Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Trajnostni razvoj in ohranjanje okolja pri izkoriščanju virov mineralnih surovin

4242 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Vedno bolj opazno je, da je v zadnjih nekaj letih slovenska pokrajina vse bolj iznakažena s kanmolomi. Nekoč najlepši panoramski razgledi danes razkrivajo naš brezbrižen odnos, da ne preprečimo nepopravljivo škodo, ki nastaja s stihijskim načinom izkoriščanja surovine iz kamnolomov. Kot primer med mnogimi navajam kamnolom pri Ivančni gorici. Dolga leta je bil to kamnolom za lokalne potrebe. V par zadnjih let pa se je dejavnost izkoriščanja v tem kamnolomu tako razmahnila, da je dobesedno požrla cel hrib, ki je sicer oblikoval značilno dolenjsko pokrajino. Ministrstvu za oklje predlagam, da prouči dosedanjo zakonodajo, če ustrezno zagotavlja trajnostni razvoj v dejavnosti izkoriščanja virov mineralnih surovin iz kamnolomov ter hkrati naj zaostri pogoje podeljevanja koncesij za izvajanje dejavnosti rudarjenja v kamnolomih, zagotovi večji nadzor in zahteva od koncesionarjev sanacijo kamnoloma oziroma povrnitev v prvotno stanje.

17 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D dvojček 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 9. 2011

Odziv Ministrstva za gospodarstvo

Upravljanje z mineralnimi surovinami je v pristojnosti Republike Slovenije, ki načrtuje in nadzira iskanje, raziskovanje in izkoriščanje mineralnih snovi, in v pristojnosti samoupravnih lokalnih skupnosti, ki lahko v skladu s predpisi, ki urejajo prostorsko načrtovanje, določajo območja, namenjena rudarstvu.

Ministrstvo za gospodarstvo kot pristojni nosilec urejanja prostora za področje rudarstva odloča na podlagi vlog predlagateljev (lokalne skupnosti – občine in država – Ministrstvo za okolje in prostor) skladno z Zakonom o prostorskem načrtovanju in Zakonom o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor.

Na področju rudarstva se odločitve o ciljnem in usklajenem raziskovanju in izkoriščanju mineralnih surovin sprejemajo tudi ob upoštevanju Državnega programa gospodarjenja z mineralnimi surovinami. Osnovni cilj državnega programa je gospodarjenje, ki vodi k zagotavljanju mineralnih surovin ter ohranjanju dostopnosti naravnih virov prihodnji generaciji po načelih trajnostnega razvoja. Temeljno načelo trajnostnega razvoja pri gospodarjenju z mineralnimi surovinami je uravnoteženost med gospodarskimi, okoljevarstvenimi in družbenimi vidiki.

Gospodarski vidik zajema raziskave, izkoriščanje, oskrbo in sanacije z namenom, da se družbi zagotovi potrebne mineralne surovine.

Poglavitni okoljevarstveni nalogi sta zmanjšanje negativnih vplivov izkoriščanja na okolje ter varovanje dostopa do mineralnih surovin. Nalogi sta podrobno obravnavani v Okoljskem poročilu, ki je sestavni del Državnega programa gospodarjenja z mineralnimi surovinami.

Pri podeljevanju koncesij za izkoriščanje mineralnih surovin se državna rudarska strategija izvaja preko dveh elementov:

1. Preko politike sanacije nelegalnih kopov:

  • Nelegalni površinski kopi morajo biti ali legalizirani ali sanirani. Trajanje sanacije pa je omejeno na dobo do 5 let.

2. Preko organizacije mreže lokacij pridobivanja mineralnih surovin za gradbeništvo. Za določenem mineralne surovine, kot so izkoriščanje apnenca, dolomita ter proda in peska, morajo biti izpolnjeni pogoji:

  • lokacija mora biti znotraj transportnega radia prodaje (večino med 20 in 30 km),
  • imeti mora dovolj zalog (vsaj za 15 let) in
  • imeti mora zadostno letno proizvodnjo (najmanj 30.000 m3 raščene mineralne sutovine).

Pri pripravi koncesijskih aktov in sklepanju koncesijskih pogodb sledimo usmeritvi, da naj se izkoriščanje apnenca izvaja v rezervatih, izkoriščanje dolomita pa naj bo bolj razpršeno na posameznih dovolj velikih odkopih. Izkoriščanje proda in peska lahko poteka ali na posameznih lokacijah ali v rezervatih.

Priloge:

Komentarji