Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

ukinitev naročilnic za javni sektor

2993 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam, da se prepove naročanje storitev in gradenj iz javnih sredstev z naročilnico.

Po veljavni zakonodaji se vse storitve do 24.000 EUR in gradnje do 48.000 EU lahko odda z naročilnico, t.j. brez javnega razpisa. Potrebno je le pridobiti dve "konkurenčni" ponudbi in posel se lahko popolnoma zakonito odda tudi najboljšemu prijatelju ali znancu!

Naročanje gradenj in storitev z naročilnico je po mojem prepričanju glavni vir korupcije v naši državi!

Vladi predlagam, da se oddaja del in storitev z naročilnico ukine in se vse storitve in gradnje oddajo izključno in samo z javnim razpisom.

13 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 15 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A ahac36 nuncij 147 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • h hales

    Pomeni, da če bodo hoteli naročiti radirke, bodo morali narediti javni razpis?

    • a ahac36 nuncij

      Danes ob 10:00 objava na internetu da Ministrstvo za meglo naroča 10.000 radirk, rok za pošiljanje ponudb jutri do 10:00, posel dobi tisti ki bo v 12 urah dobavil 10.000 radirk po najnižji ceni.

       

      V čem je problem?

       

      Sploh ne gre za javni razpis, ampak samo za možnost sodelovanja vseh zainteresiranih pri izvedbi naročila, česar sedaj ni, saj naročila izpolnjujejo vedno ene in iste osebe / podjetja.

    • p pravica_ljudem

      Se zelo strinjam z ahacem. Ponavadi so možnosti konkurence v praksi minimalne zaradi nemogočih in prekratkih rokov. Če bi bili roki daljši bi bilo tudi konkurence več.

    • a ahac36 nuncij

      Problem je,da rokov sploh ni, saj razen izbrancev nihče ne ve, da se sploh naroča gradnja ali storitev, ker naročila do 48.000 EUR sploh niso nikjer objavljena !

  • z znalček

    Odločno proti. zame eden slabših predlogov. Kaj res mislite, da so vsi, ki se ukvarjajo z nabavo in naročanjem barabe in goljufi. Vsak nabavnik v javnem sektorju ima nad sabo šefa, ta direktorja on ministra itd., ki so vsi odgovorni za nadzor in racionalno porabo javnih sredstev. Posebno področje nabav je izpostavljeno številnim kontrolam, revizijam in pregledom zunanjih služb in ustanov. Ker nekolioko poznam stvari od znotraj, si upam trditi, da je zlorab pri nabavah bistveno manj, kot si ljudje predstavljajo in manj pri naročanju prek naročilnic kot pri javnih razpisih. Trdim tudi, da so zaradi nespretno sestavljenih razpisov in premetenosti ponudnikov cene po razpisih celo višje od tistih po naročilnicah. (spomnimo se dvogovanja cen pri Darsovih razpisih)

     

    Javni razpis na drugi strani zahteva precej zamuden in zapleten postopek, v katerem je težko za kriterij izbora določiti kvaliteto, zato je večina javnih razpisov z edinim kriterijem -ceno, pogajanja za boljše pogoje so onemogočena, ponudniki so zelo spretni pri izigravanju razpisov, pa tudi tu nekateri pišejo razpise na roke nekomu.

     

    Pa si ne predstavljam, kako bi izgledalo, da mi poči vodovodna cev, jaz pa čakam 2 meseca ali v primeru pritožb 1 leto, da bo razpis zaključen.

    • a ahac36 nuncij

      Sistem je zelo enostavno vzpostaviti. Naročilo se objavi na internetu, naročnik specificira predmet gradnje ali storitve in v naslednjih 48 urah teče zbiranje ponudb, kjer lahko sodelujejo vsi zainteresirani ponudniki.

       

      Primer počene vodovodne cevi je zavajajoč, saj se za takšne primere sklepajo pogodbe o vzdrževanju in se ne išče izvajalca za vsak primer posebej.

       

      Pri sedanjem sistemu naročilnic je najbolj narobe to, da nimajo vsi zainteresirani ponudniki dostopa do javnih sredstev ampak le izbranci. Gre za zelo zaprt sistem, v katerega nov igralec na trgu praktično ne more vstopiti, razen če....

       

       

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

    PODPIRAM, siecer bi morali dati dosti nizje zneske, oziroma se sploh nebi smelo nic graditi brez, da bi javnost vedla vnapraj nekaj mesecev javnega razpisa, objavljenega na zavodu za zaposlovanje, itd...