Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uši v vrtcih in šolah

3651 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Sedanje stanje ušivosti otrok v vrtcih in šolah je katastrofalno! Toliko uši, kot jih je sedaj, ni bilo niti pred štiridesetimi leti. Ampak takrat so glav pregledovali vsako jutro in ušive otroke poslali takoj domov, na razkuževanje. Sedaj šole nimajo nobenih zakonskih obveznosti glede tega več, razen obveščanja, ki izgleda približno tako, da če javiš v vrtec ali šolo, da ima tvoj otrok uši, javijo ostalim staršem šele naslednji dan. Koliko uši se med ostalimi v tem času raztrosi?

Sedaj je celo poseg v otrokovo zasebnost, če bi mu kdo pogledal glavo ali celo , bog ne daj, poslal ga domov na razkuževanje, takoj ko bi to učitelj opazil. Ni pa poseg v zasebnost ostalih staršev, ko njihovim otrokom tak otrok po celodnevnem nemotenem druženju prenese uši in nato kupujejo drage šampone, da razkužujejo sorojence, sami sebe, posteljnino, igrače, preproge... Eni starši tega sveda ne naredijo in njihov otrok nemoteno trosi uši okrog cel mesec. Kot v groznem filmu.

Da ne omenjam višjih razredov, ki se izogibajo nižjih in jih kličejo ušivci. Je to poseg v otrokovo zasebnost? Ali celo zloraba? Kriva je pa za take zlorabe šola!

Šole se zgovarjajo, učitelji nočejo pregledovati, pa tudi treba jim ni, celo prepovedano jim je, ušivosti pa je vedno več!

Žal se vsa ministrstva samo izgovarjajo, kdo je pristojen, v resnici pa ni za nič pristojen nihče, ker ni zakonske obveze.

Nujno je potrebno uvesti obveznosti šol na tem področju, kot v primeru prenosljivih bolezni, najmanj določiti v šoli nekoga, ki bo otroke varno pregledoval, dati šoli ali vrtcu obvezo, da takega otroka pošlje takoj domov, dokler se stvar ne uredi. Saj to lahko stori na zelo nevpadljiv način, če že želi zaščititi otrokovo zasebnost. Jasno je, da je razuševanje obveznost staršev, toda šoli mora biti dana obveza, takega otroka poslati domov, dokler se stvar ne uredi. Prav tako je treba opraviti občasno obvezno razkuževanje razredov preko zdravstvenih delavcev.

29 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M marjetica travniška 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 1. 2014

Odziv Ministrstva za zdravje

Naglavne uši niso nevarne, so pa nadležne in zelo neprijetne. Uši lahko dobimo vsi, ne glede na starost, spol, raso in socialno-ekonomski status, pogosteje pa se pojavljajo pri šolarjih predvsem zaradi tesnejših medsebojnih stikov. Tesni življenjski bivalni pogoji imajo pomembno vlogo pri širjenju-ušivosti, čeprav ušivost ni pokazatelj pomanjkanja higiene. Naglavne uši ne prenašajo bolezni, vsekakor pa s svojimi izločki povzročajo neprijetno srbenje in v redkih primerih vnetne spremembe na koži. Večina otrok dobi uši v domačem okolju oziroma v okolju izven šole veliko prej, preden se problem sploh zazna.

Ušivost obravnava Zakon o nalezljivih boleznih (Uradni list RS, št. 33106 - uradno prečiščeno besedilo), ki v 27. členu določa, daje razuševanje (depedikulacija) ušivih oseb obvezno.

Ključno vlogo pri odpravljanju ušivosti imajo starši, te vloge ne morejo nadomestiti ne vrtec, ne šola, ne zdravstvena služba - navedene institucije so staršem pri odpravljanju ušivosti lahko le v pomoč.

Pomagajo jim lahko tako, da jih seznanijo z dokumenti s pomočjo katerih lahko izberejo učinkovito sredstvo za rezuševenje, se seznanijo s pravilnim postopkom razuševanja ali tako da s pomočjo območnih zavodov za zdravstveno varstvo, ki so odgovorni za izvajanje preventivnih ukrepov v regiji. za starše pripravijo delavnico o ušivosti in rezuševanju. Če starši potrebujejo dodatno pomoč pri razusevanju, lahko pomoč poiščejo pri otrokovem izbranem zdravniku.

V primeru pojava ušivosti v šoli je torej izjemno pomembno, da šola starše takoj seznani s tem ter jih pozove, naj izvedejo ustrezne postopke razuševanja skladno s strokovnimi navodili.

Z namenom, da bi bile informacije v zvezi z odpravljanjem ušivosti enotne in dostopne na enem mestu je Inštitut za varovanje zdravja RS objavil gradiva za ravnanje ob pojavu....

Priloge:

Komentarji




  • k katja

    To je "napredek"! Starši, še vedno dovolite in učite otroke, da si umivajo lase le enkrat na teden, da se okopajo le ob nedeljah,da se preoblečejo v umazana oblačila, ko pridejo domov in, da dajo nase naslednji dan zopet umazana oblačila za v šolo, ker se preoblačite le enkrat na teden, razen spodnjega perila itd.....rezultat takšnega početje je opisan zgoraj. V bistvu nazadujemo pri osnovnih življenjskih opravkih...da ne govorim o tem, da otroci hodijo po tem mrazu v neprimernih obuvalih, oblekah,itd., da bodo družbene posledice takšnega načina življenja pogubne za vse... Le poglejte si otroke in boste videli, da je večina in že to najstnikov neprimerno obutih in oblečenih. Kriviti starše, politike, koga, da za osnovne življenjske potrebščine ni denarja!!! In temu je tudi primerna osveščenost.

    • T Tlachenka

      Raziskave pa kažejo, da se uši raje zadržujejo na čistil lasiščih.

  • j jasmina1983

    Na NAŠI OSNOVNI ŠOLI so se pojavile uši. V katerem razredu ni znano, vsaj ne nam staršem. V šolski mapi je bilo obvestilo z strani razredničarke, da naj bomo pozorni in v primeru, da jih dobi naš otrok primerno ukrepamo v skladu z navodili zdravstvenega zavoda.

  • s seba

    V mojem socialistično-tranzicijskem-postsocialističnem izobraževanju sem imel uši natanko enkrat, še to nisem prepričan. Tovarišice so nas redno pregledovale.

  • l lanina

    se strinjam...krivi so pa tudi starši, ki neobzirno do drugih pošljejo bolanega ali ušivega otroka v šolo...briga njih! striktno bi bilo treba otroke, ki karkoli prenašajo napotiti nazaj domov!

    • A Alenka Juhart

      Moj otrok je hodil lep čas v šolo ušiv, ker nismo vedeli, da jih ima. Ko smo končno izvedeli (pri zdravniku!!!) so nam v šoli rekli, da saj se ve, da so stalno uši prisotne. Seveda lahko da so drugi starši svoje otroke razkuževali in tudi mi smo jih PO TEM ko smo sploh izvedeli. Bili bi veseli, če bi nam iz šole sporočili, da ima naš otrok uši in ga poslali domov. Navsezadnje ne gre samo zato, da smo ušivost tudi mi vlekli naprej ampak da je tudi naš otrok hodil okoli s tako glavo.

       

      Ko smo jih redno predgledovali smo samo v enem šolskem letu za ENO kuro za preparate ipd za petčlansko družino porabili cca 120 eur. V točno tem šolskem letu pa smo morali opraviti SEDEM kur!!! Da ne govorim o prekuhavanju ipd. Seveda smo potem iznašli cenejšo in boljšo varianto. Vendar v svojem socialističnem obdobju kar pomnim smo imeli enkrat samkrat uši v šoli. V tem "naprednem" času pa samo v enem šolskem letu sedemkrat.

       

      Edino nujno je, da se starša opozori. Tudi nas. Ne jemljem kot poseg v zasebnost temveč kot pomoč pri stvareh, ki jih pač takoj ne opaziš

       

      Sem za tak predlog!

    • h heizenberg

      Jaz bi k temu dodal še to, da bi morala biti sredstva za razuševanje dostopna na recept (v kolikor niso). 120 € kot dodaten strošek za marsikatero slovensko družino predstavlja strošek, ki si ga le stežka privošči...