pokojnine za izjemne dosežke naj se izločijo iz pokojninske blagajne
resda je že v parlamentarni proceduri zakon o pokojninah za izjemne dosežke, a mislim, da je vedno čas za predloge, da se pokojninska blagajna očisti nesmislov. eden takih je, da se iz pokojninske blagajne izplačujejo sredstva, ki zajedajo v izplačila upravičenih upokojencev in gredo osebam, ki so a)načrtno premalo vplačevala v pokojninsko blagajno, ali b) celo niso nič vplačevali, c) so živeli in služili v tujini (=niso niti plačevali davkov v Slovenij) , so pa dosegli na nekaterih področjih velike ali "velike" uspehe (športniki, kulturniki, "kdovekdoše"... ).
če se je že država odločila, da bo takih osebam plačevala astronomske pokojnine, naj jih.
a naj jih izplačuje direktno iz proračuna, nikakor pa ne smejo iti sredstva iz pokojninske blagajne, ki je oz. bi morala biti namenjena tistim, ki so vanjo vplačevali.
in ta sredstva iz proračuna "niso pokojnine, ampak vsakomesečno darilo zaslužnim".
demokracija.si/fokus/zpiz-vam-mora-razkriti-136-zasluznih-in-njihovih-dedicev-je-odlocila-informacijska-pooblascenka/
www.24ur.com/novice/slovenija/zbiranje-podpisov-za-referendum-o-dodatku-k-pokojninam-za-izjemne-umetniske-dosezke.html
Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec.
nova24tv.si/l-denarja-je-dovolj-koalicija-izglasovala-dodatek-za-izjemne-dosezke-na-podrocju-umetnosti/
pisrs.si/pregledPredpisa
Razumem, ker je tako trapasto
Od plebiscita dalje smo imeli v Sloveniji že dokaj spodobno število referendumov; takole čez palec bi lahko rekli, da v povprečju skoraj po enega vsako leto. Nekateri so bili bolj smiselni, drugi manj; nekateri so bili vsebinsko – ali celo ustavno – sporni, spet drugi nujno potrebni, tretji so bili potrata časa ter javnega denarja že zato, ker ni bilo nikomur docela jasno, o čem natančno se pravzaprav na njih odloča.
14. 02. 2025, 0.00
Gregor Butala
Deli na WhatsApp
Verjetno pa med njimi ni bilo nobenega, ki bi neposredno zadeval tako malo ljudi in bi tudi sicer imel tako neznatne posledice, bodisi proračunske ali pa splošno družbene (če izvzamemo občutne stroške, ki utegnejo nastati z njim, simbolno »ideološko« težo ter seveda neprijetne posledice za peščico tistih, ki se jih vendarle dotika), kakor je to z morebitnim referendumom na pobudo SDS, na katerem naj bi se državljani izrekli o (ne)primernosti novega zakona o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti – in če sodimo po zagnanosti, s katero so se predlagatelji lotili zbiranja potrebnih podpisov, je možnost, da do njega pride, kar precejšnja.
Težava je v tem, da dejansko ni realnega razloga za pretirano nasprotovanje omenjenemu zakonu, še manj pa gre za temo, ki bi bila sploh vredna referendumskih mehanizmov – vsaj če jo presojamo z vidika tako imenovane »zdrave pameti«. Ko je državni zbor pred približno dvema tednoma potrdil ta dokument, ki – na kratko povedano – zgolj podrobneje določa merila, po katerih je mogoče tistim najbolj zaslužnim umetnikom ter umetnicam primakniti izdaten dodatek k pogosto borni pokojnini, se je zdelo, da gre za eno tistih bolj kot ne rutinskih dejanj, ki jih v parlamentarnem vsakdanjiku pač ne manjka, pa čeprav so v opoziciji zakonu, tudi ob asistenci državnega sveta, ves čas metali polena pod noge. Navsezadnje v novem zakonu ni ničesar prelomnega, prav tako ne prinaša nikakršnih novih pravic ali »privilegijev«, temveč le ureja tisto, kar je ob starem zakonu o izjemnih pokojninah iz leta 1974 že pred več kot desetletjem in pol zahtevalo računsko sodišče: torej jasna ter pregledna pravila za podeljevanje teh dodatkov – ki jih sicer dobivajo tudi nekdanji vrhunski športniki in še marsikdo. Povedano drugače: gre za zakon, ki ne škodi in ne jemlje nikomur, niti vse bolj shirani pokojninski blagajni ne, ampak samo popravlja stanje, v katerem so bili izredni pokojninski dodatki umetnikom, kakor se jih dodeljuje že desetletja, prepuščeni osebni presoji posameznih ministrov ali ministric za kulturo.
Verjetno še nismo imeli referenduma, ki bi se zdel bolj nepotreben in bi neposredno zadeval tako malo ljudi.
Kaj torej resnično moti pobudnike referenduma? Njihova razlaga, da naj bi bili ti dodatki namenjeni »točno določeni kulturni eliti«, je klavrno prozorna – z njo v znani maniri namigujejo na ustvarjalce v kulturi kot na nekakšne zajedavce, prisesane na izmučene prsi matere države, kar je silno oguljen mit, ki so ga resne raziskave že zdavnaj ovrgle; ob tem zamolčijo, da ravno novi zakon onemogoča, da bi se priboljške namenjalo, kot bi se komu zljubilo, recimo po strankarski liniji, saj so do dodatkov v skladu z njim upravičeni zgolj prejemniki najvišjih domačih in mednarodnih priznanj. Podobno poniglavo je, da ob tem v isti sapi omenjajo tiste z najnižjimi pokojninami, kot da ne bi bilo med njimi tudi številnih umetnikov, ki so zaradi prekarne narave svojega dela komajda izpolnili pogoje za upokojitev. Vsaj do določene mere si je mogoče tak žolč razložiti z odporom do vsega, česar si ni mogoče politično podrediti in zlorabiti, preostanek odgovora pa se zdi morda še bolj trapast: priložnosti za iskanje pozornosti in poskus nabiranja cenenih političnih točk pač ne gre zamuditi, pa četudi na račun davkoplačevalcev.
www.24ur.com/novice/slovenija/sds-bo-zbirala-podpise-za-referendum-o-dodatku-k-pokojninam-za-izjemne-dosezke.html
SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."
spletnicasopis.eu/2025/01/31/svetlana-makarovic-dobiva-najvisjo-pokojnino-za-izjemne-dosezke-ze-cetrt-stoletja/amp/
www.gov.si/teme/dodatek-k-pokojnini-na-podrocju-sporta/
ekipa.svet24.si/clanek/drugi-sporti/kolesarstvo/6798882a4072f/pogacar-tour-monaco-hisa
spletnicasopis.eu/2024/12/27/celoten-spisek-sportnikov-z-izjemnimi-pokojninami/amp/
Država je po letu 2017, ko so poslanci SMC, DeSUS, SD in NSi izglasovali poseben zakon, izjemne pokojnine, za katere ti niso plačali pokojninskemu zavodu, doslej dodelila 104 športnikom in športnim funkcionarjem. Najvišje dodatke, k zagotavljajo najvišjo mogočo pokojnino, je vlada po zakonu, ki ga je leta 2017 pripravil Peter Vilfan (PS, SAB, DeSUS), doslej dodelila tem športnikom in športnim funkcionarjem: Vinko Jelovac, Veselka Pevec, Rajko Kopač, Pavla Sitar, Marjan Peternelj, Mateja Pintar Pustovrh, Drago Potočnik, Ivan Vinkler, Erlend More, Rastko Lah, Boštjan Vogrinčič, Igor Žagar, Peter Vilfan, Rajmond Debevec, Franček Gorazd Tiršek. Najnižje dodatke po tem posebnem zakonu, ki zagotavljajo 70 odstotkov pokojnine, to je slabih neto 1900 evrov, pa je med bolj znanimi, dobil nogometaš Marko Elsner, 85 odstotkov pa, denimo, rokometaš Vlado Bojović, tenisačica Mima Jauševec in smučar Bojan Križaj.
Ko se Vilfan “zmoti” za več kot milijon letno
Ko je dodatke k pokojninam Vilfan s takrat vladajočimi poslanci leta 2017 predlagal, je trdil, da to države ne bo stalo nič. Finančnih posledic s številko zaradi tega sploh niso predstavili. Ocene so bile povsem lažnive. Dodatke je že leta 2018 dobilo 50 športnikov, povprečno so mesečno znašali 641 evrov neto. A večina jih še ni dobivala celotno leto. V letu 2022 je Vilfanov dodatek k pokojnini po podatkih ZPIZ dobivalo 85 nekdanjih športnikov in športnih funkcionarjev, skupaj so dobili 1.203.999 evrov dodatkov, za katere niso plačali. Na letni ravni je vsak od njih povprečno, če preračunamo, dobil 14.165 evrov nezasluženega dodatka. Mesečno vsak povprečno 1.180 evrov privilegija.
Število se je medtem še povečalo. Višina prejemka tudi.
Od: SOJ
Datum: četrtek, 5. december 2024
Spoštovani,
pošiljamo vam odgovore na vprašanja, ki se nanašajo področje pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
2. Skupno število prejemnikov pokojnin v R Sloveniji za leto 2024?
Podatke o uživalcih pokojnin naš zavod vsak mesec objavi v publikaciji Mesečni statistični pregled, ki je dostopna na povezavi: www.zpiz.si/cms/content2019/-mesecnistatisticnipregled-koledar-objav
Zadnji podatki, o katerih sprašujete, so objavljeni v Mesečnem statističnem pregledu OKTOBER 2024 na strani 3.
8. Število upokojencev, ki prejema pokojnino, ki je nižja od 500 EUR?
Podatki o intervalih bruto zneskov pokojnin so objavljeni v Mesečnem statističnem pregledu OKTOBER 2024 v preglednici na strani 12.
9. Število upokojencev oz. pokojnin za izjemne dosežke na področju umetnosti ter njihova višina?
Decembra 2023 je bilo v OR 108 uživalcev izjemnih pokojnin, mesečni znesek obveze je bil 58.854,31 eur. Ločenih podatkov o pokojninah za izjemne dosežke na področju umetnosti ne vodimo.
Lep pozdrav / Kind Regards
Anja Micevski
Služba za odnose z javnostmi
Služba za odnose z javnostmi | Public Relations Service
Vodstvo zavoda | Management
E: javnost@zpiz.si
T: +386 1 47 45 175, +386 1 47 45 155
Od:
Datum: petek, 6. december 2024
Spoštovani!
Pošiljamo vam odgovore na tista vprašanja, ki sodijo v pristojnost SURSa.
Glavni/aktualni kazalniki so objavljeni na vstopni spletni strani Statističnega urada in se redno posodabljajo: www.stat.si/statweb.
Iz vsakega kazalnika vodi povezava v podatkovno bazo SiStat, kjer je na voljo več podatkov za daljše časovne serije:
§ Brezposelnost (SURS spremlja anketno, ki je mednarodno primerljiva, če želite registrsko je vir Zavod za zaposlovanje): pxweb.stat.si/SiStatData/pxweb/sl/Data/-/0762003S.px
§ Inflacija: pxweb.stat.si/SiStatData/pxweb/sl/Data/-/H281S.px/
§ Rast BDP: pxweb.stat.si/SiStatData/pxweb/sl/Data/-/0300220S.px
Osnovni kazalniki iz raziskovanja Življenjski pogoji so strnjeno prikazani v naslednji tabeli: pxweb.stat.si/SiStatData/pxweb/sl/Data/-/H153S.px. Podrobneje pa v številnih tabelah v podatkovni bazi SiStat: pxweb.stat.si/SiStat/sl/Podrocja/index/53/kakovost-zivljenja/. Zadnji razpoložljivi podatki so na voljo za leto 2023. Podatki za leto 2024 bodo znani februarja 2025.
Za podatke o pokojninah in prejemnikih pokojnin se prosim obrnite na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kakor nam je znano tudi Zavod precej podatkov objavlja na svoji spletni strani: www.zpiz.si/cms/
Za dodatna pojasnila smo vam na voljo.
Želim vam lep dan,
Renata Rejec
_____________________________
mag. Renata Rejec
Statistični urad Republike Slovenije
Oddelek za odnose z uporabniki
gp.surs@gov.si
tel. 01 241 64 04
www.stat.si
FB: @StatSlovenija
TW: @StatSlovenija
IG: @stat_slovenija
spoštovani, vem kakšna je obstoječa zakonodaja, ravno zato sem dal predlog, da se ta del zakonodaje spremeni