26. 11. 2024
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
V zvezi s podeljevanjem pravice do izjemne pokojnine bi radi izpostavili, da MDDSZ v skladu z veljavno zakonodajo ni predlagatelj podeljevanja teh pravic, ravno tako v preteklosti Vladi RS ni predlagalo podelitve izjemne pokojnine za posameznike, katerih dejavnost spada v področje dela tega ministrstva.
Trenutno to področje urejata dva zakona:
- Zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge (Uradni list SRS, št. 18/74, Uradni list RS, št. 14/90 in 34/17 – ZDPIDŠ, v nadaljevanju ZIPO) in
- Zakon o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa (Uradni list RS, št. 34/17).
Dejansko se izjemna pokojnina oziroma dodatek k pokojnini v praksi priznava lahko zgolj še na podlagi Zakona o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa, saj večina določb ZIPO vsebuje zastarelo terminologijo in je tudi vsebina neustrezno urejena, zato določbe niso več uporabne. ZIPO namreč ne vsebuje meril in kriterijev za priznanje in odmero izjemne pokojnine, zato je določitev kriterijev prepuščena posameznim ministrstvom, kar je v preteklosti lahko povzročalo neenako obravnavo strank. Tako ugotovitev je podalo Računsko sodišče RS.
Za podajanje predlogov za priznanje in odmero izjemnih pokojnin po ZIPO je pristojno ministrstvo, pristojno za področje, na katerem ima oseba posebne zasluge, medtem ko je odločanje v pristojnosti Vlade Republike Slovenije.
Dejansko je torej v praksi ustrezna pravna podlaga zgolj še Zakon o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa, ki ureja dodatek samo za športnike, ne pa tudi za druge.
Opozarjamo, da Republika Slovenija zagotavlja sredstva iz državnega proračuna za pokrivanje obveznosti iz obveznega zavarovanja, ki nastanejo zaradi priznavanja ali odmere pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja pod posebnimi pogoji, zaradi posebne ureditve posameznih pravic ali priznavanja pravic brez plačila prispevkov oziroma zaradi izpada prihodkov od prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje v primerih, določenih v prvem odstavku 161. člena ZPIZ-2 ter skladno s 162. členom ZPIZ-2 za sofinanciranje sredstev za pokrivanje razlike med prihodki Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: zavod) iz prispevkov in iz drugih virov ter odhodki zavoda.
Hkrati poudarjamo, da ne gre za pokojnino, temveč za dodatek k le-tej, kar je pomembno z vidika razmejevanja pravic iz zavarovanja in drugih pravic, ki jih zagotavlja nekaterim posameznikom država.
Nadalje pojasnjujemo, da je pridobitev pravice do pokojnine borcev NOV nazadnje urejal Zakon o temeljnih pravicah iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja (Uradni list RS, št. 23/82, s spremembami), ki je veljal v obdobju od 1. 7. 1983 do 31. 3. 1992. Za borce NOV so se štele osebe, katerim se je ves čas vstopa od vstopa v narodnoosvobodilni boj oziroma od začetka aktivnega in organiziranega dela za narodnoosvobodilni boj pa do 15. maja 1945, nepretrgoma štel v pokojninsko dobo v dvojnem trajanju. Pravico do starostne pokojnine so pridobili, ko so izpolnili predpisano starost in dopolnili potrebno dolžino pokojninske dobe.
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki je veljal od 1. 4. 1992, borcem NOV ne omogoča več pridobitev pravice do starostne ali invalidske pokojnine pod ugodnejšimi pogoji oziroma njeno ugodnejšo odmero.
Vsako leto se število upravičencev do borčevske pokojnine znižuje, npr. v letu 2016 je bilo izplačanih 11.844 borčevskih pokojnin, v letu 2020 pa okrog 5600.
V zvezi z zapisom, glede pokojnin poslancem pojasnjujemo, da poslanci, ki svoje delo opravljajo v Državnem zboru Republike Slovenije niso upravičeni do dodatkov pri pokojnini. Nadalje pa glede evropskih poslancev, pojasnjujemo, da pri njihovem uveljavljanju pravic do pokojnine veljajo Kadrovski predpisi EU, v kolikor pa so upravičeni še do dodatne pokojnine, pa se te ne izplačujejo iz slovenskega pokojninskega sistema.
Radi bi še poudarili, da je izplačilo pokojnin varovano z načelom varstva zaupanja v pravo, kot eno od ustavnih načel pravne države, ki posamezniku zagotavlja, da mu država njegovega pravnega položaja ne bo poslabšala brez stvarnega razloga, utemeljenega v prevladujočem in legitimnem javnem interesu, in ob upoštevanju pravice do socialne varnosti, določene v 50. členu Ustave Republike Slovenije. Prav tako pa ZPIZ-2 med značilnostmi pravic določa, da pravic (pravic iz zavarovanja) ni mogoče odvzeti, zmanjšati ali omejiti, razen v primerih, ki jih določa ta zakon.
demokracija.si/fokus/zpiz-vam-mora-razkriti-136-zasluznih-in-njihovih-dedicev-je-odlocila-informacijska-pooblascenka/
www.24ur.com/novice/slovenija/zbiranje-podpisov-za-referendum-o-dodatku-k-pokojninam-za-izjemne-umetniske-dosezke.html
Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec.
nova24tv.si/l-denarja-je-dovolj-koalicija-izglasovala-dodatek-za-izjemne-dosezke-na-podrocju-umetnosti/
pisrs.si/pregledPredpisa
Razumem, ker je tako trapasto
Od plebiscita dalje smo imeli v Sloveniji že dokaj spodobno število referendumov; takole čez palec bi lahko rekli, da v povprečju skoraj po enega vsako leto. Nekateri so bili bolj smiselni, drugi manj; nekateri so bili vsebinsko – ali celo ustavno – sporni, spet drugi nujno potrebni, tretji so bili potrata časa ter javnega denarja že zato, ker ni bilo nikomur docela jasno, o čem natančno se pravzaprav na njih odloča.
14. 02. 2025, 0.00
Gregor Butala
Deli na WhatsApp
Verjetno pa med njimi ni bilo nobenega, ki bi neposredno zadeval tako malo ljudi in bi tudi sicer imel tako neznatne posledice, bodisi proračunske ali pa splošno družbene (če izvzamemo občutne stroške, ki utegnejo nastati z njim, simbolno »ideološko« težo ter seveda neprijetne posledice za peščico tistih, ki se jih vendarle dotika), kakor je to z morebitnim referendumom na pobudo SDS, na katerem naj bi se državljani izrekli o (ne)primernosti novega zakona o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti – in če sodimo po zagnanosti, s katero so se predlagatelji lotili zbiranja potrebnih podpisov, je možnost, da do njega pride, kar precejšnja.
Težava je v tem, da dejansko ni realnega razloga za pretirano nasprotovanje omenjenemu zakonu, še manj pa gre za temo, ki bi bila sploh vredna referendumskih mehanizmov – vsaj če jo presojamo z vidika tako imenovane »zdrave pameti«. Ko je državni zbor pred približno dvema tednoma potrdil ta dokument, ki – na kratko povedano – zgolj podrobneje določa merila, po katerih je mogoče tistim najbolj zaslužnim umetnikom ter umetnicam primakniti izdaten dodatek k pogosto borni pokojnini, se je zdelo, da gre za eno tistih bolj kot ne rutinskih dejanj, ki jih v parlamentarnem vsakdanjiku pač ne manjka, pa čeprav so v opoziciji zakonu, tudi ob asistenci državnega sveta, ves čas metali polena pod noge. Navsezadnje v novem zakonu ni ničesar prelomnega, prav tako ne prinaša nikakršnih novih pravic ali »privilegijev«, temveč le ureja tisto, kar je ob starem zakonu o izjemnih pokojninah iz leta 1974 že pred več kot desetletjem in pol zahtevalo računsko sodišče: torej jasna ter pregledna pravila za podeljevanje teh dodatkov – ki jih sicer dobivajo tudi nekdanji vrhunski športniki in še marsikdo. Povedano drugače: gre za zakon, ki ne škodi in ne jemlje nikomur, niti vse bolj shirani pokojninski blagajni ne, ampak samo popravlja stanje, v katerem so bili izredni pokojninski dodatki umetnikom, kakor se jih dodeljuje že desetletja, prepuščeni osebni presoji posameznih ministrov ali ministric za kulturo.
Verjetno še nismo imeli referenduma, ki bi se zdel bolj nepotreben in bi neposredno zadeval tako malo ljudi.
Kaj torej resnično moti pobudnike referenduma? Njihova razlaga, da naj bi bili ti dodatki namenjeni »točno določeni kulturni eliti«, je klavrno prozorna – z njo v znani maniri namigujejo na ustvarjalce v kulturi kot na nekakšne zajedavce, prisesane na izmučene prsi matere države, kar je silno oguljen mit, ki so ga resne raziskave že zdavnaj ovrgle; ob tem zamolčijo, da ravno novi zakon onemogoča, da bi se priboljške namenjalo, kot bi se komu zljubilo, recimo po strankarski liniji, saj so do dodatkov v skladu z njim upravičeni zgolj prejemniki najvišjih domačih in mednarodnih priznanj. Podobno poniglavo je, da ob tem v isti sapi omenjajo tiste z najnižjimi pokojninami, kot da ne bi bilo med njimi tudi številnih umetnikov, ki so zaradi prekarne narave svojega dela komajda izpolnili pogoje za upokojitev. Vsaj do določene mere si je mogoče tak žolč razložiti z odporom do vsega, česar si ni mogoče politično podrediti in zlorabiti, preostanek odgovora pa se zdi morda še bolj trapast: priložnosti za iskanje pozornosti in poskus nabiranja cenenih političnih točk pač ne gre zamuditi, pa četudi na račun davkoplačevalcev.
Ob preživetju 30 let je skupen znesek izjemne pokojnine lahko 560.000 eur, kar je primerljivo že z Nobelovo nagrado in je nerazumno visok znesek.
www.24ur.com/novice/slovenija/sds-bo-zbirala-podpise-za-referendum-o-dodatku-k-pokojninam-za-izjemne-dosezke.html
SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."
www.facebook.com/reel/1788779365276063
Zanimivo, kako številke zavajajo. Stroški referenduma so namreč enaki, kot izjemne pokojnine za 10 upravičencev, ki bi doživeli 30 let te pokojnine.
Kulturno ministrstvo zavaja!
Ob preživetju 30 let je skupen znesek izjemne pokojnine za enega prejemnika lahko 560.000 eur, kar je primerljivo že z Nobelovo nagrado in je nerazumno visok znesek.
e-maribor.si/kam-je-izginil-seznam-z-136-imi-ljudmi-ki-naj-bi-dobili-izredne-pokojnine/
Ni problem v sami podelitvi, ta bi mogoče še bila sprejemljiva, če bi bil znesek pokojnine zmeren. Ob daljšem doživetju skupen znesek danih izjemnih pokojnin enemu samemu upravičencu lahko znaša tudi preko 500.000 eur, kar je na primer polovica Nobelove nagrade.
spletnicasopis.eu/2025/01/31/svetlana-makarovic-dobiva-najvisjo-pokojnino-za-izjemne-dosezke-ze-cetrt-stoletja/amp/
ekipa.svet24.si/clanek/drugi-sporti/kolesarstvo/6798882a4072f/pogacar-tour-monaco-hisa
www.24ur.com/novice/fokus/sport-problem-ali-resitev.html
krmeki
26. 01. 2025 10.44
+6
Dodatek k pokojninam je sporen predvsem zato, ker ima večina vrhunskih športnikov davčno rezidentsvo v davčnih oazah
predlagam.vladi.si/predlog/18650
predlagam.vladi.si/predlog/17987
predlagam.vladi.si/predlog/1648
predlagam.vladi.si/predlog/1352
predlagam.vladi.si/predlog/15029
Se dogaja ZPIZ-u:
svet24.si/clanek/novice/slovenija/6746f6a7b102e/racunsko-sodisce-zpizu-izreklo-mnenje-s-pridrzkom-glede-lanskega-poslovanja
Zagovornik bo imel spet kaj za povedati!? Kaj pa Vi?
www.zurnal24.si/slovenija/upokojenci-ogorceni-s-cim-smo-si-to-zasluzili-432960
spletnicasopis.eu/2024/12/27/celoten-spisek-sportnikov-z-izjemnimi-pokojninami/amp/
Država je po letu 2017, ko so poslanci SMC, DeSUS, SD in NSi izglasovali poseben zakon, izjemne pokojnine, za katere ti niso plačali pokojninskemu zavodu, doslej dodelila 104 športnikom in športnim funkcionarjem. Najvišje dodatke, k zagotavljajo najvišjo mogočo pokojnino, je vlada po zakonu, ki ga je leta 2017 pripravil Peter Vilfan (PS, SAB, DeSUS), doslej dodelila tem športnikom in športnim funkcionarjem: Vinko Jelovac, Veselka Pevec, Rajko Kopač, Pavla Sitar, Marjan Peternelj, Mateja Pintar Pustovrh, Drago Potočnik, Ivan Vinkler, Erlend More, Rastko Lah, Boštjan Vogrinčič, Igor Žagar, Peter Vilfan, Rajmond Debevec, Franček Gorazd Tiršek. Najnižje dodatke po tem posebnem zakonu, ki zagotavljajo 70 odstotkov pokojnine, to je slabih neto 1900 evrov, pa je med bolj znanimi, dobil nogometaš Marko Elsner, 85 odstotkov pa, denimo, rokometaš Vlado Bojović, tenisačica Mima Jauševec in smučar Bojan Križaj.
Ko se Vilfan “zmoti” za več kot milijon letno
Ko je dodatke k pokojninam Vilfan s takrat vladajočimi poslanci leta 2017 predlagal, je trdil, da to države ne bo stalo nič. Finančnih posledic s številko zaradi tega sploh niso predstavili. Ocene so bile povsem lažnive. Dodatke je že leta 2018 dobilo 50 športnikov, povprečno so mesečno znašali 641 evrov neto. A večina jih še ni dobivala celotno leto. V letu 2022 je Vilfanov dodatek k pokojnini po podatkih ZPIZ dobivalo 85 nekdanjih športnikov in športnih funkcionarjev, skupaj so dobili 1.203.999 evrov dodatkov, za katere niso plačali. Na letni ravni je vsak od njih povprečno, če preračunamo, dobil 14.165 evrov nezasluženega dodatka. Mesečno vsak povprečno 1.180 evrov privilegija.
Število se je medtem še povečalo. Višina prejemka tudi.
ekipa.svet24.si/clanek/drugi-sporti/zimski-sporti/677fbb8a890ad/nika-prevc-anze-lanisek-nagrade-placa-zasluzki-timi-zajc-domen-prevc
Od:
Datum: petek, 6. december 2024
Spoštovani!
Pošiljamo vam odgovore na tista vprašanja, ki sodijo v pristojnost SURSa.
Glavni/aktualni kazalniki so objavljeni na vstopni spletni strani Statističnega urada in se redno posodabljajo: www.stat.si/statweb.
Iz vsakega kazalnika vodi povezava v podatkovno bazo SiStat, kjer je na voljo več podatkov za daljše časovne serije:
§ Brezposelnost (SURS spremlja anketno, ki je mednarodno primerljiva, če želite registrsko je vir Zavod za zaposlovanje): pxweb.stat.si/SiStatData/pxweb/sl/Data/-/0762003S.px
§ Inflacija: pxweb.stat.si/SiStatData/pxweb/sl/Data/-/H281S.px/
§ Rast BDP: pxweb.stat.si/SiStatData/pxweb/sl/Data/-/0300220S.px
Osnovni kazalniki iz raziskovanja Življenjski pogoji so strnjeno prikazani v naslednji tabeli: pxweb.stat.si/SiStatData/pxweb/sl/Data/-/H153S.px. Podrobneje pa v številnih tabelah v podatkovni bazi SiStat: pxweb.stat.si/SiStat/sl/Podrocja/index/53/kakovost-zivljenja/. Zadnji razpoložljivi podatki so na voljo za leto 2023. Podatki za leto 2024 bodo znani februarja 2025.
Za podatke o pokojninah in prejemnikih pokojnin se prosim obrnite na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kakor nam je znano tudi Zavod precej podatkov objavlja na svoji spletni strani: www.zpiz.si/cms/
Za dodatna pojasnila smo vam na voljo.
Želim vam lep dan,
Renata Rejec
_____________________________
mag. Renata Rejec
Statistični urad Republike Slovenije
Oddelek za odnose z uporabniki
gp.surs@gov.si
tel. 01 241 64 04
www.stat.si
FB: @StatSlovenija
TW: @StatSlovenija
IG: @stat_slovenija
portal24.si/izjava-dneva-26-11-2024/
Kakršnekoli privilegirane pokojnine bi morale biti v zreli demokraciji nesprejemljive, saj bi morala za vse veljati enaka pravila.
[Dr. Matej Lahovnik, ekonomist]
Za izjemne dosežke so nagrade in ne izjemne pokojnine iz sredstev zbranih od sredstev upokojencev, ki imajo prenizke pokojnine. Ob tem še upokojencem jemljejo 1% za nekaj kar mogoče ne bodo nikoli imeli možnost koristiti.
www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/sds-za-referendum-z-ministrstva-pa-ko-je-simoniti-podelil-osem-izjemnih-pokojnin-za-posebne-zasluge-jih-to-ni-motilo/
Ne vem, zakva morajo še ti vrhunski športniki dobivat, pa sej dobivajo nagrade, denar od sponzorjev pa tak. Velik je takih, ki so med najbogatejšimi Slovenci, če ne pa vsaj med premožnimi. V glavn, tuki je vse odveč. Svetlana ni nikol vplačvala, znala sam jezik vrtet, pa ima več kot tist, ki je delal 40 let. Če ni to normalno?!??! Da ne pišem, da se še vedno izplačujejo te borčevske. Tisti, ki so se boril, so pomrli, sam očitno gre vse v žepe vdov in kakih otrok. Spet je tisti, ki je delal 40 let, nastradal.
Glede na predvideno sprejetje novega bisrveno povečanega seznama upravičencev za izjemne pokojnine z plačilom iz vplačanih prispevkov, bo verjetno edina možnost preprečitve - referendum. Ga. Asta Vrečko se bi morala zavedati, da s tem zmanjšuje zaslužene pokojnine!
Dodatki k pokojninam so vedno vprašljivi (osebno menim, da v veliko primerih neupravičeni/nepotrebni), referendum pa bi bil spet eden tistih, ko bi večina glasovala proti manjšini....
Kdo je v tem primeru manjšina?
Ugani, kdo.
Če gre za manjšino, se razume na koga mislite.
Za razmislek vam podam dodatno razmišljanje. Karnekaj ljudi umre preden se upokojijo, moški jo vpovprečju uživajo 10 let, ženske 20. S prispevki iz plače za pokojnino pa se bi, z varnim nalaganjem iz minimalne plače, nabralo dovolj sredstev da bi ta ženska dobivala ca 1600 eur mesečno in moški 2600 eur. Temu pa ni tako, ker gredo sredstva iz rok takoj v usta. Toliko o poštenisti sistema, zato je dodatno razdeljevanje tega denarja še toliko bolj vprašljivo.
predlagam.vladi.si/predlog/12066
spletnicasopis.eu/2024/11/10/plenjenje-pokojninskega-sistema-za-zasluzne-kadre/amp/
Ne morem se bolj strinjati s tem predlogom, kot se že. Skrajni čas je temu narediti konec in denar preusmeriti tja, kjer ga je premalo.
Kaj, ko bi najprej razne orgličarje, rope in njihove kompanjone spravili pred obličje pravice, da vrnejo ves denar, ki so ga vzeli iz pokojninske blagajne in ne vrnili?
Dotlej, pa jim ukiniti vse transferje iz domače malhe.
Ravno tako ukiniti vse transferje iz domače malhe vsem, ki imajo ali s imeli kakršen koli bančni račun, imetje izven rodne grude - Slovenije v času svojega službovanja samo iz razloga, da so se izognili plačilu dajatev.
Preberite prispevek posredovan s strani "Ferenca".
Pravkar se dogaja in sicer nasprotno od predloga. Ga. Asta Vrečko bo bistveno razširila pravice do izjemnih pokojnin in še na misel jim ne pride da bi preprečili seštevanje teh kot v primeru Vilfan, ki je zase vodil prejšnjo razširitev teh pravic za športnike, ki so praviloma v nadaljevanju kariere postali podjetniki.
spletnicasopis.eu/2024/11/07/po-vilfanih-najvisje-penzije-se-za-stevilne-svetlane-makarovic/amp/
Malo preveč na splošno je to napisano, ampak res je, da je nikoli nagrajenih prispevkov družbi preveč, da bi bilo prav, da samo redki posamezni nagrajeni. Poleg tega, pokojninska blagajna ni ustrezen vir teh nagrad. Olimpijski šport je profesionalni šport, t.j. pridobitna dejavnost in je nagrada iz pokojninskega sklada, ki jemlje denar vsakemu delavcu, za ta namen absurd. Sama medalja narodu na nikakršen način ne dviguje kakovosti življenja, je individualni dosežek in prestiž, ki je v trenutku, ko se zgodi tudi denarno nagrajen (spet iz davkov). V vsakem poklicu imamo izvrstne delavce, ki bi bilo na svojem področju lahko "olimpijci", nekateri od teh so tudi zelo družbeno koristni, pa jim je nagrada za izjemnost le veselje do dela.
Pred leti je Janševa vlada usmerila izplačila izrednih pokojnin in dodatkov iz pokojninske blagajne v breme državnega proračuna. Preživeli komunistični razbojniki so se strašili in ustvarili pravni konstrukt na osnovi katerega so ga odstranili s položaja in vtaknili v zapor. K temu dodamo še uvedbo zaostajanja rasti pokojnin za rastjo življenjskih stroškov in plač v času KE in ta sistem bo še naprej slabil ekonomsko moč upokojencev. Zahtevati bi moralo povračilo zaostajanja pokojnin za vsa ta minula leta, kar ne pomeni tekoče usklajevanje ampak, če se prav spomnim vsako leto za 5,6%. V letih se pojavi vsako leto večje zaostajanje tudi za teh 5,6% od znižanja minulega leta.
Razmislite o ljudeh, ki naj bi nas vodili v prihodnje in primerno glasujte na volitvah.
Imate slab spomin. Odrecite se branju demokracije in domovine! Uporabljajte lastno glavo! Pa brez zamere.
@Ivan Peter Benko, predlagam ti, da sam razmisliš o dejanjih, ravnanjih in početju J I Janše, ki so bila povod in so še, da se " vlači " po sodiščih in ga "krivosodje" (po njegovi navedbi) v procesih obravnava.
Kolikor vem poslanci ne prejemajo nikakršnih dodatkov k pokojnini. Prejemajo jo le evropski poslanci s strani EU. Se mi pa zdi zlasti sporen dodatek pokojninam športnikom z ekstremnimi zaslužki, ki so v času služenja svoje stalno bivališče prenesli drugam, da so se izognili davku.
Slovenski poslanci so upravičeni do dodatne pokojnine, ki znaša 3,5 % njihove bruto plače za vsako leto mandata, vendar največ do 70 % njihove plače. To pomeni, da če poslanec opravlja en mandat (4 leta), bo njegova dodatna pokojnina znašala 14 % njegove bruto plače.
Dodatna pokojnina se izračuna na podlagi bruto plače poslanca in dolžine njegovega mandata. Poslanci so upravičeni do te pokojnine, ko dopolnijo 63 let.
Saj borčevskih penzij novih se že dolgo več ne daje, samo obstoječe se izplačuje, je pa res, da ima status borca (ja, borca, ne družinskega člana) nekdo, ki je bil ob koncu vojne star 5 let! Me zanima, kako se je ta boril proti okupatorju.
Na to ti lahko odgovorim. Dojenčki, ki so se rodili partizankam v enotah, so bili vpisani na sezname partizanskih enot in so bili uradno člani teh enot. Poznam enega takega borca, rojenega l. 1942.
Res je, borčevske pokojnine se lahko prenašajo tudi na otroke borcev, vendar le pod določenimi pogoji, kot so invalidnost ali nezmožnost za delo. Tako, da verjetno ni nujno, da gre le za nosečo partizanko, temveč tudi za povojne otroke borcev in bork.
tudi žene borcev prejemajo in to po možu - borcu .... še sedaj jih je kar nekaj. To se je že enkrat reduciralo, pa so šle na cesto. Tako, da mislim, da so uspele in še sedaj prejemajo večkratnik najmanjših penzij - le-teh, ki so delali polna leta. Ampak res delali fizično.
V nekaterih državah ni pokojnine ali pa je omejena na osnovne življenske stroške.
Mislim da v Veliki britaniji dobiš nekje 30 %, s tem da imajo oni bistveno višje plače.
A avstraliji pa samo neko zajemčeno pokojnino, s tem da so plače visoke in si lahko tudi nekaj prihraniš izplačaš kredit za hišo do penzije...
Da, vendar moraš to vedeti ob nastopu službe, da se lahko pripraviš.
Metanje vseh v en koš, celo poslancev, ki so nekateri odslužili tri mandate, drugi niti enega, ne gre. Naj se preveri vsakega posameznika. Če bodo podobni pavšalni predlogi prevladali, bodo kot domine za izrednimi izgubili pokojnine vsi, ki niso delali več kot dvajset let za njimi tisti, ki so delali pod trideset ali štirideset let.
Pokojnine bodo poslanci seveda še imeli, vendar brez dodatkov. Ali jih zaslužijo? Menim, da po plačni reformi po dvigu za 70 %, verjetno ne!
Za ostale, ki jih navajate, pa velja osnovni namen tega zavarovanja - solidarnost! Kar je prav in zato pomislek verjetno ni na mestu.
Kdo bo glasoval proti svojim nagradam?
Pošten poslanec!
Mogoče celo je kakšen tak, ampak rabiš jih 46. Toliko pa jih zagotovo ni.
Sprememba je potrebna, vsekakor. Vendar od nekega časa naprej.
Zakaj bi ukinjali nekaj kar je zakonito in upravičeno????
Seveda je sedaj zakonito, zato pa predlog, da se ta ukine. Seveda se bo pred tem preverilo ali so te izjemne pokojnine upravičene. Verjetno podedovane po borcih iz II. svetovne vojne niso, ali pa športnikom, ki so sicer uspešni, vendar se odločijo za davčno oazo v času svojih največjih uspehov in dohodkov, ali delujejo pretežno v tujini. Še najmanj so po mojem mnenju upravičeni politiki, na primer poslanci - zasedanja niso ravno v ponos vsem nam.
Res ne vem, da bi kdo (razen mogoče kakšna vdova po možu). še lahko dobival borčevsko pokojnino oz. dodatek.??? Moj stric ga je imel in res ni bil visok in ko je umrl, je ta pravica ugasnila (žene ni imel več). Obstajajo kakšni dokazi, ali gre za desničarsko podpihovanje,, ki so mu nekateri nasedli? Se pa strinjam, da njihovi otroci niso upravičeni do tega.
Borčevskih pokojnin je še nekaj čez 2000, vdovskih in drugih pa okrog 4000. Borčevske pokojnine se lahko prenašajo tudi na otroke borcev, vendar le pod določenimi pogoji, kot so invalidnost ali nezmožnost za delo.
Vi pa kar vse v isti koš - vrhunske športnike in poslance, če omenim samo to? Tipično slovenceljsko - vi bi verjetno vzeli tudi invalidom.
- Pa preden me obtožite, niti slučajno ne spadam v nobeno od kategorij, o katerih pišete. Moja pokojnina ne bo nič posebnega, pa kljub temu nikomur ne oporekam tistega, kar mu pripada - ali pa tistega, kar si je pač "zrihtal". Predvidevam, da bi si tudi vi, če bi si lahko; atko pa iz vas govori sama zavist.
Niti malo zavisti, le te izjemne je povozil čas. Kar se tiče vaše pokojnine, pravite da ne bo nič posebnega, zame pa se žal motite, sem že upokojen in moja spada v skupino do 9000 najvišjih. Tako učinka predloga sam ne bi čutil. In če ne veste, pokojnine se že danes praviloma trdo zaslužijo in koristijo, na primer moški, v povprečju le 10 let. Torej prav bi bilo, da država zagotovi višje redne, namesto izrednih.
To da si je nekdo nekaj "zrihtal" ponavadi pomeni, da je upravičenost do tega vprašljiva. Tu gre za sredstva, ki jih prispeva vsak delovno aktivni državljan, in ne bi smela biti predmet rihtanja.
Kaj pa, ukinitev pokojnin pod pragom praga revščine, ki je na posameznika 903€. Za dva upokojenca pa 1354€.
40 let plačevanja prispevka za pokojnino od minimalne plače za PIZ se nabere za 13,4 let pokojnin v višini minimalne plače, tj. 903€.
...
Na pamet bi rekel, da večina upokojencev prejema pokojnine dlje kor 13,4 leta ...
No, jaz sem jo plačeval 41 let, pa kljub vsem uskladitvam še nisem presegel praga revščine ...
Večina upokojencev verjetno prejema pokojnino, kot ste rekli. Vendar nekateri umrejo še preden se upokojijo, ženske v povprečju živijo dlje in moški manj. Pokojnina za 40 let, pričakovane povprečne življenjsje dobe, ne bi smela biti nižja od 1200 eur, če bi se vložek iz min plače - ca 300 eur mesečno, obrestoval le za inflacijo.
V kolikor bi šlo za naložben kapital, na primer s 3% kapitalizacijo prihrankov se bi v 40 letih z minimalno plačo nabralo za ca 271.000 evrov, popolnoma dovolj za pošteno pokojnino. Problem je, ker je sistem do upokojencev nepravičen in z rok v usta, pri čemer se nd upoštevajo vlaganja upokojencev v javno infrastrukturo.
Vedno sem imela povprečno slovensko plačo. Zdaj imam 880 evrov penzije. Tisti ki so bili na minimalcu pri privatnikih, pa nekaj v žep vsaki mesec pa imajo 780 evrov. Od kod jim pa imetje?
Do sedaj so mogoče bile izjeme upravičene, v bodoče pa bi nadaljevanje te prakse pomenilo parazitiranje pokojninskega sistema, v katerem že tako ni dovolj denarja. To nam žal sedaj naša aktualna Vlada z prirejenim znižanjem lanske in letošnje inflacije, jasno kaže.
Ni pa podpore. Pa vendar saj je 700.000 upokojencev? Ali nam res ni mar? Kako bodo le priredili dvige plač v letošnjem letu? Zahtevati moramo ustrezen dvig, vsaj do 20% za zadnji dve leti! Pa še to bi bil le obliž na povečane življenjske stroške in dejansko inflacijo.
Zaradi vseh teh manipulacij s pokojninami je še pred kratkim povprečna pokojnina že med najnižjimi. Verjetno politika sledi poti do enotne pokojnine, za vse upokojence enako nizka!
Res potrebna je sprememba, če želimo ohraniti pokojninski sistem.
Saj že zdaj imamo vsi di višje izobrazbe enake pokojnine. Sem delala kot tajnica. Imela odgovorno delo. Od tajniškega dela do projektov. Danes imava z negovslko prostorov skoraj iste ookojnine. V plači je bila kar razlika. J..i ga, tudi ona mora živet. Ni pa pošteno. Če bo šlo tako naprej bo še več dela na črno. Ukinejo pa se naj dodatki k pokojninam. Poslanska elie zapravljajo premoženje države in zato dobivajo nagrade. Poslanec kakor tudi župan s srednjo izobrazbo. Prepovedat takim kandidirat.
Živimo v demokraciji in izvoljeni poslanec ne rabi izobrazbe, mora biti le opravilno sposoben.
Sicer pri nas ob tem, da dviga roko, prosi volilce, da ga opozorijo, če bo še kdaj parkiral na prostoru za invalide. Ali je opravilno sposiben, se lahko vprašamo in ali si zasluži plačo ca 9.000 (po novem) eur za dviganje rok in čitanje pripravljenega teksta?
v tem delu ki je sicer izven konteksta predloga, se zelooo strinjam in ne da bi zahteval za poslance visoko ali višjo izobrazbo, ker to nebi bilo pošteno in demokratično.
ampak preverjanje osnovnih znanj in poznavanje določenih kompetenc ter finančno in politično suverenost v smislu, da ni v nobenem postopku ali obsojen ali kako drugače. In tisto, ki je vsem nam v posmeh, prijavljanje premoženja pred nastopom javne službe ter ugotavljanje primerljivosti preko KPK. to pa pogrešam.
in danes bi brezsramni Tone stopil na slovenska tla in pometal z nami s svojimi kvazi evro izkušnjami, kamor so ga skrili strici da je vegetiral in mislili so, da smo pozabili, ne nismo.