Predlagam, da se Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve preimenuje v Ministrstvo za mednarodno gospodarstvo.
Slovenija za delovanje ministrstva in diplomatske mreže nameni približno 200 milijonov evrov letno. V času digitalizacije se lahko številne konzularne storitve, kot so izdajanje dokumentov, vizumi in drugi upravni postopki, izvajajo bistveno učinkoviteje ter v večji meri digitalno.
Glavno poslanstvo naših predstavništev v tujini bi moralo biti ustvarjanje konkretnih koristi za slovenske državljane in podjetja: privabljanje tujih investicij, pomoč pri izvozu, odpiranje novih trgov, povezovanje z vodilnimi tehnološkimi podjetji, privabljanje razvojnih centrov, talentov in mednarodnega kapitala v Slovenijo.
Vsako veleposlaništvo bi moralo imeti jasno določene in javno merljive cilje: koliko investicij je pomagalo pripeljati v Slovenijo, koliko izvoznim podjetjem je odprlo vrata na tujih trgih, koliko strateških partnerstev je vzpostavilo in kakšno dodano vrednost je ustvarilo za slovensko gospodarstvo.