Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Izobrazba učiteljev v šolstvu

3640 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Predlagam, da šola zaposluje LE UČITELJE Z DIPLOMO, ne pa študente, ki mislijo nekega dne dokončati študij! Kajti takšni primerki večinoma niti nimajo interesa diplomirati, ko imajo enkrat delovno mesto, četudi z leta v leto za določen čas. Tak način zaposlovanja študentov se mi zdi skrajno nepravičen in krivičen do vseh nas, ki smo s svojim trudom in žrtvovanjem časa in denarja dokončali fakulteto, opravili strokovni izpit in smo usposobljeni za poučevanje. Veliko nas je z diplomo in s strokovnim izpitom, pa ne dobimo službe na šolah, ker ima nek "večni študent" izkušnje z delom z učenci in zato prednost. In zahtevam strožje kontrole na področju zaposlovanja v šolstvu! To kar si ravnatelji dandanes dovolijo, je skrajno nepošteno.

Predlogi:

- učitelj je lahko tisti, ki ima naziv profesor/ica in ne študent nekakšnega predmeta

- v primeru da se ne najde učitelj z nazivom profesor/ica, se delo razdeli med strokovnimi delavci in se plača razdeli

12 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B bejsna 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 10. 2014

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v 22. členu določa, da mora delavec, ki sklene pogodbo o zaposlitvi, izpolnjevati predpisane, s kolektivno pogodbo ali splošnim aktom delodajalca določene oziroma zahtevane pogoje za opravljanje dela. Tretji odstavek navedenega člena pa določa tudi, da lahko delodajalec v primeru, če noben od prijavljenih kandidatov ne izpolnjuje pogojev za opravljanje dela, z enim od prijavljenih kandidatov, ki izpolnjuje z zakonom ali s podzakonskim aktom določene pogoje, sklene pogodbo o zaposlitvi za določen čas do enega leta, če je taka zaposlitev nujna zaradi nemotenega opravljanja dela.

Pogoje za strokovne delavce na področju vzgoje in izobraževanja določa Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). V skladu z 92. členom ZOFVI morajo strokovni delavci obvladati slovenski knjižni jezik, imeti ustrezno izobrazbo, določeno s tem zakonom in drugimi predpisi, ter opravljen strokovni izpit v skladu s tem zakonom. Nadalje 93. člen določa, da če si na določenem področju ni mogoče pridobiti s tem zakonom določene stopnje izobrazbe, minister lahko določi, da vzgojno-izobraževalno delo opravljajo strokovni delavci, ki nimajo ustrezne strokovne izobrazbe, izkazujejo pa pomembne dosežke v svojem poklicu.

Delodajalci (vrtci, šole) so pri sklepanju pogodb o zaposlitvi dolžni preveriti, ali kandidat izpolnjuje predpisane pogoje za strokovnega delavca. Pri tem pa 109. člen ZOFVI določa, da se delovno razmerje lahko sklene tudi s kandidatom, ki ne izpolnjuje zahtevanih pogojev, za dobo največ enega leta, če nihče od prijavljenih kandidatov ne izpolnjuje zahtevanih pogojev in je taka zaposlitev potrebna zaradi nemotenega opravljanja dela.

Če so bile izkoriščene vse možnosti za sklenitev pogodbe o zaposlitvi in je treba zagotoviti nemoteno izvajanje vzgojno-izobraževalne dejavnosti, pa lahko delodajalec postopa tudi na podlagi 109. a člena ZOFVI, ki omogoča, da šola za izvajanje vzgojno-izobraževalne dejavnosti sklene civilnopravno pogodbo o delu (podjem). Pogodba o delu se lahko sklene le z delavcem, ki ima za opravljanje nalog, ki so predmet pogodbe, ustrezno stopnjo strokovne izobrazbe v skladu s tem zakonom in drugimi predpisi, in največ v obsegu ene tretjine s tem zakonom določene tedenske učne obveznosti, največ za obdobje 10 mesecev v šolskem letu.

Če ne gre za katerega od naštetih primerov (vključno z opravljanjem pripravništva), mora kandidat izpolnjevati vse predpisane pogoje iz 92. člena ZOFVI.

Namen zakonodajalca pri uvedbi izjem glede izpolnjevanja pogojev za strokovne delavce je bil zagotoviti nemoten delovni proces v primerih, kadar je to nujno in se na razpis ne prijavi kandidat, ki bi izpolnjeval vse predpisane oz. zahtevane pogoje. Zakonodajalec je navedene izjeme tudi časovno omejil.

Nadzor nad izvajanjem predpisov o zaposlovanju sicer opravlja pristojna (delovna) inšpekcija.

Priloge:

Komentarji