5. 3. 2012
Odziv Ministrstva za zdravje
Konec leta 2011 so bili sprejeti Zakon o spremembi in dopolnitvi Zakona o zdravilstvu (Ur. list RS, št. 87/2011), Pravilnik o pogojih za opravljanje zdravilske dejavnosti, Pravilnik o spremembi Pravilnika o opredelitvi zdravilskih sistemov in zdravilskih metod ter o postopku evidentiranja, priznavanja in nadzora zdravilskih sistemov in zdravilskih metod, ki se uvajajo v zdravilsko dejavnost ter Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o preizkusu iz zdravstvenih vsebin za zdravilce, ki nimajo zdravstvene izobrazbe (vsi Uradni list RS, št. 101/11).
S predlogom zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravilstvu naš pravni red usklajujemo z Direktivo o storitvah na notranjem trgu, podrobneje urejamo postopkovna določila glede strokovnega nadzora in nadzor nad izvajanjem zakona prenašamo z Ministrstva za zdravje na Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije in druge pristojne inšpektorate.
Cilj zakona je tudi, da se začne z izvajanjem veljavnega zakona (Ur. list RS, št. 94/07). Ker zdravilska zbornica še ni ustanovljena, bo moralo ministrstvo do njene ustanovitve, skladno z zakonom, izvajati naloge, ki bi jih zbornica opravljala kot javno pooblastilo (podeljevanje licenc zdravilcem, izdaja dovoljenj za opravljanje zdravilske dejavnosti in opravljanje strokovnih nadzorov), vendar v zakonu ni bilo pravnih podlag za sprejem podzakonskih predpisov, ki bi ministrstvu to v celoti omogočili. Zato smo v spremembah zakona natančno opredelili, da bo minister do ustanovitve zbornice določil še minimalne pogoje glede prostorov in opreme ter objavil vlogo za pridobitev licence.
Uskladitev z Direktivo prinaša predvsem olajšan postopek pridobivanja dovoljenj za opravljanje zdravilske dejavnosti za zdravilce, ki prihajajo iz drugih držav članic Evropske unije, in se pri nas ustanovijo.
Drug postopek pa je za zdravilce, ki zdravilsko dejavnost že izvajajo v drugi državi članici Evropske unije. Ti lahko le s priglasitvijo svoje dejavnosti na Ministrstvu za zdravje izvajajo zdravilsko dejavnost na območju naše države. Prijava se odda pred začetkom izvajanja zdravilske dejavnosti, vsebovati pa mora podatke, ki bodo omogočali preverjanje zakonitosti ali druge oblike delovanja družbe ali zdravilca v državi, kjer je ustanovljen. Pred prvim opravljanjem zdravilskih storitev v naši državi bomo preverili tudi poklicno kvalifikacijo zdravilca, pri čemer slovenski jezik ne bo pogoj za opravljanje dejavnosti.
Novost je tudi, da zdravilsko dejavnost lahko opravljajo fizične in pravne osebe, ne samo gospodarske družbe, ampak tudi društva, zavodi …).
Za opravljanje strokovnega nadzora so dodana podrobnejša postopkovna določila in ukrepi, ki jih lahko izreče zbornica v zvezi z ugotovljenimi nepravilnostmi.
Inšpekcijski nadzor bo v pristojnosti Zdravstvenega inšpektorata Republike Slovenije in drugih inšpektoratov, pristojnih za posamezna področja.
Vse zdravilske metode in sistemi so navedeni v prilogi 1 Pravilnika o opredelitvi zdravilskih sistemov in zdravilskih metod ter o postopku evidentiranja, priznavanja in nadzora zdravilskih sistemov in zdravilskih metod, ki se uvajajo v zdravilsko dejavnost (Uradni list RS, št. 79/08, 115/08 in 101/11).
Če se želi v zgoraj navedeni seznam uvrstiti nova zdravilska metoda ali sistem, je treba skladno s 4. členom Pravilnika o opredelitvi zdravilskih sistemov in zdravilskih metod ter o postopku evidentiranja, priznavanja in nadzora zdravilskih sistemov in zdravilskih metod, ki se uvajajo v zdravilsko dejavnost, nasloviti vlogo na ministrstvo za zdravje.
V Zakonu o zdravniški službi (Uradni list RS, št. 72/06 - Uradno prečiščeno besedilo, 15/08-ZPacP, 58/08, 49/10 Odl.US: U-I-270/08-10, 107/10-ZPPKZ) je določeno, da se lahko zdravniku skladno s 37. členom začasno odvzame licenco, če opravlja zdravilsko dejavnost in sicer za čas opravljanja zdravilske dejavnosti. Hkrati se zdravniku lahko izreče tudi globa (81. člen zakona), če opravlja zdravilsko dejavnost.
Odločitev o vlogi zdravilske dejavnosti v medicini in zdravstveni dejavnosti nasploh, ki se odraža v zakonski ureditvi področja, pa bo vsekakor potekala ob upoštevanju mnenja slovenske stroke oziroma njenih predstavnikov, s pobudo pa bomo seznanili tudi ministra.