Odločanje etažnih lastnikov v večstanovanjskih stavbah
Predlagam spremembo stanovanjskega zakona, ki bi omogočila, da pri odločanju o določenih zadevah na sestankih etažnih lastnikov glasujejo le tisti lastniki, na katere odločitve neposredno vplivajo. V primerih, kot so montaža zunanjih klimatskih naprav, nosilci za zastave, namestitev raznih motečih tabel itd., odločitve sprejema večina etažnih lastnikov, čeprav posledice odločitev neposredno vplivajo le na posamezne lastnike.
Na primer, če nekdo želi namestiti zunanjo klimatsko napravo nad sosedovim oknom, bi morala biti odločitev prepuščena sosedom, ki so neposredno prizadeti, ne pa celotni skupnosti lastnikov, na katere odločitev ne vpliva. Enako velja za namestitev nosilcev za zastave, ki lahko zakrivajo okna ali poškodujejo fasado enega lastnika, a odločitev sprejme večina, ki s tem nima nobene neposredne povezave.
V mislih imam posege zasebnikov,
klime namreč ne krijejo vsi lastniki, ampak tisti, ki jo želi imeti. Prav tako
lahko manjše investicije, na primer kakšno dodatno korito itd., ki na druge
nima vpliva, plačajo zgolj odločevalci. Za velike investicije, kot so streha,
fasada, pleskanje itd., ki zadevajo vse lastnike, pa seveda mora odločati
večina, opredeljena v zakonu.<o:p></o:p>
Predlagam, da zakonodaja določi, da se pri tovrstnih zadevah uporablja pravilo, da odločajo le tisti etažni lastniki, na katere odločitev neposredno vpliva, in ne celotna skupnost. S tem bi se zagotovila večja pravičnost in zaščita interesov tistih, ki so neposredno prizadeti, in zmanjšalo število nepotrebnih konfliktov.