje' bilanc tako preprosto, potem nobeno podjetje ne bi izkazovalo dobička.
Res je, da je to naše računovodstvo bolj čudno ampak takšno je.
Zakaj naj bi se vračalo? Ravno te dni se spet govori, kako bo morala vlada šparati na vseh koncih. Če je država dobra, da firmam pomaga, zakaj ne bi takšne firme, ki splavajo in postanejo dobičkonosne, sedaj pomagala nazaj? Primanjklaj je treba pokriti, vsak evro lahko prav pride.
Kaj je čudnega pri našem računovodstvu?
DavidS ima sicer prav. Naše računovodstvo je kar ok. Problem je bolj verjetno nadzor nad tem. To je tisto kar nekateri mislijo, da se zato da prikazat skoraj karkoli.
Glede dokapitalizacije in s tem da postane delni lastnik. Ok če je tako, zakaj potem država ne proda teh dodatnih deležev lastništva tako da ohrani samo kolikor potrebuje oziroma kolikor je imela pred dokapitalizacijo?