Družinski zdravniki
Predlagam vladi, da ponudi vsem družinskim zdravnikom koncesijo in jih ne omejuje z glavarinskim količnikom.
Velika verjetnost je, da bi v roku enega leta, imeli vsi pacienti svojega zdravnika.
Predlagam vladi, da ponudi vsem družinskim zdravnikom koncesijo in jih ne omejuje z glavarinskim količnikom.
Velika verjetnost je, da bi v roku enega leta, imeli vsi pacienti svojega zdravnika.
Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
Področje urejanja koncesij ureja Zakon o zdravstveni dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: ZZDej). Ministrstvo za zdravje lahko v okviru svojih pristojnosti posreduje le pojasnila glede izvajanja predpisov v okviru zdravstvenega sistema. Poleg tega izpostavljamo, da ministrstvo ne sme podajati obvezujočih pravnih mnenj, saj za to ni pristojno, temveč lahko podaja le pojasnila sistemske narave glede zakonskih določb oziroma določb izvršilnih predpisov, ki sodijo v delovno področje ministrstva, ter oblikuje neobvezujoča pravna mnenja oziroma stališča.
Dejavnost splošne in družinske medicine sodi na primarno zdravstveno raven, zato je za podelitev koncesije pristojna občina (koncedent). ZZDej v 42. členu določa, da se koncesija podeli, če koncedent ugotovi, da javni zdravstveni zavod ne more zagotavljati opravljanja zdravstvene dejavnosti v obsegu, kot je določen z mrežo javne zdravstvene službe, oziroma če javni zdravstveni zavod ne more zagotoviti potrebne dostopnosti do zdravstvenih storitev. Če je navedeni pogoj izpolnjen, potem mora občina, v skladu s 44.a členom ZZDej, najprej pripraviti koncesijski akt (iz njega mora biti razvidna vrsta zdravstvene dejavnosti, območje, predviden obseg opravljanja koncesijske dejavnosti, trajanje koncesije, možnost podaljšanja koncesijskega razmerja ter utemeljitev razlogov iz drugega odstavka 42. člena ZZDej) ter pridobiti soglasje Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in ministrstva. Nato je treba v skladu z določbami ZZDej (od 44.b člen ZZDej do 44.f člen ZZDej) izvesti javni razpis za podelitev koncesije ter izbrati ustreznega ponudnika. Na vse navedeno pa ministrstvo v skladu s 44. členom ZZDej poda soglasje.
V Republiki Sloveniji so v mrežo javne zdravstvene službe vključeni javni zdravstveni zavodi in koncesionarji. Torej, glede na drugi odstavek 42. člena ZZDej in usmeritve Ministrstva za zdravje, ki izhajajo iz Resolucije o nacionalnem planu zdravstvenega varstva 2016-2025 "Skupaj za družbo zdravja" (v nadaljnjem besedilu: ReNPZV16–25), se koncesija podeli takrat, ko javni zdravstveni zavod na določenem območju oziroma področju ne bi mogel zagotoviti ustreznega izvajanja. Glede na navedeno torej ni mogoče podeliti samo koncesij, saj javno zdravstveno službo v prvi vrsti opravljajo javni zdravstveni zavodi. Program za koncesijo se torej razpiše šele ob izpolnjevanju pogojev iz drugega odstavka 42. člena ZZDej.