Predlogi za izboljšanje železniškega prometa
Predlagam izboljšanje železniškega prometa v Republiki Sloveniji.
1) Odpustiti vse prodajalce in prodajalke (v nadaljevanju: prodajalci) vozovnic. Prodajalce vozovnic nadomestiti z avtomati za prodajo vozovnic - takšnimi, ki vračajo tudi drobiž. Noben problem ni teh avtomatov kupiti kje v evroobmočju (da so prilagojeni na evro), jih opremiti s slovenskimi napisi in jih postaviti na železniške postaje. Takšne avtomate imajo namreč na praktično vseh železniških postajah v Evropi. Prihranek z avtomatizacijo prodaje vozovnic bi bil izredno velik, saj bi odpadli stroški dela prodajalcev vozovnic. Stroški investicijskih vlaganj v prvem letu bi se povrnili v naslednjem letu, stroški odpravnin pa v nadaljnjem enem letu.
2) Odpustiti 95 % kontrolorjev in kontrolork (v nadaljevanju: kontrolorji) vozovnic. Preostali kontrolorji po vzorčnem načelu pregledajo vozovnice na določenem številu vlakov na določeni relaciji po vzoru Ljubljanskega Mestnega potniškega prometa. V primeru, da kdo nima vozovnice, plača globo v višini 40 EUR, ki je prihodek bodisi Slovenskih železnic, bodisi državnega proračuna. Tukaj bi bile najvišji strošek odpravnine, ki pa bi se povrnile s prihodom večjega števila potnikov na železnice, saj bi železniški prevoz postal prijaznejši. Lahko se uvede tudi sistem, po katerem potnik, ko želi priti na peron, vozovnico vtakne v avtomat, da se mu odprejo vrata na peron (to imajo npr. v Veliki Britaniji).
3) Vlaki naj na vseh relacijah vozijo vsak dan v tednu. Na nekaterih relacijah namreč ob nedeljah ni vlakov. Npr. Ljubljana - Kamnik - Ljubljana in Celje - Velenje - Celje. To onemogoča ljudem, da bi ob nedeljah za prevoz v navedene kraje uporabili vlak, kar pa spet zmanjšuje število potnikov na železnicah.
4) Vse železniške postaje naj se opremi s pisnimi napovedniki vlakov in opozorili o zamudah. To bo prispevalo k prijaznosti železniškega prevoza in s tem k večjemu številu potnikov.
5) Na srednji rok s pomočjo evropskih sredstev zgraditi drugi tir vseh železniških prog v Sloveniji in odpraviti nepotrebne ovinke na že obstoječih enotirnih (npr. pri Kozini) in dvotirnih (npr. med Brezovico in Logatcem) železniških progah. Prav tako je potrebno posodobiti in omogočiti večje hitrosti na vseh ostalih železniških progah v Sloveniji. Odpraviti vsa nivojska križanja in zagotoviti varnost cestnega prometa ob železnici (če ne drugače tudi z ograjo) (bral sem npr. da na relaciji proti Mariboru vozi vlak počasi samo zato, ker ni zagotovljena varnost cestnega prometa. S tem se bo omogočilo hitrejši in pogostejši železniški promet po vseh železniških progah v Sloveniji, kar pa bo spet pripeljalo dodatne potnike na železnico. S tem se bo izboljšala tudi kakovost tovornega železniškega prometa in s tem tudi večje št. prepeljanega tovora po železnici.
6) Na daljši rok pa bi bilo potrebno v Sloveniji zgraditi nove železniške povezave. Mnogi kraji v Sloveniji namreč ležijo daleč stran od najbližje železniške povezave, kar pa onemogoča prebivalstvu teh krajev, da bi železniški prevoz uporabljali.
Menim, da si lahko pri vseh naštetih posodobitvah pomagamo s sredstvi iz strukturnih in kohezijskega sklada EU, zaradi česar menim, da stroški za Slovenijo ne bodo nerazumno visoki. To bo omogočilo tudi ponovni zagon gradbeništva in tudi nove zaposlitve.
Upam, da se predlogu, ki je posredovan organu "priložijo" tudi komentarji, ki velikokrat dopolnijo sam predlog!
Tako bi predlagala tudi "okrepitev" najbolj obremenjenih linij ob nedeljah popoldan in zvečer. Sinu nisem verjela, potem pa sem v nedeljo, ko sem ga peljala na 11 km oddaljeno postajo (100 km od LJ), na lastne oči videla, da je bil vlak že poln. Kako je bilo do Ljubljane pa si lahko vsak sam zamisli!
Najboljše, da se kar vsi odpustijo, pa da bodo samo programerji, ki bodo s svojimi inovacijami zmanjšali potrebo po zaposlovanju in povečali odpuščanje delavcev, imeli delo. Pametno. To že delajo na Pošti. ;) Me zanima, kaj se bo zgodilo s tehnološkim viškom, verjetno jih boste vi vsi, ki se strinjate s temi predlogi, zaposlili. Stvar je v tem, da je treba ponuditi predloge, ki bodo povečali zaposlovanje, spodbudili gospodarstvo, ne pa potisnili večino ljudi v še večjo bedo. Meni je VSEENO ali tipkam ali plačam človeku. No, prepričana pa sem, da bo človek veliko raje delal, kot pa čepel na zavodu, ampak nekateri se očitno ne strinjajo s tem ...
Rešitev nikakor ni v informatizaciji vseh segmentov družbe. Ironično je, da imamo na voljo "top" storitve, medtem ko ljudje nimajo dela, živijo pa v "moderni" družbi. Mislim, da jim je za to eno figo mar. ;) Ampak jaz sem prepričana, da ste vsi zaposleni in imate zagotovljeno službo, tako da je res smešno, da na vas, ki pišete takšne komentarje to naslavljam.
Ustvarjanje nepotrebnih delovnih mest, da se zaposli ljudi, je zelo draga zadeva, in bi zahtevala še večjo obdavčitev prebivalstva, kot jo že imamo. Cilj mora biti, da vse stroške, ki jih ima država, čim bolj oklestimo, da se lahko znižajo dajatve, ki jih morajo plačevati prebivalci in podjetja.
Nižji davki za prebivalstvo pomenijo večjo potrošnjo, kar pomeni zagon za gospodarstvo.
Nižji davki za podjetja pomenijo večjo konkurenčnost gospodarstva in posledično večji izvoz ter manjši uvoz. Pozitivna zunanjetrgovinska bilanca je (poleg večje zaposlenosti zaradi večje potrebe po izdelkih za izvoz) še en dejavnik, ki pripomore k dvigu splošnega standarda v državi.
Kratkoročno je res, da pri večini varčevalnih ukrepov v javni upravi (in državnih podjetjih) dobimo nekaj novih brezposelnih. Dolgoročno pa je to edini način, da lahko sploh držimo korak z razvitimi državami (kaj šele, da bi jih začeli dohitevati in prehitevati).
Sej že sedaj plačaš kazen če nimaš vozovnice. Dvakratna cena vozovnice; kar mi je čisto razumljiva cena glede na to da je čisto človeško da greš kdaj brez vozovnice gor ker se ti tako mudi vrsta je pa tako dolga; predstavljam si da bi bila tako dolga vrsta za nakup vozovnic pred avtomati za vozovnice. Oh in nekaj teh že obstaja če se ne motim?.
Glede posodobitev prog, pohitritev in izgradnjo novih se strinjam.
Takšna kazen je sedaj, ko imamo praktično 100% kontrolo vozovnic.
Če bi kontrolirali le 10% vlakov, je seveda potrebno kazen občutno dvigniti, saj bi si v nasprotnem primeru vsak hitro izračunal, da se mu bolj splača plačevati kazni, kot pa kupovati vozovnice.
Predlog podpiram.
Dodajam - kvalittnejši vozni redi.
Sedanji vozni redi naj bi vsebovali samo direktne linijie, povezav pa ne. V čem je smisel, ni znano. Tako si mora potnik vse vlake, s katerimi bi se lahko peljal v določeno smer, ogledati le na internetu, kar je za starejše potnike nepraktično, tako so še bolj odvisni od avta ali svojcev.
Očitno pa na voznih redih niso označeni niti vsi direktni vlaki. Tako ob 17.25 očitno ni več vlaka iz Ljubljane v Mursko Soboto/Hodoš, čeprav gre za direkten vlak, le lokomotiva se zamenja. Očitno so na SŽ za vozni red pomembne lokomotive, ne potniki, ali kaj, ni mi jasno.
Predlagam tudi učinkovito delo zaposlenih na slovenskih železnicah -. zamenjava vodstva in odpuščanje večine zaposlenih, vključno z vsemi dobro plačanimi svetovalci, saj očitno le molzejo denar, kvalitetnega dela pa niso sposobni.
Res je vozni red SŽ na spletu omejeno uporaben in neroden. (http://www.slo-zeleznice.si/). Prodajalci kart si zato pomagajo z evropskim voznim redom na fahrplan.sbb.ch/bin/query.exe/dn
ali z
reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/d
Prednost teh voznih redov pred tistim od SŽ je v tem, da si lahko ogledamo vozni red tako za lokalno relacijo Litija - Medvode, kot tudi za povezavo preko državne meje, na primer iz Celja v Graz ali iz Postojne v Trieste ;-(( . Vozni red DBB je v 10 jezikih.
Če bi se SŽ ali pristojno ministrstvo le malo potrudila, bi se pri skrbniku lahko dogovorila, da bi dodali temu voznemu redu tudi Slovenski prevod. Tak prevod bi seveda odžrl nekaj dela prodajalcem vozovnic pri SŽ, ki sedaj iščejo po teh tujih voznih redih in tako poskrbijo za vzdrževanje vrste pred blagajno. Nekaj dela bi izgubili tudi programerji, ki vzdržujejo omenjeni domači lokalni spletni vozni red SŽ.
Vozni red od SŽ mi je pokazal vlak na relaciji Ljubljana - Hodoš ob 17.25, prikazan je tudi na obeh omenjenih tujih voznih redih.