Veselje za vse ob varčevanju v javnem sektorju
Predlagam veselo varčevanje:
Varčevanje v javnem sektorju bi bilo veselo in povsod z nasmehom sprejeto, če bi namesto linearnega znižanja plač in odpuščanja skrajšali delovni čas in skladno s krajšim delovnim časom znižali plače.
Ker je dokazano, da učinkovitost ni povezana z dolžino delovnega časa, bi s krajšim delovnim časom uslužbenci dejansko naredili več, saj bi na delo zaradi krajšega delovnega časa hodili spočiti in se na delovnem mestu niti ne bu utrudili, s čimer bi bila njihova produktivnost in učinkovitost na plačano uro bistveno boljša od sedanje, ko v službah visijo po cele dneve, doma slabo spijo in na delo hodijo depresivni in utrujeni.
S tem bi delovna mesta ostala zasedena, socialni transferji in pokojninka blagajna ne bi bili dodatno obremenjeni, učinek bi imel pozitivne multiplikativne učinke na vseh ravneh; znanje in struktura ne bi bila poškodovana in bi se lahko s polno močjo razvijala.
Garantiram vam, da bi sindikati z radostjo sprejeli krajši delovni čas skupaj z nižjimi plačami;
prav pa je, da se nižanju plač in odpuščanju uprejo z vsemi sredstvi.
Pri predlogu skrajšanega delavnika (5x7) pozabljamo vse višje stroške za prevoz, obleko, malico itd.
Večji učinek bi dosegli z uvedbo dodatnega dela prostega dne (sistem 4x8).
Predlog mi deluje zmedeno saj bi linearno znižanje plač, ki je v predlogu definirano kot nekaj slabega zamenjali z linearnim znižanjem delovnega časa in posledično tudi linearnim znižanjem plač kar pa je definirano kot nekaj dobrega.
Kot je zapisano so uslužbenci sedaj 8 ur neučinkoviti potem bodo pač neučinkoviti 7, 6 ...ur v nadaljevanju bodo ugotovili, da vsega ne zmorejo opraviti v skrajšanem delovnem času torej rabijo pomoč -dodatne zaposlitve ali pa daljši delovni čas pa bo spet vse na začetku.
Produktivnost in učinkovitost sta odvisni od nalog in ciljev, ki morajo biti merljivi. Realno postavljeni normativi so potem osnova za ugotavljanje, ali so dosežene norme in šele na osnovi tega se potem ugotavlja uspešnost.
Skrajšan delovni čas so že uveljavljala nekatera podjetja pa posebnega učinka ni bilo.
Odličen predlog! 7 urni delavnik in to 5 dni na teden je 35 ur tedenske delovne obveznosti. Ni polurnega odmora za malico in ni plačane malice (7 ur se da zdržati!) in tako tudi ni potrebno, da je sama plača kaj bistveno nižja. Mogoče 10 %. Povem vam, da bi bili vsi zadovoljni. Na zahodu to že poznajo. Npr. banke se odpirajo ob 9 uri dopoldne in zapirajo ob 15 uri, en dan na teden do 17 ure. Pri nas pa deljen delovni čas itd., da se delovnemu človeku čimbolj zagreni življenje.
Je pa tako, da pri nas z velikimi idejami ni nič. Ko se kaj uveljavi na zahodu potem čez 20 let pride še k nam.
Je bilo nekoč nekaj nezaslišanega, da bi v tovarnah pričeli z delom kasneje kot ob 6 uri zjutraj, čeprav so ljudje, ki so se vozili vstajali že od tretji uri zjutraj, da so prišli do službe.