Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Opivanje mladoletnikov

4182 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

V zadnjih letih so v bolnišnicah obravnavali, kar 100 primerov zastrupitve z alkoholom - mladoletnikov. Najmlajša je bila devet letna deklica. Kam to pelje pa naj se vprašajo straši, ki to dovoljujejo.

Zahtevam, da se ostreje kaznuje tiste, ki dovoljujejo, da mladoletniki lahko popivajo (gostilničarje) in njihove starše. Kot vemo v zakonu piše, da se alkohola ne sme ponujati mlajšim od 18 let.

Da se cene alkohola zvišajo, saj kot vemo je to eden od glavnih problemov za povzročitev družinske tragedije ali prometne nesreče.

22 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D dannykovac 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


30. 6. 2015

Odziv Ministrstva za zdravje

Posledice tvegane in škodljive rabe alkohola poleg velikega tveganja za zdravje, povzročajo številne nesreče in nasilje, vplivajo na zmanjšano produktivnost ter predstavljajo veliko breme za posameznika, njegove bližnje in celotno družbo. Samo zdravstveni in nekateri drugi stroški (npr. prometne nezgode, nasilje v družini, kriminalna dejanja – kraje, vandalizem), ki so povezani s pitjem alkohola, v Sloveniji na letni ravni znašajo okoli četrt milijarde EUR, pri tem niso upoštevani stroški zaradi zmanjšane produktivnosti in stroški, ki nastanejo zaradi duševnega trpljenja bližnjih, predvsem otrok. Alkohol je tudi najbolj pogost posredni in neposredni vzrok smrti pri mladih, v starosti med 15 do 29 let, saj pogosto botruje smrtim in poškodbam zaradi nesreč, nasilja in samomorov.

Z namenom zmanjševanja porabe alkohola ter s tem povezanih negativnih zdravstvenih in družbenih posledic je bil leta 2003 sprejet Zakon o omejevanju porabe alkohola (UL RS, št. 15/2003), ki določa različne ukrepe in načine za omejevanje porabe alkohola, med drugih tudi prepoved prodaje in ponudbe alkohola mladoletnim.

Izsledki mednarodne raziskave iz leta 2014 "Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji" kažejo, da se je v obdobju 2002-2014 znižal delež pitja in opijanja med 11, 13 in 15 letniki. Vseeno pa ne moremo biti zadovoljni, saj kljub številnim rednim in izrednim nadzorom veliko kršitev ostane nekaznovanih, bodisi zaradi zapletenosti postopka dokazovanja ali pa zaradi vedno izvirnejših načinov, s katerimi mladoletniki skušajo priti do alkoholnih pijač.

V Sloveniji skupaj z ostalimi resorji, stroko in civilno družbo izvajamo različne ukrepe in aktivnosti za zmanjševanje tvegane in škodljive rabe alkohola. Ministrstvo za zdravje z zelo omejenimi sredstvi, ki jih ima na voljo, preko javnih razpisov redno sofinancira programe zmanjševanja tvegane in škodljive rabe alkohola, ki jih izvajajo nevladne in druge neprofitne ter strokovne organizacije. Z odličnim sodelovanjem ostalih resorjev, stroke in nevladnih organizacij izvajamo preventivne akcije tako na področju preprečevanja vožnje pod vplivom alkohola kot na področju množičnih zabavnih in športnih prireditev kot so "0,0 šofer", "Plešem 0,0", Navijam 0,0".

V zadnjem obdobju smo z zakonskimi in preventivnimi ukrepi pomembno prispevali k spreminjanju družbenih norm in izkazalo se je, da se ljudje vedno bolj zavedajo, da je pitje alkohola v povezavi z udeležbo v prometu nesprejemljivo, podatki pa kažejo, da se zmanjšuje tudi število smrtnih prometnih nesreč, ki jih povzročijo alkoholizirani povzročitelji.

Kljub temu pa nas Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da v Sloveniji še nismo uvedli vseh učinkovitih ukrepov, saj še vedno dopuščamo oglaševanje alkoholnih pijač, cenovna dostopnost alkoholnih pijač je velika, ne poznamo pa tudi sistema licenc ali specializiranih trgovin, ki pomembno vplivajo na porabo in s tem tudi škodo in prispevajo k učinkovitosti izvajanja zakona v določbah kot je prepoved prodaje mladoletnim in opitim.

Menimo, da so predlogi vladi za ostrejše kaznovanje ponudnikov alkoholnih pijač in ukrepi, ki bi vodili k zvišanju cen alkoholnih pijač primerni za nadaljnjo obravnavo, zato jih bomo skupaj s finančnim resorjem preučili in smiselno upoštevali pri spreminjanju zakonodaje.

Priloge:

Komentarji




  • Ikona uporabnika Peter G: Peter G:

    problem je tudi v tem da je mnogim staršem povsem vseeno za njihove otroke in jim ni mar kaj in kje kaj počnejo samo da jih ni doma,

    da pa toliko pijejo otroci je kriv med drugim tudi občutno prepoceni alkohol zlasti vino,pivo ki marsikje stane manj kot 1 evro 1 liter kar je celo ceneje od sokov vsaj boljših

    • D DavidS

      To je logika, ki tudi meni ni bila nikoli jasna....oziroma vsaj ne smiselna.

      S sistemom, kjer pol litra piva (in to ne nekega poceni piva ampak najdražjih domačih znamk) v lokalu stane toliko, kot dva deci soka, je res nekaj narobe.

    • r rogixl

      S cenami ni nič narobe. Nekaj je narobe z ljudmi.

    • r rogixl
      Komentar je izbrisal avtor komentarja.
    • D DavidS

      S katerimi ljudmi? Tistimi, ki gredo poleti na pijačo, in za isti denar raje spijejo pivo kot 2 deci soka? Pri čemer je nabavna cena enega piva približno takšna, kot litra soka?

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

    Podpiram.

     

    Zelo me moti to, da ce odrasla oseba ima spolne odnose z mladoletno osebo naredijo vsi takoj celo pizdarijo, ceprav menim, da je ponujanje alkohola in drog mladoletnikom bistveno hujse dejanje, kot pa samo sex.

     

    Mnogi se ne bodo strinjali, ker je realnost prevec kruta, oziroma nocejo priznati resnice, ker se bojijo.

    • T Tlachenka

      Seveda... edini razlog, da se ne strinjamo s tem, da je hujš, da ima starejša oseba spolne odnose z mladoletno kot pipivanje mladoletnikov, je da se bojimo resnice...

  • m mtbolha

    Kaznovanje ni nobena rešitev, ker itak inspektorji nebodo hodil ob 2 zjutri v te lokale preverjat in kaznovat če ugotovijo prekrške... in kot sodna drzava... je potrebno dokazat da je to res, kar bo prneslo sam se vecjo guzvo na sodiscih in nc dobrga k se bojo ze nakak izvlekli gostinci al pa kdorkoli že... + kazni ze obstajajo, tud če se povečjajo al spremenijo... kot sem prej reku, nebo efekta...

     

    Treba drugace neki narest... mogoče dovolt alkohol med mladimi... npr od 16.leta naprej... pa mogoce nebo tok "kul" pit? Nevem kako mladi danes razmisljajo... Vem sam da kadit več ni kul, ko je v mojih časih blo "full kul" :)

     

    Uglavnem moj komentar je namenjen iskanju prave rešitve.. kazni nebojo nc resile... Treba se je zadeve lotit drugace... Ideje?

     

     

  • D DavidS

    Vsekakor se strinjam, da bi se moralo izvajanje zakona strožje in bolj dosledno nadzirati.