Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Priznanje Palestine

7697 OGLEDOV 31 KOMENTARJEV

Pozdravljeni!

Predlagam, da Slovenija prizna državo Palestino kot suvereno in samostojno državo. Zunanje ministerstvo je sicer v začetku leta izjavilo, da Slovenija ne bo solirala pri priznanju in bo ravnala skladno z drugimi članicami EU.

Za primerjavo: Ko je v začetku leta 2008 neodvisnost razglasilo Kosovo je Slovenija zelo pohitela s priznanjem. Mi lahko pristojni organ razloži zakaj je temu bilo tako?

Zanimivo pri tej stvari je to, da Palestino priznavajo že skoraj vse države, TUDI določene članice EU (!), razen nekaterih (večinoma zahodnih), Kosovo pa priznavajo ravno zahodne države, večina sveta pa ima pomisleke.

Moje mnenje je: Če izpolnjuje takšna država kot je Kosovo vse pogoje za priznanje, potem priznanje Palestine sploh ne bi smelo biti dilema.

Po vsem tem sklepam, da Slovenija podreja svojo zunanjo politiko direktivam EU (in vrjetno tudi ZDA), čeprav je samostojna in neodvisna država. Kot državljanu in Slovencu se mi zdi takšna zunanja politika nedopustna.

LP

26 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR AK47 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


26. 10. 2011

Odziv Ministrstva za zunanje zadeve

V zvezi s predlogom 2010 glede priznanja Palestine, ki ste ga posredovali 5. avgusta 2011 želimo na kratko pojasniti zunanjepolitično delovanje Slovenije glede bližnjevzhodnega mirovnega procesa, s katerim je povezano vprašanje priznanja Palestine.

V dvostranskih odnosih in sporočilih, tako Palestinski upravi kot Državi Izrael, si Slovenija prizadeva biti pravična, poštena, objektivna, dosledna. Z izraelsko in palestinsko stranjo Slovenija vodi odprt dialog, na podlagi katerega lahko zagovarja uravnotežena stališča v EU. Slovenija se zavzema za konstruktivno reševanje izraelsko-palestinskega oziroma izraelsko-arabskega konflikta, ki je v središču pozornosti svetovne javnosti in na dnevnem redu mednarodnih diplomatskih aktivnosti že več kot šest desetletij.

V različnih forumih Slovenija podpira trajno rešitev bližnjevzhodnega problema z oblikovanjem dveh držav, ki bosta omogočili mirno sobivanje narodov in regij na tem zgodovinskem prostoru, za katerega je čas, da omogoči prebivalcem živeti svoje sanje – torej živeti v miru, varnosti, blagostanju.

Evropska unija (ter s tem tudi Slovenija) ima v bližnjevzhodnem mirovnem procesu pomembno vlogo, dejavno sodeluje v bližnjevzhodnem Kvartetu in je obenem največja donatorica pomoči Palestincem. Slovenija še posebej vidno in pomembno mesto (tako na mednarodnem prizorišču kot tudi na terenu) zaseda v humanitarnem in razvojnem smislu ter prizadevanjih za varstvo človekovih pravic.

Palestinski predsednik vlade dr. Salam Fayyad je ob podpori mednarodne skupnosti avgusta 2011 uspešno uresničil načrt izgradnje institucij. V času prelomnih dogodkov v širši regiji, zastoja neposrednih pogajanj (od decembra 2010) in zaradi pomanjkanja politične volje na obeh straneh ter legitimnih teženj Palestincev po vzpostavitvi lastne države, si Palestinska uprava v zadnjih diplomatskih akcijah prizadeva doseči polnopravno članstvo oz. okrepljen status Palestine v OZN.

Slovenija si vsekakor prizadeva za boljšo prihodnost Palestincev, ki pa jo na praktični, vsakodnevni življenjski ravni lahko zagotovijo samo uspešno zaključena izraelsko-palestinskega pogajanja. Slovenija tako podpira čimprejšnjo oživitev mirovnih pogajanj in prizadevanj obeh strani v smeri iskanja rešitev za dosego dokončnega sporazuma. Poudarja tudi, da so medsebojni ukrepi gradnje zaupanja ključni za dosego končne rešitve, ki bo jamčila miren in varen soobstoj obeh držav, države Palestine in Države Izrael. Slovenija si v tem kontekstu prizadeva za aktiven in enoten pristop EU in oblikovanje skupnega stališča EU do vprašanja priznanja palestinske države. Prepričani smo tudi, da morajo vsa nadaljnja palestinsko-izraelska prizadevanja voditi k pogajanjem, ki ustrezno naslavljajo legitimne interese in pričakovanja obeh strani.

Slovenija priznava Palestincem pravico do vzpostavitve lastne države na osnovi legitimne pravice vsakega naroda do samoodločbe. Končna odločitev o priznanju Palestine je v pristojnosti Državnega zbora Republike Slovenije. Septembra letos je Odbor za zunanjo politiko Državnega zbora s sklepom pozval slovensko vlado, da aktivno sodeluje in se zavzema za priznanje palestinske države in njeno polnopravno članstvo v Organizaciji združenih narodov. Slovenija že ves čas aktivno deluje v tej smeri in je prepričana, da je čimprejšnja oživitev neposrednih pogajanj in vzporedno priznanje palestinske države v Organizaciji združenih narodov najboljša možna pot za rešitev izraelsko-palestinskega spora.

Komentarji