22. 2. 2022
Odziv Ministrstva za notranje zadeve
Policija pri izvajanju izbirnih postopkov za kandidate za policiste namenja posebno pozornost vsaki fazi izbirnega postopka, to je: preizkusu telesnih zmogljivosti, psihološkem pregledu, selekcijskemu intervjuju, zdravniškemu pregledu, presoji skladnosti tetovaž in varnostnemu preverjanju.
Vse faze izbirnega postopka odražajo zahtevane spretnosti, sposobnosti, osebnostne lastnosti, psihološke in zdravstvene zahteve ter izpolnjevanje ostalih pogojev za zaposlitev.
Zaporedje izbirnih postopkov je proučeno iz vidika več strokovnih služb in zasleduje racionalno izvedbo postopkov tako iz organizacijskega, kadrovskega, logističnega in prostorskega vidika ter racionalne rabe proračunskih sredstev.
Opis posamezne faze izbirnega postopka
Kandidate za policiste, ki izpolnjujejo formalne pogoje, se uvrsti v izbirni postopek, znotraj katerega je treba opraviti preizkus telesnih zmogljivosti, psihološki in zdravniški pregled, razgovor z izbirno komisijo, razgovor o skladnosti tetovaž in varnostno preverjanje.
Preizkus telesnih zmogljivosti
Preizkus obsega:
- skok v daljino z mesta,
- Cooperjev test (2400 m),
- tek na 60 m,
- premagovanje ovir nazaj,
- zgibe.
Kriteriji za uspešno opravljen preizkus telesnih zmogljivosti so objavljeni v javni objavi in na spletni strani Policije v rubriki Preizkus telesnih zmogljivosti in kriteriji ( https://www.policija.si/o-slovenski-policiji/zaposlitve/izbirni-postop... ).
Psihološki pregled
Na podlagi rezultatov opravljenih testov v okviru psihološkega pregleda se preverja:
- ali ima kandidat za policista ustrezne duševne lastnosti (primerne intelektualne sposobnosti, emocionalno stabilnost, ustrezno motivacijo, primerne verbalne sposobnosti, ustrezne osebnostne lastnosti),
- ali ima kandidat za policista dobre psihomotorne sposobnosti,
- odsotnost psihopatološke simptomatike.
Po zaključku testiranj psiholog rezultate ustrezno ovrednoti in poda oceno o primernosti kandidata za policista. Kandidate za policiste, ki so uspešno opravili tako preizkus telesnih zmogljivosti kot tudi pisni del psihološkega pregleda, povabimo na selekcijski intervju.
Selekcijski intervju
V okviru razgovora izbirna komisija ugotavlja kandidatovo:
- motivacijo,
- ambicije in interese,
- njegova znanja, sposobnosti in veščine ter
- njegove osebnostne lastnosti.
Na podlagi razgovora izbirna komisija poda oceno o primernosti kandidata za policista za zaposlitev v Policiji.
Zdravniški pregled
Z zdravniškim pregledom se ugotavlja, če kandidat za policista izpolnjuje zdravstvene zahteve za zasedbo delovnega mesta. V okviru zdravniškega pregleda opravijo kandidati za policiste še psihološki intervju, na podlagi katerega psiholog poda dokončno oceno o primernosti kandidata.
Presoja skladnosti tetovaž
S kandidati, ki imajo tetovaže, se opravi informativni razgovor zaradi preveritve skladnosti njihove tetovaže z določili drugega odstavka 9. člena Pravilnika o policijski uniformi in nadomestilih (Uradni list RS, št. 14/14 in 26/19).
Varnostno preverjanje
V skladu z 51.- 53. členom Zakona o organiziranosti in delu v policiji (Uradni list RS, št. 15/13, 11/14, 86/15, 77/16, 77/17, 36/19, 66/19 –ZDZ, 200/20 in 172/21) se ugotavlja morebitne varnostne zadržke za zaposlitev v Policiji. Varnostno preverjanje se izvaja s pisno privolitvijo kandidata. Za kandidata za policista, ki ne privoli v varnostno preverjanje, se šteje, da ne izpolnjuje pogojev za sklenitev delovnega razmerja za opravljanje nalog v Policiji.
Izbirni postopek za poklic policista je namenjen izboru najprimernejšega kadra, ki izpolnjuje vse predpisane zahteve. Izpolnjevanje psihofizičnih zahtev je nujno, da lahko kandidati nemoteno spremljajo izobraževalni proces, saj je višješolski progam za poklic policista izjemno praktično naravnan. Zato nemotena izvedba zahteva določene psihofizične sposobnosti kandidatov. Izbirni postopki so ustrezno prilagojeni obema spoloma kandidatov.
Kandidati preizkus telesnih zmogljivosti opravljajo tudi v času izobraževanja in uspešno opravljen preizkus je tudi pogoj za zaključek izobraževanja.
V pobudi ne drži navedba, da po opravljenem preizkusu, kandidati ne opravljajo več testiranj. V policiji se v okviru izvajanj mesečnih vadb praktičnega postopka in samoobrambe, vsako leto opravi preizkus motoričnih in fizičnih sposobnosti vsakega policista. Tako je zahteva po ustrezni psihofizični sposobnosti stalnica pri opravljanju poklica policist.
Policisti večino del opravljajo izven pisarn. Zato je pomembna njihova psihofizična priprava. Seveda pa mora imeti policist tudi veliko drugih znanj, ki so pomembna za opravljanje poklica in opravljanja svojega poslanstva v družbi.
Vsi priznani strokovnjaki poudarjajo, da je dobra fizična priprava, ob sedanjem tempu življenja, pogoj za dobro in zdravo življenje. Če želimo, da bodo policisti strokovno in kompetentno opravljali svoj poklic, je njihova psihofizična pripravljenost, nujen predpogoj.
Iz vsega navedenega je razvidno, da je izbirni postopek kandidatov za policiste skrbno premišljen ter strokovno in racionalno zasnovan. Pri preizkusu telesnih zmogljivosti morajo kandidati izpolnjevati minimalne standarde, ki jih zaradi narave dela policista ni možno spuščati. Komisija imenovana za vodenje izbirnega postopka najmanj enkrat letno preveri ustreznost vseh faz izbirnega postopka ter postavljenih standardov in jih v primeru spremenjenih okoliščin ustrezno prilagodi.
Na podlagi zgoraj navedenega menimo, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
www.delo.si/novice/slovenija/tudi-policisti-se-starajo-a-imajo-kadrovski-nacrt
Policija se je pri kadrovanju prilagodila duhu sodobnega časa, tatuji na telesu niso več ovira za delo v policiji.
Spoštovani,
komisijo za presojo skladnosti tetovaž sestavljajo člani Delovne skupine za presojo skladnosti tetovaž in drugih podobnih poslikav po telesu skladno s Pravilnikom o policijski uniformi in nadomestilih.
Delovno skupino je imenoval generalni direktor policije.
Policisti in policistke morajo biti urejeni skladno s Pravilnikom o policijski uniformi in nadomestilih. Njihovo urejenost preverjajo njihovi nadrejeni.
Lep pozdrav!
Sektor za odnose z javnostmi
Generalna policijska uprava
Ministrstvo za notranje zadeve - Policija
Štefanova 2
1501 Ljubljana
Ali njihovi nadrejeni poznajo pojem "vpadljive barve", ki ni posebno opredeljen v pravilniku?
Niste odgovorili na vprašanje:
Kako naj ukrepa občan, ki vidi "nesprejemljive" tetovaže na PUO?
Vaša servisna dejavnost oz. urejenost policistov je tudi na očeh javnosti, ne samo na očeh delovne izbirne komisije in nj. nadrejenih v policijskih enotah. Urejenost policistov je temeljnega pomena za policijsko organizacijo in njeno delovanje.
Spoštovani,
pri pojmu "vpadljive barve" gre za subjektivno presojo vsakega posameznika.
Pritožbe zoper policijo obravnava Sektor za pritožbe zoper policijo na Ministrstvu za notranje zadeve.
Lep pozdrav!
Sektor za odnose z javnostmi
Generalna policijska uprava
Ministrstvo za notranje zadeve - Policija
Štefanova 2
1501 Ljubljana
Kdo sestavlja "strokovno" komisijo, ki opravi informativni razgovor s kandidati, ki imajo tetovaže, zaradi preveritve skladnosti njihove tetovaže z določili drugega odstavka 9. člena Pravilnika o policijski uniformi in nadomestilih (Ur. list RS, št. 14/14 in 26/19).
pisrs.si/pregledPredpisa
Kaj storite oziroma kako nadzirate tetovaže, v primerih, ko pride do novih tetovaž na telesih že izbranih kandidatov (op. policistov, policistk)?
Kako naj ukrepa občan, ki vidi nesprejemljive tetovaže na PUO?
Spoštovani,
pojem »vpadljive barve« ni posebno opredeljen, barve ne smejo biti preveč živih in v oči vpadajočih barv. To so predvsem barve z močnimi kontrasti, npr. rdečimi, modrimi, zelenimi, roza ipd. odtenki.
Vsako tetovažo posebej na kandidatih presodi komisija za presojo skladnosti tetovaž, v primeru negativne ocene komisije, pa končno odločitev sprejme generalni direktor policije.
Kandidat se torej normalno vpiše v Višjo policijsko šolo in v izbirnem postopku se presodi tudi njegovo tetovažo. Izjavo o tetovaži odda na selekcijskih postopkih.
Lep pozdrav!
Sektor za odnose z javnostmi
Generalna policijska uprava
Ministrstvo za notranje zadeve - Policija
Štefanova 2
1501 Ljubljana
---------- Posredovano sporočilo ----------
Od:
Datum: ponedeljek, 22. julij 2024
Zadeva: Tetovirane PUO - vprašanje
Za:
Pozdravljeni,
drugi odstavek 9. člena Pravilnika o policijski uniformi in nadomestilih določa:
policistke oziroma policisti smejo imeti na vidnem mestu, razen po glavi in vratu, tetovaže in druge podobne poslikave po telesu v nevpadljivih barvah, če se z njimi ne spodbuja ali razpihuje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, ki temeljijo na narodnostni, rasni, verski ali etnični pripadnosti, spolu, barvi kože, poreklu, premoženjskem stanju, izobrazbi, družbenem položaju, političnem ali drugem prepričanju, invalidnosti, spolni usmerjenosti, ali če se z njimi ne krni ugled policije na drug način (npr. ponižujoče, seksistične ali nasilne podobe).
S spoštovanjem,
Sektor za odnose z javnostmi
Generalna policijska uprava
Ministrstvo za notranje zadeve - Policija
Štefanova 2
1501 Ljubljana
Nekaj resnice je pri izobraževanju in usposabljanju policistov, saj se je za vsak poklic potrebno ustrezno socializirati. Za poklic policista ni dovolj, da imaš nekatere sposobnosti in pridobiš potrebna znanja, temveč moraš ponotranjiti vrednote tega poklica, in to veliko bolj, kot pri drugih poklicih. Čas socializacije v ta poklic je zelo pomemben. Danes si ne moremo privoščiti, da bi še vedno imeli srednjo policijsko šolo in štiriletno izobraževanje policistov. Z vidika pristojnosti opravljanja dela je zelo dobrodošlo, da imajo ljudje raznoliko izobrazbo, preden vstopijo v policijski poklic. Vendar je osnovno izobraževanje in dodatno usposabljanje ne delovnem mestu ključ do tega, da pridobiš prave profesionalce. Tečaji za usposabljanje policistov so se ukinili in zdaj lahko do policijskega poklica prideš, če opraviš višjo šolo, kar je primeren način socializacije za neki poklic. Dejstvo pa je, da imamo določeno populacijo policistov, ki so prišli do poklica po nekem hitrem, sicer glede znanj, veščin in in sposobnosti, zadosti dobrem tečaju. Umanjkala pa jim je socializacija v vrednote in vrline policistov. Zato bi bilo dobro, da bi v policiji okrepili mentorski ali inštruktorski model, kjer bi izkušeni policisti, ki so se izkazali kot primerni pripadniki profesije, mlade vključevali v poklic policista. Vendar je tu vedno vprašanje selekcije. Za policista vzameš tistega, ki to želi postati. Če policija potrebuje 200 novih policistov in se na to delovno mesto prijavi 500 ljudi, je izbira slabša, kot če bi se na eno prosto delovno mesto prijavilo sto kandidatov. Izobraževanje policistov je zaradi varčevalnih ukrepov v preteklosti zamrlo in vključevalo se je zgolj nadzornike državne meje, ki so jih s kratkimi tečaji prešolali in jim dali vsa policijska pooblastila. Zato ne gre pričakovati, da bodo ti ljudje tako močno zavzeti za policijsko delo, kot nekdo, ki je šel skozi temeljit proces izobraževanja in usposabljanja. Dejstvo je, da je poklic policista težak. Če se jih več prijavi na eno prosto delovno mesto, lahko izbereš tiste, ki čutijo poklic policista kot poslanstvo. Tisti, ki kasneje spoznajo, da to ni poklic za njih, hitro zapustijo policijske vrste. Fluktuacija mora biti v vsaki organizaciji, tudi v policiji, že zato, da pride do izmenjave idej. Če je fluktuacija prevelika, pa lahko predstavlja organizacijsko težavo. Dejstvo je, da so v zadnjih letih zaposlili veliko nadzornikov državne meje in so izbrali vse tiste, ki so pravno-formalno izpolnjevali pogoje.
www.24ur.com/novice/slovenija/imamo-policijskega-ministra-in-policiste-ki-postajajo-vojaki.html
Med pogoji za vpis v policijsko šolo manjka samo še politična opredeljenost, saj policija ni več apolitična. Tudi kandidate se slabo varnostno preverja - v policijske vrste zaidejo takšni s sumljivo preteklistjo.
www.policija.si/o-slovenski-policiji/zaposlitve/postani-policist
www.ess.gov.si/ncips/cips/opisi_poklicev/opis_poklica
Odgovora na to temo ne bo?
Nato da krožijo po spletu zelo nešportnih mladih policistov je to dokaz kako nepomemben test je to.
Če bomo za policaje izbirali same intelektualce, se podre celoten stereotip o policajih. Ali ni bolje, da ohranjamo tradicijo? :-)
Nato da sem sam začutil kakšni kandidati so bili izbrani, me je prav groza. Otroci z uniformo so.
Pred preizkusom so se pogovarjali o lovu roparjev kot otroci.
Kakšne pa so te norme? Discipline so vidim enake kot na sprejemcih za FTK, samo da ni plavanja.
Za začetek: Za kandidatke so norme veliko pre lahke, za kandidate pa veliko pre težke.
Poleg tega so fizicni testi glavni fokus izbirnega postopka, namesto psihičnih testov.
Tudi ni smisla v fizičnih testih, nato da se fizično stanje policistov ne kontrolira.
Po eni strani zahtevajo za vpis atletične kandidate, po drugi strani pa kažejo zelo pre težke policiste na svojem instagramu npr.
A to tako malo na pamet, ali imate kakšne številke. Sicer se pa lahko zdaj menda sami odločate za spol, pa si izberite norme spola, ki vam ustrezajo.
Sam sem bil deležen postopka. Če vas zanimajo številke, si lahko to ogledate na spletni strani policija.si pod kategorijo zaposlitve.