Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Strateško vključitev Bitcoina v državne rezerve in pokojninske sklade

615 OGLEDOV 30 KOMENTARJEV

V času naraščajoče globalne finančne negotovosti in hitrih tehnoloških sprememb se države po vsem svetu soočajo z izzivom, kako zagotoviti stabilnost in rast svojih gospodarstev ter hkrati varovati prihodnost svojih državljanov. Bitcoin, kot prva in najbolj razširjena kriptovaluta, ponuja edinstven nabor lastnosti, ki ga ločuje od tradicionalnih finančnih sredstev, in bi lahko predstavljal dragoceno dopolnilo k državnim finančnim rezervam in pokojninskim skladom.

1. Diverzifikacija portfelja:

Diverzifikacija je ključna strategija za zmanjšanje tveganj v naložbenih portfeljih. Bitcoin, s svojo nizko korelacijo z tradicionalnimi finančnimi trgi, lahko ponudi pomembno diverzifikacijo državnih sredstev, zmanjša celotno volatilnost portfelja in izboljša dolgoročno stabilnost.

2. Zaščita pred inflacijo:

Bitcoin je pogosto opisovan kot "digitalno zlato" zaradi svoje omejene ponudbe, kar ga ščiti pred devalvacijo in inflacijo. V času, ko se mnoge države soočajo z visoko inflacijo, bi Bitcoin lahko služil kot zaščita, ki ohranja vrednost državnih sredstev.

3. Povečanje Donosov:

Bitcoin je v zadnjem desetletju dosegel izjemne donose, kljub visoki volatilnosti. Strateška in premišljena vključitev Bitcoina v državne sklade bi lahko povečala njihovo dolgoročno donosnost, kar je še posebej pomembno za pokojninske sklade, ki iščejo načine za izpolnitev svojih obveznosti do upokojencev.

4. Svetovni trendi in strateška naložba:

Vedno več največjih svetovnih gospodarstev raziskuje ali že vključuje Bitcoine in druge kriptovalute v svoje strateške rezerve. Ta trend kaže na prepoznavanje potenciala in vrednosti kriptovalut kot sredstva za diverzifikacijo in zaščito pred globalnimi finančnimi tveganji.

5. Inovacije in tehnološki razvoj:

Sprejemanje Bitcoina kot dela državnih finančnih rezerv bi lahko spodbudilo inovacije in tehnološki razvoj na področju blockchain tehnologije in kriptovalut. To bi lahko vodilo do novih industrijskih priložnosti in gospodarske rasti.

6. Povečanje finančne neodvisnosti:

Z vključitvijo Bitcoina v državne sklade bi lahko država zmanjšala svojo odvisnost od tradicionalnih mednarodnih finančnih sistemov in valut. To bi lahko povečalo finančno suverenost in odpornost na zunanje šoke.

Vključitev Bitcoina v državne rezervne in pokojninske sklade predstavlja priložnost za diverzifikacijo, zaščito pred inflacijo, povečanje donosov, spodbujanje inovacij ter izboljšanje finančne neodvisnosti.

9 glasov

32 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 23 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Sončni Avatar 107 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Priloge:


Komentarji




  • S Sabina V

    Bitcoin je sprva bil uveden kot prva virtualna valuta. To kar se z njim dogaja trenutno, oz že nekaj let, je zgolj špekupacija. In vse ''naložbe'' so špekulativne naložbe Država ne more takšne valute imeti kot varno naložbo. Kaj pa bo če enkrat vrednost pade za 90%? Bi vi imeli sredstva v pokojninskem skladu kjer je verjetnost da določen del sredstev čez noč izgubi 90%?

    • S Sončni Avatar

      Tudi to se lahko zgodi, vendar mu vrednost raste. Denarju pa je vrednost že padla za več kot 90% - kakšen komentar na to?

       

  • B BraneBtc

    Keri bizarni komentarji. Vsak bo kupu bitcoin ko si ga bo zaslužil. Vsi ki komentirate neumnosti ga boste pac po malo višji ceni in isto ga bodo državne rezerve in pokojninski skladi. Valda vsi tisti ki živite od socialne podpore podpirate obstoječ sistem ki vam razdeljuje naprintan denar iz meseca v mesec. Sj je logično. Ce se vam ne da prebrat enga članka predvidevam da se tud na sihtu ne pretegnete ce ga sploh imate.

    Tisti ki pa so v svojem življenju nekaj naredili in mogoče kaj prisparali jim je pa se kako pomembno da njihovi prihranki iz leta v leto ne izgubljajo svoje vrednosti.

    Go read kakšno knjigo al pa vsaj kakšen članek na bitcoin.si, europeanbitcoiners.com al pa kje drugje. Sj ni tok težko no.

  • D DaNamBoBolje

    Sem konzervativen in premalo poznam BTC. Sem pa poznavalec področja vrednotenja in sem mnenja, da za pokojninske sklade tekšna naložba ni primerna. Razlog je v rizičnosti, II. in III. steber za pokojnino mora namreč slediti večji varnosti naložbe, državni skladi za ta namen pa sploh. Lahko se pa individualno odločate za bolj rizične sklade, vendar je tu predsem vprašanje časa, v 40 letih se namreč zaradi rizičnosti gotovo dogodi nepredviden dogodek, naložbeni limit pa že tako, brez BTC, težko presega 20 let.

    • S Sončni Avatar

      Zakaj pa mislite da največji skladi na svetu kot so Blackrock vlagajo del svojega portfelja v BTC? Prav tako zakaj bi se večji in stabilni pokojninski sistem odločili za ta korak. Zakaj se lahko v Švici plačuje davke z BTC?

      To so ustanove, ki imajo več znanja kot mi in njihovi rezultati so v samem svetovnem vrhu.

      Kaj oni vedo in mi ne ali kaj oni ne vedo?

  • o obhodnik

    predlagatelju predlagam naslednje.

    Sam naj se posveti temu tako opevanemu BTC, ostale pa pusti pri njihovih naložbah. država naj se ukvarja s svojim pokritjem in zlogo. Obstajajo neka svwtovna pravila in tisk bankovcev kot si nekateri razlagate ni to. Še manj pa namišljene valute in denarji, ki nimajo pokritja in jih 'prirudariš' brez vsakega napora.

    kot sem že napisal, doslej je mani znan kriptomiljonar la ta ki je ustvaril platformo...zakaj pa on ni takrat nakupil recimo toliko in toiko namišljeih kovancev z zgolj papirnim potrdilom, brez podlega...

  • B Bokis

    Bitkonj je samo navidezno denar. Ko ti izklopijo napajanje računalnika oz. ko nekdo prereže ali ugasne spletne povezave, bo BTC zgolj obledeli spomin v glavah lahkovernih butalcev.

    • S Sončni Avatar

      Glede na napisano mislim da veste v Bitcoinu bolj malo. Predlagam da si preberete whitepaper, ki je priložen.

       

      Če izklopijo napajanje tudi denar, delnice vse druga ne obstaja več. Bitcoin je nemogoče izklopiti, na to temo je veliko napisanega.

  • I Igore

    Odličen predlog! Težko pa verjamem, da so politiki sposobni videti priložnost, redko kdo naredi raziskavo. Povprečen človek (vsi politiki) ne zmore dlje od obveznice. Verjetni scenarij bo tak, da bodo šele na nivoju tržne kapitalizacije zlata v bitcoin (btc) začeli vstopati pokojninski skladi in države (Amerika v svojem 'portfelju' sicer že ima 200k zaseženih btc).

    Takrat bo btc 500.000 usd ali več. Sedaj je resda še vedno v špekulativnem ciklu, v doglednem času pa bo postal hranilec vrednosti.

    Lep spanec vsem skupaj.

    • p pubec

      Lahko tole

      "da bodo šele na nivoju tržne kapitalizacije zlata v bitcoin (btc) začeli vstopati pokojninski skladi in države"

      prevedete v stavek za telebane?

       

      Na čem sloni vrednost bitcoina? Kako lahko postane hranilec vrednosti?

       

      • S Sončni Avatar

        Približno 50.000 USD stane da se ustvari 1 BTC, z vsakim halvingom se le ta strošek poveča.

        Drugo je pa zaupanje, ker se ga ne da v nedogled printati kot npr. denar ali zlato ki je tudi v neomejenih količinah. Bitcoin je omejen na 21 milijonov kovancev.

  • o obhodnik

    H.C.Andersen,

    Cesarjeva nov aoblačila = si preberite.

    t

    zaslužil je samo gradnik platforme, pa kdo še...

    • S Sončni Avatar

      Če ste mislili na papirnati denar, to drži. Gre za fiktivno orodje kjer se ga printa v nedogled brez kakršnekoli podlage, smo v obdobju ko se ga printa za plačevanje obresti.

      Če je človek imel 2.000 EUR na banki pred 5 leti, mora danes imeti 5.000 EUR da je to izenačil z inflacijo.

      Če ste mislili o Bitcoinu, potem sklepam da niste posvetili temi niti 1 ure, da bi ga razumeli.

  • p pubec

    Zgornje trditve izkazujejo nepoznavenje osnov Bitcoina, ki ni bil nikoli namenjen varčevanju ampak enostavnemumu, hitremu in dokaj nesledljivemu načinu plačevanja.

    Ker za Bitcoinom ni neke fizične oblike, ki predstavlja njegovo vrednost, v nobenem primeru ne more biti zaščita pred inflacijo.

    Vrednost Bitcona raste, ker ga je omejena količina, v zadnjem času pa ga precej koristijo Rusi in Ukrajinci (pa še kdo), da eostavno prenašajo svoje premoženje v tujino.

    Precej banalna zadeva lahko precej zaniha ceno Bitcoina v eno ali drugo stran.

    Jaz bi v Bitcoin vložil le denar, za katerega si lahko privoščim, da ga izgubim, prihranke s katerimi bi naj živel na stara leta nikakor.

    Tudi krediti v švicarjih so bili en čas precej popularni in donosni, pa se je zadeva spremenila in ljudje so začeli jokat in tožit banke. Tudi tu predvidfevate enak posttopek, ko cena pade za tretjino ali več?

  • F Ferenc

    Jaz sem proti. To je špekulativna naložba. Pri pokojninskih naložbah ni špekulacije. Taka naložba je piramida in nima nobene osnove.

    • j johi

      Japonska in Arizona del pokojninskega sklada vlagata v Bitcoin. Če bitcoinu rečeš piramida s tem samo potrdiš kako zelo slabo poznaš zadevo. Tega poznavalec nikoli nebi izjavil.

  • j janezkos

    digitalne valute so škodljivec sistema in bi jih bilo potrebno ukinit/odpravit

    • j johi

      Bitcoin je valuta samo v El salvadorju. Drugot po svetu je digitalna imovina. Podobno kot slika iz fotoaparata.

      • S Sončni Avatar

        Veliko je mnenj, brez da bi človek vložil vsaj nekaj ur v poznavanje teme.

        V Švici se z Bitcoini plačujejo davki. Anglija, Švica, Singapur so že pred 6 leti napisali zakonodajo ki je podlaga da se pri njih ustvarjajo razvojni hubi...

  • F Ferenc

    Same virtualne valute niso predmet zakonodaje v Sloveniji in na ravni Evropske unije, za izvajanje katere je pristojna Banka Slovenije. Opozarjam na Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-1), ki v 4. členu med zavezance za izvajanje ukrepov za preprečevanje pranja denarja in financiranje terorizma po tem zakonu uvršča tudi pravne in fizične osebe, ki opravljajo posle v zvezi z dejavnostjo izdajanja in upravljanja virtualnih valut, vključno s storitvijo menjave virtualnih valut v običajne valute in obratno.

    Banka Slovenije je sicer že leta 2013 opozorila na tveganja (vključno z izgubo denarja), s katerimi se lahko srečajo uporabniki, če kupujejo, hranijo ali trgujejo z virtualnimi valutami (npr. bitcoini, onecoini in številnimi drugimi). Opozorilo je dostopno na spletni strani Banke Slovenije (link).

    Več o virtualnih valutah si lahko preberete tudi v analizi EU centralne banke (priponka).

    Sedaj je status nedefiniran in vsak organ (DURS, BSI, MF...) si razlaga po svoje. V izogib nevšečnostim, bi bilo to dobrodošlo. Eden od največjih Bitcoin "menjalnic" (Bitstamp) je pravzaprav de-facto v Slovenski, čeprav na papirju Britanski.

    Vec o tem na

    predlagam.vladi.si/predlog/8340

    • j johi

      Bitstamp ni slovenski že kar nekaj let.

  • F Ferenc
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • F Ferenc
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • j johi

    Napačen portal za take zadeve. Kupi si bitcoin in bodi človek. Ljudi ki pojma nimajo prepusti naravni finančni in ekonomski selekciji. Edina sreča je to da vlada ne sledi tem predlogom tako da se nimaš kaj sekirat če ne bo dobil dovolj glasov.

  • 5 5r

    - opisovan kot "digitalno zlato"

    - Bitcoin je v zadnjem desetletju dosegel izjemne donose

    - To bi lahko vodilo do novih industrijskih priložnosti in gospodarske rasti. (finančne rezerve?)

    - povečalo finančno suverenost in odpornost na zunanje šoke (na račun šokov Bitcoin)

    Ti zapisi me ne prepričajo.

    • S Sončni Avatar

      Mi je žal da vas zapisi ne prepričajo. Mogoče še sami posvetite nekaj časa razumevanju decentralizacije in bo lažje.

      Največje države na svetu ga že imajo v portfoliju državnih rezerv.

    • j johi

      Preberi whitepaper in če si pismen te bo prepričalo če nisi te ne bo.

    • I Ivan Peter Benko

      Donos se lahko hvali le v primeru, ko lastniki vnovčijo BTCs v državni denar, teh je vedno le peščica, ker v bistvu poberejo denar naivnih vlagateljev. Zavajanje javnosti o pojavu 'donosnosti' se lahko prijavi kot kaznivo dejanje z namenom pridobitve denarja naivnih ljudi. BTC je še vedno podrejena vrednota, saj se primerjava stare in nove cene BTC opravi v državnem denarju. Kje je kritje vložkov, če se množica vlagateljev odloči in proda svoje BTCs? Ceppelin?

      • j johi

        Če se množica odloči prodati stanovanja bo ravno tako cena padla.

        • 5 5r

          Zato pa jih banke držijo ;)