Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

ALI SO V SLOVENIJI RES POTREBNE TAKO VISOKE PLAČE?

1337 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Predlagam, če se že varčuje v državi zaradi zapravljivost nekaterih politikov in posojanje denarja drugi državi, da sprejme uredba na ustavnem sodišču, da dokler trajajo varčevalni ukrepi, da so vsi poslanci na plačah, ki niso večje od 1000 eur.

Absurdno je zakone varčevalne sprejemati na področju ministrstva za delo in socialnega varstva!!!

To bi moral biti prvi ukrep pred vsemi, ukrepi nadalje!!!

Ustavno sodišče je tisto, ki bo lahko presojalo, kam poseči z varčevalnimi ukrepi, in vprašanje je zakaj je bilo že 5 stavk?

19 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T tin-a 79 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 8. 2013

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Posredovani predlog, da se vsem poslancem in poslankam določi plača v višini, ki ne bi presegala 1.000€, bi pomenil, da bi se plača določila ne glede na odgovornost, zahtevnost oziroma vsebino nalog ter način izvolitve na določeno funkcijo.

Sicer pa je bilo že v lanskem letu sprejetih kar nekaj ukrepov, ki so vplivali na sistem in politiko plač v javnem sektorju: tako je na to področje najprej posegel Zakon o dodatnih interventnih ukrepih (Uradni list RS, št. 110/11, 43/12; ZDIU12), ki je začasno omejil rast mase plač v javnem sektorju. Nadalje je Zakon za uravnoteženje javnih financ (Uradni list RS, št. 40/12, 105/12; ZUJF), ki je pričel veljati 31. maja 2012, odpravil nesorazmerja v osnovnih plačah ob hkratnem znižanju vrednosti plačnih razredov za 8%. Glede na dejstvo, da se ista plačna lestvica uporablja tudi za funkcionarje, je ukrep znižanja plač veljal tudi za poslance. V letu 2013 so bili sprejeti dodatni ukrepi, s katerimi so se znižala plače funkcionarjem, med njimi naj omenimo linearno znižanje vrednosti plačnih razredov (-0,5%) in kompresijo plačne lestvice kot je uzakonjena z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona sistemu plač v javnem sektorju-R (Uradni list RS, št. 46/13), ki pomeni večje znižanje plač javnih uslužbencev in funkcionarjev, ki so uvrščeni v višje plačne razrede.

Zaradi navedenega ocenjujemo, da predlog v predlagani vsebini ni primeren za nadaljnjo obravnavo, saj je pri določanju plač funkcionarjev potrebno upoštevati zahtevnost, odgovornost in razmerja med uvrstitvami posameznih funkcij v plačne razrede.

Priloge:

Komentarji




  • a antonec2

    Brez dvoma bi pa bilo potrebno znižati plače bivšim in že upokojenim poslancem, ki so v parlamentu presedeli 2, 3 ali celo 4 mandate ( Moge, Partjič, Hribarjeva....). Napisal sem presedeli, kajti če bi delovali tako, kot bi poslanci morali delovati, danes ne bi bili tam kjer smo. To velja tudi za bivše ministre predsednike vlade in predsednike države. Rezultati njihovega dela niso nič kaj pohvalni, zakaj jim also ne bi zmanjšali privilegiranih pokojnin ?

     

  • T Tlachenka

    Se ne strinjam, saj so plače povsem sprejemljive ali pa celo nizke glede na izjemno odgovorno funkcijo, ki jo poslanci opravljajo. To pa še ne pomeni, da to funkcijo opravljajo dobro. Ampak za to obstajajo povsem drugi razlogi. V politiko je potrebno privabiti več sposobnih ljudi, kar pa se ne bo zgodilo, če bodo plače prenizke. Že tako se vsak, ki ima nekaj ugleda, politiki na široko izogne, ker se to delo ne spoštuje. To pa žal škodi vsem nam.

  • i iva_55

    Menim, da v tej državi ni previsokih plač, če bi na plači postavili piko. Preveč je vseh ostalih dodatkov in bonitet, ki so jih deležni poslanci, nekateri menagerji in tudi višji uradniki v javnih podjetjih in javni upravi. Kaj na primer pomeni "dodatek za akademsko izobrazbo" ali pa "plačevanje dopolnilnega pokojninskega sklada" ... Poleg tega so na razpolago tudi prikrite zveze, ki ustvarjajo možnosti pridobitve premoženjske koristi. DavidS je napisal "Verjamem, da večina poslancev več zasluži s tem, da so "pri koritu", kot pa dobijo plače" - to je večji problem, kot pa osnovna plača!

    • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

      V koncni fazi so place previsoke, saj vecina nas nas dela za minimalne place, kljub temu, da imamo visje izobrazbe!!!!! In problem niso samo poslanci, temvec celoten javni sektor, da o gospodarstvu ne govorimo, ker tam je tudi kriminal!!!

       

  • o občutek

    poslanci imajo visoke plače tudi zato, da niso podkupljivi, da jih denarne podkupnine nebi zanimale. Dobro pa vemo, kako je danes, ljudje smo nenasitni, predvsem tisti, katerim so zaupane funkcije in odgovornosti in mislijo, da morajo od te funkcije zdaj čimveč potegniti.

     

    Zdaj si vsak državaljan želi biti poslanec (zaradi visoke plače in nadomestil), ob znižanju plače bi bil poslanec samo tisti državljan, ki ima resne namene sooblikovati pot, po kateri gre naša država in ne samo črpati denar za lasten luksuz in avtomobilske kredite.

    • D DavidS

      Verjamem, da večina poslancev več zasluži s tem, da so "pri koritu", kot pa dobijo plače.

    • S SaraV

      Poslanci nimajo besnih plač, poslanci imajo čisto normalne plače za svoje delo. Če znižaš poslancem plače, potem bomo šele videli, kaj je korupcija. Če bi bile plače nižje, bi bilo korupcije več in ne manj.

       

      Poleg tega pa poslanci in ministri opravljajo eno najpomembnejših del - vodijo državo. tega ne more delati kar vsak. Naš predsednik vlade in najpomembnejšo funkcijo v državi in za to, kakšno odgovornost nosi, ima zelo nizko plačo. Od ministra za finance je odvisna prihodnost države -tam gara po 16 ur na dan za neke mižerne šolde...

       

      Znižanje plač poslancem ne bi prineslo nič dobrega...

       

    • b benF86

      Žal v Sloveniji to dejansko lahko dela vsak, ki uspe zmanipulirati dovolj ljudi v to, da ga izvolijo. Se pa strinjam s krovno mislijo, da niti slučajno nimajo previsokih plač - absolutno gledano. So pa vsekakor predobro plačani za svoje rezultate.