Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Korekcija THM v bazenskih kopalnih vodah

3078 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Predlagam vladi, da na osnovi pripetih dokumentov IVZ RS in Direktorata za javno zdravje popravi:

01/ Priloga 1 - Higienske zahteve za kopalne vode, Ur.l. RS 39/2011

z veljavnostjo od 1.1.2014 naj vlada predpiše/popravi najvišjo dopustno vrednost za THM < 0,020 mg/l kot je že bilo predvideno v Pravilniku o minimalnih higienskih in drugih zahtevah za kopalne vode Ur.l. 96/2006, Priloga 1.

Utemeljitev: Priloga 1, Ur.l. RS 96/2006 je vsebovala prehodno obdobje do 31.12.2010 do katerega bi morali upravljavci javnih kopalnih bazenov uskladiti dopustno vrednost THM < 0,20 mg/l.

DIN 19643 2012-11 v najnovejši izdaji standarda za pripravo bazenskih kopalnih vod navaja dopustno vrednost THM < 0,020 mg/l.

02/ Prepoved izpustov diatomejske zemlje (filtrirnega medija) v odpadne vode

Pri tehnološkem postopku z naplavno filtracijo bazenskih kopalnih vod se za filtrirni medij uporablja diatomejska zemlja. Izpusti navedenega filtrirnega medija v odpadne vode zaradi toksičnosti niso dopustni. Predpisati je potrebno ustrezne lovilne posode in okoljevarstveno odstranitev izrabljenega filtrirnega medija. Vsako kopališče z opisano naplavno tehniko v povprečju letno izpusti med 9 - 12 ton izrabljenega medija v kanalizacijo.

18 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J Joki2 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 1. 2014

Odziv Ministrstva za zdravje

V kopalni vodi so THM oziroma klorirani ogljikovodiki lahko prisotni primarno zaradi prisotnosti v polnilni vodi za polnjenje bazenov ali sekundarno zaradi reakcije dezinfekcijskega sredstva s snovmi, ki so v polnilni vodi ali ki jih vnesejo v vodo kopalci. Vnos teh snovi v bazen je odvisen predvsem od števila kopalcev. Kopalci vnašajo v kopalno vodo razne snovi in nečistoče, ki se spirajo s površine kože in iz telesnih odprtin: znoj, slina, sluz, urin, sredstva za zaščito in nego kože, ostanki mila, umazanija.

THM se v kopalni vodi spremljajo kot parameter Trihalometani - vsota ter predstavljajo vsoto naslednjih snovi: kloroform, bromoform, bromodiklorometan (BDCM), dibromoklorometan (DBCM). Svetovna zdravstvena organizacija navaja, da so priporočene vrednosti za pitno vodo 0,100 mg/l lahko osnova za ugotavljanje potencialnega tveganja za stranske produkte dezinfekcije v kopalni vodi ter določanju priporočil za kopalno vodo. Pri ustreznem upravljanju in vzdrževanju bazenov in kopališč se lahko zanesljivo dosega nižje koncentracije, kot so priporočene vrednosti za pitno vodo.

Mejna vrednost 0,050 mg/l za parameter Trihalometani (vsota) za kopalno vodo v bazenih ne predstavlja pomembno večjega zdravstvenega tveganja za zdravje uporabnikov kopališč, kot vrednost 0,020 mg/l, določena v standardu DIN 19643-1, čeprav znižuje standard kakovosti kopalne vode. Vrednost 0,020 mg/l upošteva previdnostni princip za dosego dobrega upravljanja in vzdrževanja higienske kakovosti kopalne vode in ni postavljena na osnovi toksikoloških podatkov oziroma tveganja za zdravje ljudi.

Ob pripravi Pravilnika o minimalnih higienskih zahtevah, ki jih morajo izpolnjevati kopališča in kopalna voda v bazenih (Uradni list RS, št. 39/2011), smo preverili, kako imajo vprašanje koncentracije THM v kopalnih vodah urejeno v drugih evropskih državah. Ugotovili smo, da ima malo držav s predpisom določeno mejno vrednost za THM. Nemčija in Avstrija uporabljata navedeni DIN standard, ki določa mejno vrednost 0,020 mg/l. Madžarska in Danska imata tako kot Slovenija s predpisom določeno mejno vrednost 0,050 mg/l. V Veliki Britaniji se uporabljajo priporočila, da je v kopalni vodi lahko koncentracija THM enako kot v pitni vodi največ 0,100 mg/l.

Na podlagi navedenih podatkov in podatkov upravljavcev kopališč o celostnem upravljanju in obvladovanju tveganj na kopališčih ter podatkov o naravno prisotnih snoveh v polnilni vodi, menimo, da je obstoječa predpisana mejna vrednost za THM v kopalni vodi primerna.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 29. 10. 2013 | 20:25:55

Korekcija THM v bazenskih kopalnih vodah

Komentarji