Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlagam obvezno snemanje vseh policijskih postopkov

1486 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Novopečeni ministrici je glavni cilj ponovno vzpostaviti zaupanje v Policijo. Menim, da je zaupanje možno vzpostaviti zgolj tako, da se vzpostavi transparentnost policijskih postopkov, ki morajo biti snemani s telesno kamero (npr. AXON bodycam) in javno objavljeni po zakonu o informacijah javnega značaja.

S tem načinom dobimo vpogled v enakopravnost pri obravnavi posazmeznikov ter postopanje policije v trenutkih, ko jih najbolj potrebujemo!

Seveda je pogoj, da je snemanje postopkov OBVEZNO ter se nesnemanje oz. prikrivanje označi kot hujšo kršitev iz delovnega razmerja, ki se temu primerno sankcionira.

Meni zelo všečen je zakon, ki ga imajo v ZDA, saj je rešil marsikatero vprašanje o dogajanju na mestu ter tudi preprečil številčna korupcijska dejanja kolegov policistov.

40 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 24 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P Progresija 8 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 8. 2022

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Zakon o nalogah in pooblastilih policije (ZNPPol) v prvem odstavku 114. člena določa, da smejo policisti, za spremljanje zakonitosti izvajanja policijskih pooblastil, uporabljati tehnična sredstva za fotografiranje in video ter avdio snemanje, ki so v uporabi v policiji. V nadaljevanju omenjenega člena ZNPPol je med drugim določeno, da policistom ni treba obveščati oseb, na katere se uporaba tehničnih sredstev za fotografiranje in video ter avdio snemanje nanaša, le takrat, če bi obveščanje onemogočilo ali očitno otežilo izvedbo določene policijske naloge. Ob tem je treba izpostaviti še tretji in peti odstavek 86.a člena ZNPPol. Omenjeni določbi zavezujeta policijo, da zagotavlja tudi evidentiranje in spremljanje zakonitosti ter strokovnosti primerov, ko policist vklopi električni paralizator in ga pripravi za uporabo ter da morajo biti električni paralizatorji, ki jih pri opravljanju nalog smejo uporabljati policisti, opremljeni s kamero za video snemanje, s katero se dokumentira policijski postopek.

Policija je leta 2020 pričela nabavljati osebne kamere za snemanje policijskih postopkov. Slednje se dodeljujejo policijskim enotam glede na operativne potrebe. Trenutno je policijskim enotam razdeljenih 222 osebnih kamer.

V skladu z internimi akti policisti osebne kamere uporabijo za snemanje policijskih postopkov, ki so skladno s Katalogom standardov policijskih postopkov opredeljeni kot nevarni postopki in jih varujejo s strelnim orožjem. Snemajo tudi intervencije (na primer zaradi nasilja v družini, kršitve javnega reda in miru …), asistence in druge dogodke, kjer se glede na okoliščine lahko pričakuje uporaba prisilnih sredstev, pri čemer je pomembno, da s snemanjem teh policijskih postopkov začnejo že ob prihodu na kraj. V skladu s taktičnim preudarkom policisti lahko snemajo tudi izvedbo drugih policijskih postopkov, na primer občutljive postopke, pri katerih snemanje lahko prispeva k preprečitvi morebitnega nedostojnega vedenja, upiranja, napada ali samopoškodovanja osebe, dokazovanju v morebitnih postopkih pred pravosodnimi in drugimi organi.

Osebne kamere, ki jih uporabljajo policisti, omogočajo t. i. predsnemanje. To pomeni, da kamera, ob pričetku snemanja, zabeleži tudi dogajanje nekaj sekund pred vklopom, kar je uporabno predvsem v primerih, ko postopek nepričakovano postane občutljiv ali celo nevaren, snemanje slednjega pa je po navodilih policije obvezno.

Ocenjujemo, da je trenutna ureditev zadostna, saj določa, kdaj morajo policisti snemati policijske postopke in jim istočasno predstavlja strokovno obvezo. Snemanje vseh policijskih postopkov bi lahko privedlo do preobremenitve informacijskega sistema in hitro zapolnitev kapacitet shranjevanja posnetkov. Velika večina policijskih postopkov je povsem običajnih in nekonfliktnih, zato ni smiselno snemati vse postopke. Javno objavljanje (vseh) posnetkov bi bilo v neskladju z Zakonom o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-1). Policija na podlagi določil 123. člena ZNPPol vodi in vzdržuje evidenco posnetkov policijskih postopkov in določenih javnih
zbiranj. Na podlagi določil 127. člena ZNPPol ima vsak posameznik pravico se seznaniti s svojimi podatki iz omenjene evidence, skladno z določbami ZVOP-1.

Zato smo mnenja, da normativne spremembe na omenjenem področju trenutno niso potrebne, bomo pa stanje spremljali in ob izkazani nujnosti tudi sami predlagali potrebne spremembe.

Komentarji