Uvedba začasnih uporabnih dovoljenj za stavbe
Zaradi vse večje kompleksnosti področnih zakonov in dolgotrajnih postopkov ter s tem povezanimi zamudami pri izdaji uporabnih dovoljenj predlagam uvedbo začasnih uporabnih dovoljenj za obstoječe stavbe, katerih namembnost se spreminja, vendar trenutno veljavni OPN/OPPN tega (še) ne omogoča.
Občina, ki izda soglasje za spremembo, bi v njem lahko navedla, da ne pozna drugih ovir razen dejstva, da obstoječi OPN tega (še) ne dovoljuje, in zato priporoča izdajo začasnega uporabnega dovoljenja za obdobje 1–5 let.
Dovoljenje bi bilo možno večkrat podaljšati, ob izpolnitvi vseh pogojev pa bi postalo trajno.
jaz pa menim, da uporabna dovoljenja za enostavno objekte -beri enostanovanjsko individualno hišo,, kjer je lastnik investitor in vlagatelj dokumentacije, sploh nebi potrebovali.
Uporabna dovoljenja so se zlorabila zoper individualne graditelje, ker so graditelji-preprodajalci delali preveč napak v sami gradnji.
Tudi sedaj se tu špekulira in nadzorniki podpisujejo za 500,-€ kar pač želiš, uslužbenci na UE pa itak niso strokovni, ker so povečini izobraženi na nivoju upravnega prava in gledajo na vse postopke zgolj s pravne plati zakona in pravilnika, kaj je geologija, geodezija, geografija in gradbeništvo že zdajvnaj več ne vedo.
morda bi bila bolj primerna ureditev, ko uporabnega dovoljenja pač ne bi rabili.
Ob izdaji GD se v prostor umesti stavbo, po njem se zgradi objekt pod nadzorstvom pristojnega nadzornika del in zadeva je končana. Uporabno dovoljenje je še ena birokratska brezveznost, ki ne služi ničemur
Dobim začasno odredbo, gradim na polno, potem pa ne dobim končne in sem črnograditelj.
Kljub začasni odredbi moram rušiti.
Gradi se na podlagi gradbenega dovoljenja, uporabno dovoljenje dobiš, ko za to pristojni preveri, če je gradnja izvedena skladno z gradbenim. Ali pa morda kaj narobe razumem?
Kot sem napisal v predlogu, predlog se nanaša na obstoječe stavbe, ki se jim spreminja uporabno dovoljenje. Namen je “ponovna uporaba” obstoječih stavb po hitrejšem postopku.