Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Delovni čas upravnih enot, občin in državnih zavodov

1175 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Predlagam, da se delovni čas upravnih enot, občin in državnih zavodov (ZZZS, ZPIZ ...) enkrat na teden podaljša do 19. ure in tako omogoči zaposlenim s službami od zjutraj do 16./17. ure, da ne jemljejo dopusta, da lahko stvari uredijo.

Razumem, da se marsikaj da urediti prek spleta, ampak je pa osebni obisk žal pogosto hitrejša in bolj ziher možnost.

41 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 28 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F flamant 13 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


21. 9. 2021

Odziv Ministrstva za javno upravo

Ministrstvo za javno upravo v okviru svojih pristojnosti pojasnjuje, da delovni čas javnih uslužbencev v organih državne uprave ureja Uredba o delovnem času v organih državne uprave (Uradni list RS, št. 115/07, 122/07 – popr., 28/16, 40/17 in 44/19), ki v 1. členu določa, da velja le za javne uslužbence v organih državne uprave, kar pa pomeni, da se njena veljavnost ne razteza na širši javni sektor in tako tudi ne na javne zavode in občine. Delovni čas upravnih enot je od začetka junija primerno urejen v skladu z določbo 29. člena Uredbe o upravnem poslovanju (Uradni list RS, št. 9/18, 14/20 in 167/20) in izdanim soglasjem ministra za javno upravo z dne 1. 6. 2021. Načelnice in načelniki na podlagi prejetega soglasja sprotno prilagajajo poslovni čas in uradne ure posamezne upravne enote lokalnim potrebam prebivalstva in krajevnim običajem. V primerih, ko se izkažejo realne potrebe, se poslovni čas ter uradne ure prilagodijo z večjim obsegom poslovanja za stranke. V skladu z uredbo o delovnem času v organih državne uprave pa imajo javni uslužbenci, zaposleni v upravnih enotah neenakomerno razporejen polni delovni čas, v okviru katerega je premakljiv začetek delovnega časa med 7.00 in 8.00 uro, premakljiv konec delovnega časa pa je v sredo med 18.00 in 18.30 uro.

Za javne uslužbence zaposlene v občinah in javnih zavodih so ta vprašanja urejena  z Zakonom o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13, 78/13 – popr., 47/15 – ZZSDT, 33/16 – PZ-F, 52/16, 15/17 – odl. US, 22/19 – ZPosS, 81/19, 203/20 – ZIUPOPDVE in 119/21 – ZČmIS-A; v nadaljevanju besedila: ZDR-1) ter morebitnimi drugimi predpisi in internimi akti organa. Podrobnejša ureditev delovnega časa v občini in javnem zavodu je tako v pristojnosti predstojnika, ki izvršuje pravice in dolžnosti delodajalca, in sicer z internim aktom, izdanim v skladu z ZDR-1 ter morebitnimi drugimi predpisi, ki vplivajo na organizacijo delovnega časa zaposlenih v občini in javnem zavodu.

Komentarji




  • f flamant

    No, super, potem pa lahko uredite uporabnikom prijazen delovni čas ;)

  • k kobor

    Vse javne ustanove bi morale delovati v interesu državljanov in imeti uradne ure vsak dan vsaj med 12.00 in 16.00 uro in delo v pisarni brez strank med 8.00 in 12.00. Če bi redno delali kar jim je početi bi lahko dnevno uredili vse kar je potrebno brez čakalnih vrst in naročanja ter dolgega čakanja na odločbe.

  • Ikona uporabnika Erazem Lipovina Erazem Lipovina

    naj se raje uvede da delajo en teden dopoldan, en teden popoldan

  • M Murska Sobota

    Jaz bolj upam na digitalizacijo in da nam bo ta omogocala storitve na daljavo

  • z znalček

    Ja kdaj bi pa potem zaposleni na upravnih enotah ZPIZ, občini uredili te stvari? Če dela do 19. ure, ne more na občino do 19. ure.