Rešitev stanovanjske problematike
Pozdravljeni,
Imam predlog, ki bi, po mojem mnenju rešil stanovanjsko krizo s katero se trenutno sooča Slovenija. Kot najemnik v Ljubljani jo močno občutim.
Najprej bi omenil, da sem proti nepremičninski obdavčitvi, sploh proti kakršnikoli progresivni obdavčitvi, saj je znano, da lastniki te davke samo prenesejo na najemnike, kar pomeni, da bo za najšibkejše samo še slabše.
Predlog, ki bi na trg dal mnogo stanovanj je preporst. Ideja se mi je porodila po prebranem članku objavljenem v medijih nekaj mesecev nazaj, ko je mislim da eles objavil, da je samo v ljubljani praznih 11000 stanovanj. Kako to vedo? Njihova metrika (in logika) pravi, da če ima stanovanje manj kot toliko in toliko letne porabe energije se smatra, da je prazno.
Moj predlog je, da se zakonsko vzpostavi metriko ki določa kdaj je neko stanovanje prazno, naprimer poraba vode pod določeno vrednostjo, poraba energije pod določeno vrednostjo in podobno. In kaj potem? Potem pa se prazna stanovanja obdavči s takšno stopnjo, da se bo lastnikom izplačalo stanovanja ali prodati ali pa jih oddati. Obdavčitev mora biti vsaj 1% ali idealno 1,5% od tržne vrednosti. V italiji se davek od nepremičnin plačuje od tržne vrednosti, ki se vsako leto tudi posodablja, če je možno tak sistem vzpostaviti v tako veliki državi, ni problema to vzpostaviti pri nas. Kaj bi to prineslo? Prepričan sem, da bi se praktično vsa stanovanja znašla ali v prodaji ali oddaji.
Država vodi izdajanje gradbenih dovoljenj z namenom, da se tam tudi živi, če potem ljudje kupujejo stanovanja, ki so prazna (je kar nekaj primerov najdražjih nepremičnin, ki se kupujejo samo za investicijo in samevajo) to nima smisla.
Pozivam vas, da se moj predlog čimprej uvede, veliko ljudi čaka na nakup stanovanja ali nepremičnine, da si ustvarijo družino, vendar to po takih tržnih cenah ni mogoče, medtem ko imamo po drugi strani ogromno praznih stanovanj!