Balkonske sončne elektrarne
Zeleno ,zeleno...zeleno ,so polna usta vseh predvsem vlade.
In tu smo tisti ki zaradi xxxx razlogov nimamo velikih sončnih elektrarn ,uporabljamo pa pomanjšane verzije SE (sončnih elektrarn), ki so v velikem porastu sploh na zahodu.
Postavitev je enostavna. Tu se pa prednost in svetla stran teh SE tudi počasi zaključi.
V veliki meri zaradi spet naše zakonodaje.
Pri nas priključna moč zakonsko omejena na 600W , čeprav večina evrope prehaja na 800W.
Večina mikroinverterjev je tudi prilagojena na nastavitvev moči na 800W .
Bistveno kar je v oči bodeče in iz kakršnega koli zornega kota nepošteno je pa obračun oziroma neobračun oddanih viškov energije v omrežje.
Vlada bi morala sprejeti zakon ,ki bi nalagal elektrodistributerjem pošten obračun oddane energije v omrežje ,kar je pri velikih SE poznano kot netmetering .
Vsi ki imamo balkonske solarne elektrarne dobimo s strani elektra elektronski števec ki beleži tako prejeto kot tudi oddano električno energijo.
A glej ga zlomka ,vse kar je oddano v omrežje se nikjer ne "poračuna" ampak se oddaja brezplačno.
Bistvo.
Zakon naj zapove elektru ,da se imetniki " balkonskih sončnih elektrarn " pri obračunu električne energije med prejeto in oddano količino izemačimo z ostalimi uporabniki sončnih elektrarn.
Imamo že nameščeno najnovejše števce ki omogočajo dvosmerno odčitavanje ,tako da tu ni nobenih dodatnih stroškov.
Pozdravljeni ,
ker ste se odločili odgovoriti ,bi pričakoval ,da boste vsaj malo bolj podučeni glede teh zadev.
Ker smo del Evropske unije ,pričakujem ,da se tudi na tem področju obnašamo kot del jedrne evrope.
Dve pomembni zadevi v povezavi z balkonskimi elektrarnami stopajo v veljavo v evropski uniji ,trenutno že v nemčiji.
Smo mi v evropski uniji ,ali smo spet najpametnejši...
1. Max moč se dviguje iz 600 na 800w , bo pa vsak čas dovoljeno tudi 2000W , pod pogojem da bo v omrežje omejeno max 800W. To pa zato ,da bodo na sam sistem lahko priključeni tudi hranilniki ,baterije in bo omogočeno zadostno polnjenje.
"800W statt 600W
Die maximale Einspeisegrenze von 600W soll nun auf 800W angehoben werden. Damit kann in Zukunft noch mehr Leistung produziert werden. 800W machen natürlich auch aufgrund der zunehmenden Leistung von PV Modulen Sinn. Somit können auch zwei klassische 400W Module verwendet werden. Oder man geht noch weiter rauf. Die maximale Modulleistung soll in Zukunft auf 2000W begrenzt werden. Jedoch muss in diesem Fall dann der Wechselrichter dafür sorgen, dass trotzdem nicht mehr als 800W eingespeist werden. Die Modulleistung größer auszulegen hat aber durchaus seine Vorteile. Damit kann auch an den Randzeiten mehr Leistung produziert werden. Besonders interessant wird’s natürlich dann wenn auch ein kleiner Speicher dazu verwendet wird."
2. Kar je pri klasičnem sistemu še skoraj najpomembnejše od vsega skupaj. To kar vi opisujete da operaterji ne bodo odkupovali teh malih presežkov energije ki se oddajo v omrežje , niti ni bilo mišljeno kot direktno finančno nadomestilo.
Nemčija je to rešila kot saldiranje na števcu. Enostavno se oddana energija odšteva od prejete. To vsi naši novejši števci ki so namenjeni balkonskim elektrarnam tudi omogočajo.
Tako se uporabnost balkonske elektrarne bistveno poveča.
"Rückwärtsdrehende Zähler erlaubt
Eine Sache, die tatsächlich einige davon abgehalten hat eine Balkonkraftwerke zu installieren, war der Verbot von rückwärtsdrehenden Zählern in Kombination mit einem Balkonkraftwerk. Aber auch das ändert sich. Es soll bei der Installation vom Balkonkraftwerk nun auch der klassische Ferraris-Zähler erlaubt sein. Zumindest innerhalb einer Übergangsfrist von vier Monaten bis ein neuer Zähler eingebaut wird. In dieser Zeit darf der Zähler ganz legal rückwärts laufen. Dabei profitiert man als Nutzer natürlich auch von der Stromverrechnung, die durch den rückwärtsdrehenden Zähler positiv beeinflusst wird."
Če ne gre drugače uporabite prevajalnik.
Samo volja mora biti ,in se zadeve enostavno uredijo ,se pa bistveno poveča zanimanje za te sisteme.
In še bistvena zadeva. Skoraj na vse ,ali celo na vse v povezavi s sončno energijo ima v nwmčiji stopnjo davka 0! Nič.
Netira naj se po novi uredbi o samooskrbi, torej zgolj energija in ne tudi omrežnina na energijo. Tako je uporabnik spodbujen, da uporablja elektriko takrat, ko sveti sonce.
Neumnost. Vsakemu energetiku je jasno, da kadar sončne elektrarne proizvajajo elektriko je ta poceni (podnevi in poleti - zgodi se tudi da je urna cena negativna) medtem, ko so najdražje cene el. energije pozimi, ko je omrežje najbolj obremenjeno. Dejansko bi morali lastniki sončnih elekrarn plačevati za obremenjevanje omrežja ko je že tako obremenjeno in ne pričakovati, da vam bo kdorkoli plačeval viške.
Če je viška elektrike iz sončnih in vetrnih elektrarn, je smiselno zmanjšati proizvodnjo iz virov kot je voda, premog, nuklearka, plin in jih koristiti, ko je manjko elektrike v sistemu.
Papir veliko prenese samo turbina na reki upoščasnitve precej težje prenaša zmanjšanja oz. ponovnega zagona št. obratov, zaviranje za turbino je smrt ker se glavna os obremenjuje in izgublja na svoji dimenziji na osi. Ne takoj momentalo ampak s časom pa le pridela nekaj več obrabe.
NEK tudi ne moreš vsaki 2 do 3 ure spreminjat režim delovanja, škoduje to celotnemu procesu.
Imamo sončnega genija Predsednika Vlade Goloba, ki to stvar obvlada z svojimi v GEN-i, a kot je vidno je njihova rešitev samo čimveč FV panelov na streho, kjer kujejo izredno dobre dobičke z nič svojega vlaganja, torej živijo na račun lastnikov FV panelov.
A se ne spreminja hitrost/moč vodne turbine konstanto? To sem videl/slišal v živo na HE.
Vsekakor, bi morala biti ureditev taka, da spodbuja vlaganje nas vseh v obnovljive vire, imam pa občutek, da pri proizvodnji 600 ali 800 W, ne bi smelo biti veliko viškov električne energije.
Me prav zanima, kako bo drugo leto z novimi "večjimi" SE (6+ kW), ko bo netmetering ukinjen. Mislim, da bo povpraševanje zelo upadlo.
Balkonske lel so v tujini v polnem zamahu.Tukaj pač ni interesa oz je pa bi naši imeli zastonj.
Vprašanje je ali je inštalacija,ki je sedaj v stanovanju ustrezna oz kdaj boste to porabljali.Vtičnice bi morali ustrezno pregledat in vezavo.
Če nimate porabnikov na višku(osvetljenost) potem pride v poštev baterija do 2KW ki pa je strošek 1500 eu.Se vam izplača .Po mojem ne
Zato se te SE imenujejo samooskrbne ,ker oskrbujete sebe in ne druge in tako je prav.Poraljaš ko si doma.
Električnem lobiju ni v interesu ,da boste vi njemu nekaj prodajali ,temveč da on stalno več jemlje od vas.Premislite malo
Če si doma, oz če ima tvoj domek tolikšno porabo, potem je to dobra investicija. Če pa ne, pa pač podarjaš oz. se ne odločiš za kaj takega. Nekateri imamo še večjo porabo in bi že balkonska elektrarna lahko omilila strošek, ter pretok energije. Baterije pa se cenijo. Če pa zadevo poznaš oz. v prihodnje bo verjetno možnost, da boš zadevo lahko uporabil kot otočni sistem, ko bo zmanjkalo elektrike. In verjemi mi, ne rabimo nekih izrednih razmer. Kako leto nazaj smo bili 3 dni praktično brez elektrike.
Vendar nekdo, ki ima balkonsko FV in se delno strinjam z vami na strani, zakaj nam trgovci prodajajo opcije po 800W, če država ne dovoli več kot 600W. Zanima me sledeče, če se bom morda odločil za nakup:
Koliko časa ste že balkonski porabnik FV?
Med vašim sprejemom brezplačne sončne energije in porabo energije so kakšni podatki, ali to kako beležite?
Namjanjši oz. najvišji odjem energije v 1 dnevu oz. za od koliko do koliko si uspete znižar račun za energijo in v katerem mesecu obratovanja?
Ali razmišljate, da bi si kupili še baterijski hralnik velikosti na vašo dnevno porabo?
Imate fiksno postavljene panele in sicer kako ali razmišljate, da bi si postavili panele na avtomatsko vrtljivi steber z spremljanjem sončne poti?
Kakšen strošek ste imeli z investicjo in kdaj po vašem se naj bi investicija povrnila?
Koliko beležite brezplačne oddaje v omrežje za 1 dan, 1 teden ali daljše obdobje?
Morda sem še kaj pozabil, a upam, da mi bodo vaši odgovori vzbudili še kakšno vprašanje.
Hvala za vaše odgovore in vam želim lep dan.
Omejitev 600 W se nanaša na moč na pragu. Večja moč modulov bo pomenila večjo proizvodnjo energije. Ko bo potencialna moč preko 600 W boste imeli rezanje, vendar boste pri manjši osvetlitvi (oblačno, neoptimalen kot) imeli večjo moč, kot zgolj s 600 W modulov.
Zanima me potem pri tem "rezanju", kaj se dogaja s paneli? A se potem začnejo dodatno segrevati (panel proizvaja elektriko, kam potem gre ta? Ali dodatno ogreva modul? ) ali pa se samo segrejejo na tisto temperaturo, kot jih pač ogreje sonce?
Odvečna energija se porabi za (dodatno) ogrevanje modula. Ob tipičnem izkoristku dobrih 20% to ni problem.