Zaščita Slovenskih Kmetov in slovenske samooskrbe
Predlog za zaščito slovenskih kmetov in povečanje samooskrbe države
Slovensko kmetijstvo se v zadnjem obdobju sooča z vse večjimi težavami: nizkimi odkupnimi cenami, močno konkurenco cenovno ugodnejših tujih kmetijskih proizvodov in posledično hitrim padanjem stopnje samooskrbe. Takšna situacija ogroža prehransko varnost Slovenije, hkrati pa številne slovenske kmetije postavlja v položaj, ko jim grozi zapiranje dejavnosti zaradi negotovosti prihodkov.
Predlagamo uvedbo jasnega sistema zaščite slovenskih kmetov, ki bo temeljil na zagotovljenem odkupu domačih kmetijskih izdelkov po poštenih in pravičnih cenah. Slovenski izdelki bi v trgovskih verigah in javnih institucijah vedno imeli prednost pred uvoženimi izdelki. Cilj tega ukrepa je izboljšati pogoje za delo slovenskih kmetov, zagotoviti njihovo dolgoročno preživetje in postopoma zvišati stopnjo prehranske samooskrbe države.
Primeri iz evropske prakse:
Avstrija: Že več desetletij ima vzpostavljen sistem zaščite domačih kmetijskih pridelkov, ki temelji na državno reguliranih odkupnih cenah in prednostnem odkupu lokalno pridelane hrane. Rezultat tega sistema je visoka stopnja samooskrbe, zadovoljni kmetje ter višja kakovost prehrambenih izdelkov na trgu.
Francija: Francoska vlada že vrsto let aktivno spodbuja potrošnike k nakupu lokalno pridelane hrane preko kampanj, subvencij in zagotovitve odkupa izdelkov za javne institucije (vrtci, šole, bolnišnice). To je stabiliziralo razmere na kmetijskem trgu, zvišalo dohodek kmetij in občutno povečalo stopnjo samooskrbe.
Švica: Švicarska vlada zagotavlja višje odkupne cene lokalnih izdelkov, hkrati pa omejuje uvoz tujih izdelkov, ki bi lahko destabilizirali domači trg. Takšna zaščita je privedla do visoke kakovosti pridelkov, trajnostnega razvoja kmetij in praktično popolne prehranske samozadostnosti države.
Zaključek:
Uvedba zagotovljenega odkupa slovenskih kmetijskih proizvodov po pošteni ceni in prednostnega obravnavanja domačih pridelkov pred tujimi ni le pomoč kmetom. Gre za strateško nujnost, ki bo Sloveniji dolgoročno zagotovila prehransko varnost, višjo kakovost živil, ohranjanje kulturne krajine in boljše življenjske pogoje za slovensko podeželje. Glede na uspešne evropske prakse, predvsem iz Avstrije, Francije in Švice, je jasno, da je takšen korak koristen, izvedljiv in nujen.
Podoben, vendar je tale bolj razdelan. Mogoče lahko dodelate prvi predlog s tem? tudi vaš odgovor tam ne odraža mojega predloga . obstoječi ukrepi temeljijo predvsem na povezovanju kmetov in promociji lokalnih izdelkov. Moj predlog gre korak dlje – predlagam zagotovljen odkup slovenskih kmetijskih izdelkov po jasno določeni pošteni ceni ter obvezno prednost slovenskih izdelkov pred tujimi v trgovskih verigah in javnih institucijah. To je čisto nekaj drugega. To je zaščita kmeta , pa ne samo kmeta, ampak slovenskih državljanov preko čim večjega deleža samooskrbe. Kar to kar ste napisali pri drugem predlogu, sploh ni vidno. Ali slovenija nima strateškega cilja za samooskrbo? Ali bi bilo primerno, da to napišemo kot predlog vladi? Hvala za odgovor