Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Podpora KPK (Komisiji za preprečevanje korupcije)

2812 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Ko državljam slovenije predlagam vladi, da okrepi delovanje KPK. Ker se člani KPK oz. njeno vodstvo sklicuje na premalo pooblastil v vezi z njenim delom in zato odstopa iz fukcij vodenja KPK vladi predlagam, da KPK omogoči ta potreba pooblastila. Lep pozdrav

29 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR anekdota 33 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 3. 2014

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Pristojnosti in pooblastila KPK so v ZIntPK določena v določbi 12. člena, ki ureja naloge in pristojnosti KPK, v določbi 13. člena, ki ureja pristojnosti komisije ob sumu korupcije in drugih kršitev, ter v določbi 13.a člena navedenega zakona, ki ureja pristojnost zahtevati nadzor, prav tako pa še posebej v okviru institutov, urejenih v ZIntPK, kot so: lobiranje, nadzor nad premoženjskim stanjem zavezancev po tem zakonu, nasprotje interesov in ostalih.

Ob sprejemu in uveljavitvi ZIntPK v letu 2010 so bili zakonski instituti določeni in urejeni ob upoštevanju primerjalno-pravne analize, dobrih praks, ocenah stanja korupcije v Sloveniji tedaj ter ob upoštevanju nekaterih ustreznih zakonskih rešitev Zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo (ZNOJF-1). Sprejem sprememb in dopolnitev ZIntPK v letu 2011 je bil posledica ugotovitev in izkušenj pri uporabi zakonskih rešitev v praksi, pri čemer so bile v velikem delu upoštevani predlogi KPK, ki v največjem obsegu izvaja zakonske določbe.

Kot je KPK navedla v zadnji (leto 2013) Oceni stanja, ki jo v skladu z 20. členom ZIntPK vsako leto poda Državnemu zboru Republike Slovenije, v katero so vključena tudi mnenja in priporočila evropskih in mednarodnih organizacij (OECD, GRECO, OLAF..) ima KPK pomanjkljive zakonske pristojnosti v smislu učinkovitega nadzora in sankcioniranja, zaznava pa poleg tega tudi pomanjkanje strokovno usposobljenega kadra, zaradi česar so po mnenju KPK potrebne tako zakonske spremembe, kot drugi ukrepi, ki bodo še v večji meri omogočili učinkovito izvajanje obstoječih pristojnosti KPK, hkrati pa določitev dodatnih pristojnosti v okviru sprememb in dopolnitev ZIntPK.

Vlada Republike Slovenije se je na omenjeno Oceno stanja KPK ter na podatke o obstoječem stanju korupcije v Sloveniji, ki ga ocenjujejo tudi evropske in mednarodne organizacije, po proučitvi vsega navedenega, odzvala s pripravo gradiva »Ukrepi Vlade Republike Slovenije za preprečevanje, odkrivanje in pregon korupcije«, na podlagi katerega bodo določeni konkretni ukrepi in dejavnosti ter nosilci teh ukrepov v okviru resornih pristojnosti. Omenjeno gradivo je trenutno v fazi medresorskega usklajevanja med ministrstvi, ki bodo nosilci in izvajalci ukrepov. Eden izmed opredeljenih potrebnih ukrepov je tudi ukrep »Reorganizacija delovanja Komisije za preprečevanje korupcije«, v zvezi s čimer bo pripravljen osnutek besedila sprememb in dopolnitev ZIntPK kot sistemskega predpisa ureditve korupcije.

Priloge:

Komentarji