Izenačenje pravic pacientov v zasebnih in javnih ustanovah
Ukrep, ki bi ga vlada lahko takoj sprejela, za razbremenitev javnega zdravstva, je ta, da bi ZZZS pacientom poravnal račun za zdravljenje nediskriminatorno tako v javnem kot zasebnem zdravstvu.
Vsak zasebni zdravstveni zavod bi moral sprejeti vse zavarovane paciente, ZZZS pa bi moral plačati opravljeno storitev. To bi na eni strani razbremenilo javni sektor, na drugi strani pa bi vzpostavilo določeno konkurenco med javnim in zasebnim zdravstvom, kar bi pomenilo večjo učinkovitost tudi javnega zdravstva.
Vsak dober gospodar lovi velike in male kurje tatove.
Jedro problema sta ZZZS in cehovska Zdravniška zbornica Slovenije, ki ima tudi javna pooblastila.
Primite tatu!
Prenova ZZZS je kljucni del zdravstvene reforme.
Ali se sploh kdo v Skupščini ZZZS kot najvisjem organu, ki je predstavnik zavarovancev, ukvarja s številkami v analizah, ki kažejo, kako iz zdravstvenega sistema odteka denar in komu?
Absolutno podpiram predog.
Sporno je predvsem naslednje:
- da mora zavarovanec, predno se odloci za samoplacniski pregled, sam preveriti ali je zasebna zdravstvena ustanova v pogodbenem razmerju z ZZZS,
- da osebni zdravnik izda napotnico stopnje zelo hitro in hitro, ker je lahko ogrozeno zivljenje zavarovanca, nato, po opravljenih samoplacniskih pregledih v izogib dolgim cakalnim vrstam, pa izvedenski zdravnik ZZZS ugotavlja, da zivljenje ni bilo ogrozeno. Zavarovanec tega ne more vedeti in hiti na samoplacniski pregled, da izve kaj je narobe.
- ko zavarovanec upraviceno vlozi ZZZS zahtevo za povrnitev zdravstvenih stroškov, jo ZZZS enostavno zavrne, ker zavarovanec ni preverjal ali je zasebna zdr. ustanova koncesionar ZZZS in ker zivljenje zavarovanca na podlagi izvidov ni bilo ogroženo.
Vse skupaj ena velika groteska! Gre za prefinjen nateg ZZZS, na koncu je zmeraj državljan sam kriv.
Direkcija ZZZS zavarovanca napoti k tožbi, v roku 30 dni, po izdaji odločbe na 2. stopnji, na Delovno in socialno sodisce in svet se vrti naprej.
Voda na mlin odvetnikom, ki so željni denarja ter povzročena škoda sodišču ki je že itak obremenjeno.
ZZZS ima ''cenik' za zdravniške storitve, koliko plača za vsako storitev javnemu zdravstvu.
Veliko bi bilo že to, da bi ZZZS toliko plačal tudi zasebniku, morebitno razliko med ceno , ki jo prizna ZZZS in ceno zasebnika pa bi plačal pacient.
S tem bi se zelo razbremenilo javno zdravstvo in skrajšale čakalne vrste.
Samo mislim, da to nekaterim ne bi bilo všeč....
Dodatek k predlogu bi moral biti, da se monopolistična državna ZZZS ukine.
Njeno vlogo bi morale prevzeti konkurenčne zavarovalnice.
Samo spomnimo se, kako je posel delal Telekom, ko je bil sam. In kakšne so bile cene.
Koncesionar bi moral račun izstaviti zavarovalnici in ne bolniku, ki ima urejeno Zdravstveno zavarovanje. Tako je npr. v Nemčiji.
Tudi bolnik/pacient ima pravico videti račun za opravljeno storitev:
predlagam.vladi.si/predlog/9495/
https://www.davkoplacevalci.com/davcni-klepet/prikaz/298292/izstavljanje-in-knjizenje-racunov---zdravniki