Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprejetje novega pravilnika

3062 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Predlagam, da se sprejme nov pravilnik za predhodne, obdobne in specialne zdravstvene preglede, ker je sedanji ne življenski in vsi ti pregledi so prepogosti (preverite v drugih državah) in preslabo določeno, kaj vse je potrebno pregledati za določene poklice. Morale bi biti enake norme za preglede, ne glede, kje v SLO se opravljajo. Sedaj je na tem področju pravo razsulo Zdravniška zbornica pa ne naredi nič, kakor tudi ostale zbornice. Temu lobiju se je uprlo samo zdroženje avtoprevoznikov, kjer so dosegli, da vozniki opravljajo preglede na 5 oziroma 2,5 leta (prej na 1 leto), čeprav je po pravilniku maksimalni rok za obdobni pregled 3 leta. Po mojem mnenju bi se obdobni pregledi brez kakršnekoli nevarnosti za zdravje podaljšali za faktor 2. Osniva za pregled bi morala biti kvalitetna ocena delovnega mesta in pa zdravstvena ocena delovnega mesta (to pa se lahko doseže samo z ogledom delovnih mest tako strokovnega delavca kakor tudi zdravnika s področja medecine dela).

Mislim, da je naloga tudi to področje naslednjega ministra za zdravstvo

10 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V Vinko NARAT 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


19. 1. 2012

Odziv Ministrstva za zdravje

Zdravstvene preglede delavcev opredeljuje Pravilnik o preventivnih zdravstvenih pregledih delavcev (UL RS 87/02 in 124/06), ki v 7. členu opredeljuje, da se z "usmerjenim obdobnim zdravstvenim pregledom v določenih obdobjih ocenjuje zdravstvena ogroženost delavca in njegovo izpolnjevanje posebnih zdravstvenih zahtev za določeno delo v delovnem okolju zaradi vpliva kritičnih dejavnikov tveganja v tem obdobju, določenih z izjavo o varnosti z oceno tveganja delodajalca".

V prilogi omenjenega pravilnika je predpisan obseg osnovnega pregleda ter obseg razširjenega pregleda v primeru, da na določenem delovnem mestu obstajajo določena, v oceni tveganja identificirana tveganja, ki so jim delavci izpostavljeni. Določeni so tudi okvirni roki, v katerih mora biti pregled opravljen. Iz citiranega člena tudi izhaja, da je od same izjave o varnosti z oceno tveganja – ki jo mora imeti delodajalec in pri katere pripravi morata tesno sodelovati strokovni delavec delodajalca in pooblaščeni zdravnik delodajalca – odvisno, kako pogosto se bodo opravljali usmerjeni obdobni pregledi za posameznega delavca na določenem delovnem mestu, za katerega so identificirana določena tveganja.

To pomeni, da veljavna zakonodaja pravzaprav že vsebuje ureditev, podobno tej, ki jo predlagate. Torej – od kvalitetno pripravljene izjave o varnosti z realno ocenjenimi tveganji in ob tesnem sodelovanju delodajalca s strokovnim delavcem ter pooblaščenim zdravnikom sta odvisna tako pogostnost kot tudi obseg usmerjenih obdobnih pregledov delavca.

Na Ministrstvu za zdravje se pripravlja prenova omenjenega pravilnika v skladu z Zakonom o varnosti in zdravju pri delu, ki je izšel v Uradnem listu RS 34/11 dne 3. 6. 2011. Pri njegovi prenovi bomo preverili tudi vsebino ter roke usmerjenih obdobnih pregledov glede na posamezna tveganja in jih po potrebi prilagodili. Želeli pa bi poudariti, da gre pri določitvi okvira obsega in pogostosti pregledov delavcev za strokovno medicinska vprašanja.

Priloge:

Komentarji