Glasovanje na volitvah _uvedba takse za neudeležbo
Država naj uvede obvezno plačilo takse 10 eur za neudeležbo na parlamentarnih in predsedniških volitvah.
Denar, ki se bo nabral iz te takse, naj se nameni za obnovo državnih spomenikov.
Ljudje volitev ne vidijo več kot dolžnost in odgovornost, zato je stanje v državi "takšno kot je".
Glasovnice se lahko oddajo prazne, neveljavne itd., tako da je politična volja še vedno svobodna.
S predlogom se ne strinjam, saj gre za volilno pravico in ne volilno dolžnost. Takšen zakon je npr. v Grčiji, vendar ne sledijo kazni, ker gre za po mojem mnenju absurden zakon. Kako bomo preverjali, če je bila neudeležba upravičena (zdravniško potrdilo za neudeležbo), kaj če so bili na potovanju ali pa odsotni zaradi drugih razlogov, prav tako bi iz samega upora ljudje oddajali neveljavne glasovnice, tako da na tak način ne bi rešili nič, volilna udeležba bi bila visoka, veljavnih glasov pa bolj manj. Večjo volilno udeležbo bi lahko pridobili tako, da ozaveščamo državljane, kako pomembno je, da oddajo svoj glas, da jih politika sploh zanima, ne pa da jih na volitve silimo. www.idea.int/data-tools/data/voter-turnout/compulsory-voting
S predlogom se ne strinjam, niti ni ustrezen in je protiustaven. Volilna pravica je v sodobnih demokratičnih ureditvah določena v ustavi kot ena temeljnih političnih pravic državljana. Volilna pravica pomeni, da volivci lahko resnično svobodno izbirajo med različnimi kandidati oziroma političnimi strankami na volitvah. Torej ne gre za DOLŽNOST vendar zgolj pravico, ki jo državljani lahko ali ne izkoristimo oz. izpolnimo. Vsak državljan Slovenije, ki je dopolnil 18 let, ima pravico voliti in biti izvoljen, ne glede na razredno, narodnostno, rasno, ekonomsko ali drugo pripadnost. Volivci lahko na volitvah svobodno izbirajo med različnimi kandidati oziroma političnimi strankami, ali pa uveljavijo pravico do tega, da ne bodo volili.
Za lažje razumevanje, lahko obiščete spletno stran: www.gov.si/podrocja/drzava-in-druzba/volitve-in-referendumi/
Predlog je neustrezen, saj pri volilni pravici gre za »pravico« in ne obvezo. Sicer je prav, da se volitev udeležujemo, nikakor pa državljanov ne gre siliti v participacijo, sploh pa ne z finančnimi sankcijami. Ljudje, bi na volitve začeli hoditi samo zato, da bi se izognili sankciji in obkrožili opcijo s katero se morda sploh ne strinjajo. Na tak način volitve več ne bi odražale volje volivcev.
Popolnoma nesprejemljivo.
Volitve so pravica in ne obveza.
In kako ste prišli do državnih spomenikov?
Jih nameravate vse pozlatiti?
A ste normalni_ Sicer hodim na volitve, ampak to je moja pravica in ne dolžnost.
Vse do takrat ko bomo morda doživeli E volitve nas bodo politiki peljali žejne čez vodo.
Verjetno nisi nikoli videl zakona, zato predlagam, da ga pogledaš in hitro boš ugotovil, da pravno večina nima pravice voliti in namesto, da si izmišljujemo takso, naj se zakon popravi. Predlagam, da se prebere obrazložitev:
predlagam.vladi.si/predlog/15426
Če še komu ni jasno, kaj pomeni pravna država za vse predlagam, da si še enkrat naglas prebere, kdo lahko voli na predsedniških volitvah (2. člen Zakona o volitvah predsednika republike (Uradni list RS, št. 39/92 in 73/03 – odl. US)):
"Pravico voliti in biti voljen za predsednika republike ima državljan Slovenije, ki je na dan glasovanja dopolnil osemnajst let starosti in mu ni odvzeta poslovna sposobnost."
Večina, ki to ugotovi, ne gre več na predsedniške volitve, zato je tako nizka udeležba. Glede na številno podporo spremembi zakona, večini tako stanje ustreza, zato je utopično pričakovati, da bi se kaj spremenilo.
Kaj pa bi s tem rad dosegel?
Demokracije pač več ni in dokler so izbire take kot so, med njimi pa ni opcije "nihče od naštetih", dokler lahko kandidira vsak lolek, ki se uspe pridružiti pravi stranki in imamo potem boksarje in manekenke v parlamentu, dokler izvoljeni ne odgovarjajo tudi za dejansko izpolnjevanje predvolilnih obljub, dokler nam iz EU diktira neizvoljena Leynova.... kaj bi dosegel s tem, da se ljudi sili zapravljati čas za nekaj, kar se jim zdi, da nima nobenega učinka?
Treba bo spremeniti politični sistem, ker takole z volitvami pač ne funkcionira.
Naj prej se naj uvede vzporedna možnost elektronskega glasovanja s čimer se bo sam procent udeležbe pri volitvah bistveno dvignil saj večini mladi generaciji kot tudi srednji ni več do tega da bi morali izključno zaradi volitev žrtvovati nedeljo ter oddih samo zaradi oddaje glasu na voliščih na katera bi morali iti fizično tja. Ni razloga da se elektronsko glasovanje ne uvede takoj. Elektronsko glasovnaje je lahko enostavno uvesti v par mesecih.
Tudi sam bi si zelo želel, da bi se udeležba na vseh volitvah in referendumih dvignila. Lepo bi bilo, da bi bila čez 90% :)
Ampak verjetno ne bi šlo s tem predlogom, ker je verjetno protiustaven.
Morda bi pomagalo že, če bi na volitvah delili sendviče ali čokoladice, samo potem bi se spet zataknilo pri tistih, ki volijo po pošti :)
Z 18 leti dobimo volilno pravico ( ne pa tudi obveznost oz. dolžnost). Z malo družbene zavesti pa se ta pravica v nas samih spremeni v dolžnost. Po mojem mnenju smo vsi dolžni prispevati svoj delček k ureditvi Slovenije.
Izjave ''nimam koga volit'' so nezrele, neodgovorne ali pa je možganska kapaciteta omejena. Vsi se v življenju srečujemo z nešteto situacijami, ko se je treba odločit med ( vsaj) dvema opcijama in vsaka ima svoje pluse in minuse. Včasih je treba izbirati tudi samo med slabo in še slabšo možnostjo... Ko gre za nas osebno, se odločimo, ker se moramo. Ko pa gre za volitve, pa preložimo to odgovornost izbire na druge. Za vse so krivi drugi...
In glede vseh tistih ''nimam koga volit'' ... če bi ljudje poznali osnovne programe in usmeritve strank, če bi se mediji ob soočenjih posvetili tudi primerjavi programov v ključnih vprašanjih in če bi bilo jasno pokazano, kaj je katera od strank v preteklosti naredila ali skušala narediti, bi se vsakdo lahko odločil, koga bo volil. Pa čeprav za manj slabega od dveh slabih.
Če pa bi nekdo volil samo nekoga, ki ne obstaja , s programom, ki ne obstaja, ta pa res ne bo imel nikoli nikogar za volit.
Predlog bom podprl. In upam, da dobi 25 glasov ZA, pa da vidimo, kaj bo potem odgovoril ''organ''
"Tudi sam bi si zelo želel, da bi se udeležba na vseh volitvah in referendumih dvignila. Lepo bi bilo, da bi bila čez 90% :)"
"Predlog bom podprl. In upam, da dobi 25 glasov ZA, pa da vidimo, kaj bo potem odgovoril ''organ''"
Preračun:
V kolikor je volilna udeležba 48% namesto 96% je glas tistih, ki gremo volit 2x toliko vreden.
Volilna udeležba je 90% od tega prisilno pripeljanih 42%, ki volijo zato da jih ne oglobijo - kaj pridobimo?
Golaž in sendviči se delijo pred volitvami in seveda na predčasnih. Vsak glas šteje.
Čeprav 25 glasov ZA morda ne bo dovolj.
Ko bo neka pametna izbira, bom tudi sam šel.
Ko pa se že vnaprej ve, kdo bo zmagal, pa je moj glas odvečen.
Navajam:
To se mi zdi podobno kot, če bi vsak dan hodil na policijo in prijavljal, da ti niso nič ukradli.
Bravo, dobra. :)
Če sem do zdaj prav razumel ustavo, so volitve (poleg pravice) samo "državljanska dolžnost", ne pa obveznost!
Tako da, Branko, ne bo šlo.
Dejansko so volitve edina državljanska dolžnost. Med vsemi pravicami, ki jih imamo, neudeležba na volitvah, ne bi smela biti med njimi.
dolžnost je samo enkrat umret in čist nič druzga
Razlog: Žaljiva vsebina.
Dandanes ko je svet 'nepravičen' in vsi zahtevajo svoje pravice le teh ne izkoristijo ko bi jih lahko.
Jaz bi predlogu dodal, kdor se neupravičeno ne udeleži treh zaporednih volitev, naj se oglobi ali pa se mu odvzame (se odreče) volilni pravici in se ga vrže med izbrisane!
;)
Jaz se udeležujem volitev in pravilno izpolnim glasovnico.
Ne vidim pa smisla, da prečrtaš glasovnico in si opravil svojo dolžnost, ker s tem le povzročaš dodatno delo.
To se mi zdi podobno kot, če bi vsak dan hodil na policijo in prijavljal, da ti niso nič ukradli.
Drugače bi pa bilo v kolikor bi bilo več kot 50% neveljavnih, če bi se volitve ponovile (vsaj v tistih voliščih). Enkrat presežeš ta prag in volitve se ponavljajo v nedogled. In tistih dolgih ali kratkih 9 let imamo ali nimamo.
dajmo še enkrat.
udeležba na volitvah ni državljanska dolžnost je pa osebna odločitev predvsem pa pravica.
In kot prej in že mnogokateri.
Udeleži se ali pa bodi tiho!
ni nujno da bo tvoj glas izbran ampak izkoristil si svojo pravico.
dajte formulirajte se tako kot je prav.
In če te nihče ne prepriča, čemu bi bil tiho?
In tudi čemu bi se potem udeležil?
Glas, ki si ga namenil bi naj bil preštet - če si se odločil kot večina pa je vidno ko so prešteti vsi.
Mislim noces razumet.
Pa bom dodal.
Ce ne izkoristis svoje pravice namenoma, potem ne kritiziraj kaj je bilo izbrano.
Si poskusil razumet.
Ne gre za tobali je izbor po tvoji volji pac pa ali si izkoristil svojo pravico.
Rezultat volitev tu in v predlogu ni predmet razprave.
Ve pa gres unicit gladovmico si pac bebec ampak na svetu so ti in oni.
Glasovanje na volitvah _uvedba takse za neudeležbo
Če te nihče ni prepričal...in misliš, da bi ti lahko bolje?!
Sestavi program, zberi somišljenike in gasa. Mogoče boš ti koga prepričal.
V čem je vidite prednost neveljavne glasovnice?
mogoče sporočilo poziciji in opoziciji, da je nekaj hudo narobe, da državljani ne najdejo ene za njih primere stranke ali programa za volit