Reforma javnega zdravstva v Sloveniji
Imam nekaj predlogov za javno zdravstvo v Sloveniji.
1-Najprej je potrebno na ZZZS in ostalih državnih zavarovalnicah ter bolnišnicah in ZD zamenjati vso vodilno staro gardo, oziroma vse skupaj konkretno prečistiti.
2-Nujna zunanja neodvisna popolna revezija poslovanja ZZZS in ostalih državnih zavarovalnic za vsaj 15 let nazaj.
3-Popolna neodvisna zunanja revezija poslovanja vseh državnih bolnišnic in ZD vsaj za 10 let nazaj.
4-Takojšnja prepoved naročanja zdravil, medicinske opreme, pripomočkov in potrošnega materiala preko raznih posrednikov, z katerimi si potem vodilni v ZD in bolnišnicah razdelijo mastne provizije.
Brez raznih slovenskih posrednikov ki sedaj dobesedno lepo živijo na ta račun.
5-Enotni državni javni sistem naročanja za vse bolnišnice in ZD vsega potrebnega v zdravstvu medicinska oprema,medicinski pripomočki, zdravila, potrošni material,...., direktno od proizvajalcev na celotnem ozemlju EU, UK, Kanada, Avstralija in USA.
6-Poostren državni finančni in delovni nadzor nad bolnišnicami in ZD, da si ne bodo več mogli izmišljati raznih fiktivnih lažnih stroškov z lažnimi naročili in storitvami.
7-Potrebno je strogo ločiti javno in zasebno zdravstvo, zasebniki ne smejo opravljati dela v državnih zdravstvenih prostorih.
8-Kdor od zdravnikov je zaposlen tako v javnem zdravstvu kot tudi v zasebnem, mora obvezno opraviti neko minimalno zakonsko določeno dnevno kvoto pregledov, terapij, operacij,....
Saj sedaj mnogi samo sedijo po pisarnah in čakajo na konec službe v javnem zdravstvu, da lahko popoldan v državnih zdravstvenih prostorih naročajo samoplačniško paciente ki bi jih morali pregledati že v času ko so bili v javni zdravstveni službi.
9-Konkretno znižanje cen vseh zdravstvenih storitev tudi umetno napihnjenih zdravil vsaj za 50 %, javno zdravstvo bi moralo biti v celoti neprofitno ne pa tako kot sedaj ko vodilni v bolnišnicah vidijo samo dobiček in zaslužek.
Tako bi lahko v bolnišnicah in v ZD za enak znesek opravili dvakrat več pregledov, operacij,....
Vsi zaposleni v javnem zdravstvu so itak plačani iz državne, ZZZS in ostalih državnih zdravstvenih zavarovalnic blagajn oziroma iz naših žepov.
Torej če bi vse storitve konkretno pocenili bi ostalo več kot 2 milijarde evrov v blagajni ZZZS za višje plače v javnem zdravstvu tudi za podplačane medicinske sestre, ter za modernizacijo in razvoj državnega zdravstva.
10-Konkretna davčna razbremenitev plač v javnem zdravstvu bi tudi pripomogla da bi se marsikdo odločil ostati ali celo vrniti v javno zdravstvo.
11-Vse ZD je je potrebno takoj vrniti pod nadzor in upravljanje države, ves denar ki ga sedaj dobijo občine za vodenje zdravstvenih domov pa vrniti nazaj v državni proračun in v ZZZS.
Ter te vrnjene milijone uporabiti za transparenten razvoj in modernizacijo javne mreže ZD po Sloveniji.
1-Osebni zdravniki imajo sedaj celo po 2-3 medicinske sestre ki opravljajo veliko večino dela osebnih zdravnikov in zdravnic, slednji na koncu samo podajo svoj podpis žegen na recept, naročilnico, napotnico,...
Torej bi lahko višjim medicinskih sestram na ministrstvu za zdravje omogočili da samostojno opravljajo delo osebnih zdravnikov z pomočjo vsaj 1 medicinske sestre.
Oziroma bi jim morali omogočili da z nekim zdravstvenim izpitom postanejo osebni zdravnik zdravnica, z tem bi hitro rešili kadrovsko stisko po ZD za osebnimi zdravniki.
Denarja je več kot dovolj v javnem zdravstvu samo da se je do sedaj vsepovsod nabralo ogromno raznih skritih velikih in malih pijavk, ki lepo molzejo kravo na veliko - državno malho-ZZZS, vzajemna, Triglav....Telekom Slovenija,Petrol,....
www.rtvslo.si/zdravje/preobrat-predlagana-razmejitev-med-javnim-in-zasebnim-zdravstvom-razrahljana/730418
prvi.rtvslo.si/podkast/studio-ob-1700/87/175081575
Kaj storiti po končani javni razpravi o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti? Bo ministrica za zdravje vztrajala pri ostri ločnici med javnim in zasebnim delom v zdravstvu? Kako bodo zdravstvene delavce spodbudili, da bi ostali v javni bolnišnici in tam delali več? Se bodo uresničile grožnje zdravnikov o množičnih odhodih iz javnih zavodov? Bo treba zapirati oddelke? Kaj bo s koncesionarji? O vsem tem v Studiu ob 17-ih.
Gostje:
dr. Valentina Prevolnik Rupel, ministrica za zdravje;
Jasna Humar, direktorat za zdravstveno varstvo, Ministrstvo za zdravje;
dr. Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice;
dr. Tatjana Mlakar, Zavod za zdravstveno zavarovanje.
Res dober in na srečo tudi dovolj dolg intervju. V podrobnostih je bila Beović zelo dobra, pa sploh ne proti zakonu. Vsa čast Slaku.
www.mladina.si/235552/tv-komentar-v-imenu-tisocih-zdravnikov/
reporter.si/clanek/slovenija/ihan-odgovarja-ukc-prazne-popoldanske-ambulante-v-ukc-so-1370916
necenzurirano.si/clanek/aktualno/bolnica-v-izoli-z-javnimi-milijoni-pomaga-tudi-zasebnemu-medicorju-1285670
www.24ur.com/novice/slovenija/medicor.html
Še 1 dokaz kako država - vlada in ZZZS tratita milijone.
Denarja v blagajni ZZZS bi bilo več kot dovolj za vse, če nebi umetno nenehno dvigovali cen vseh zdravstvenih storitev.
Če bi konkretno znižali cene vseh zdravstvenih storitev vsaj za 50 % sploh nebi jamrali da ni denarja za zdravstvo ter plače v zdravstvu.
Itak so vsi zaposleni v javnem zdravstvu plačani iz proračuna ZZZS in državnega proračuna.
Torej ZZZS, direktorji bolnišnic in vlada nenehno umetno zvišujejo vse stroške v javnem zdravstvu.
Javno zdravstvo mora biti v celoti neprofitno in se nebi smelo gledati na to na kakšen način se bo čim bolj pomolzlo proračun ZZZS in državni proračun da bosta čim bolj prazna.
n1info.si/novice/slovenija/vlada-potrdila-rebalans-financnega-nacrta-zzzs-za-letosnje-leto/
Ne podpiram predloga, ker bi ena sprememba rešila vse točke: možnost konkurence - tako izvajalcev kot zavarovalnic. Ker potem odpadejo vse anomalije in korupcija. Tega skoraj sigurno še dolgo ne bomo videli, ker odogovarja tako levim kot, desnim kot tudi globoki državi.
Očitno ne veste da konkurenčnost v Sloveniji teoretično ni mogoča ker je naša državica premala, in se vsi zelo hitro zmenijo med sabo za mizo kako in koliko bo kdo zaračunal komu da bodo vsi na dobičku.
Poglejte si trgovce skoraj vsi imajo povsem enake cene, razen cent 2 3 gor ali dol.
Pa bencinske, elektro podjetja ki so državna,telekomunikacijska podjetja,....
Tudi v zdravstvu bi se hitro to zgodilo najprej bi privatne zavarovalnice in bolnišnice bile zelo ugodne ter konkurenčne, ko bi pa javno zdravstvo pripadlo pa bi začeli navijati svoje cene v nebo.
Pa bi bili zelo hitro v takšnem zasebnem zdravstvenem sistemu kot je v ZDA, ki je dostopen samo za tiste z globokimi žepi.
Očitno nimate avtomobila? Tudi v majhni Sloveniji imamo zelo veliko delavnic za popravilo avtomobilov, imamo kar nekaj zavarovalnic in vse deluje tako kot mora. To, kar trdite vi, potrjuje mojo tezo, da bo vsak, ki ima vsaj malo interesa za brodenje po zdravstveni mlaki, proti kakršnikoli spremembi.
Pa zakaj vedno najprej pride na plano privatna in javna zdravstvena ustanova? Se pri mehaniku vprašate ali je privatni ali državni? Konkurenca naredi svoje, tudi državne ustanove bi se hitro prilagodile in tekmovale med sabo, predvsem pa bi bilo konec s korupcijo na vseh nivojih in ne boste verjeli, denarja v zdravstvu bi bilo naenkrat še preveč.
Za konec: po mojem smo že sedaj zelo blizu modelu ZDA, v najslabši možni varianti. (Mimogrede, precej dobro sem spoznal tudi zdravstvo v ZDA in lahko vam povem, da ni vse zanič. Tudi navaden človek tam lahko dobi pomoč, seveda pa ne vsi v vrhunskih ustanovah).
Zobozdravniki pri nas so si že uredili praktično izključno samoplačniško okolje, v zdravstvu pa čakaš v državnem sistemu nekaj let, če preživiš in če si lahko privoščiš, greš potem iz obupa k samoplačniškemu zdravilcu. Veliko jih (nas?) ne bo dočakalo ne enega niti drugega. Kot rečeno, preveč tako levih kot desnih rok se masti z našo marmelado, zato sem že obupal nad tem, da bi dočakal spremembo. Iz tega razloga je to tudi moj zadnji komentar na to temo.
Tudi cene pri avtomehanikih niso preveč različne se vse gibljejo zelo blizu.
Še najceneje se pride skozi če znaš sam zamenjati kakšne dele ki jih naročiš iz Nemčije in sam popraviš avto.
Slovensko zobozdravstvo je zelo jasen pokazatelj da zasebno zdravstvo v Sloveniji ni mogoče.
Saj je tukaj država skoraj povsem prepustila trg zasebnikom ki vsi enotno navijajo cene svojih storitev v nebo.
Če ne greš samoplačniško k zasebniku si lahko zelo hitro brez zobov.
Je pa žalostno da ZZZS povrne stroške privatnega zobozdravstva če greš samoplačniško v tujino, o Slovenskih zasebnikih pa o tem nočejo niti slišati besede na ZZZS da bi povrnili stroške.
Sicer pa v ZDA dobiš takoj konkretne položnice za vse zdravstvene storitve, če nimaš konkretne službe z dragim in obsežnim zdravstvenim zavarovanjem.
Si hitro brez hiše ali pa z lepimi hipotekami zaradi zdravstva.
Seveda še obstaja nekaj malega državnega zdravstva v ZDA za reveže, kjer te samo pokrpajo za silo.