Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev plačevanja RTV prispevka

3769 OGLEDOV 60 KOMENTARJEV

Na tem portalu je bila že večkrat izpostavljena pravna nevzdržnost plačevanja RTV prispevka.

Zakon o RTV Slovenija (ZRTVS-1) namreč določa, da mora prispevek plačevati sleherni državljan, ki poleg radijskega in TV sprejemnika poseduje tudi druge naprave, ki omogočajo sprejem radijskih in televizijskih programov na območju R Slovenije, kjer so zagotovljeni pogoji za sprejemanje vsaj enega programa RTV Slovenija. Pomeni: če ste lastnik osebnega računalnika ali pametnega telefona, ste dolžni plačati tudi RTV prispevek.

RTV Slovenija je javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena in mora kot tak zagotavljati državljanom ustavno pravico do informacij javnega značaja. Vlada R Slovenija naj zato za programske vsebine, ki vsebujejo te informacije, zagotovi sredstva v okviru proračunskih sredstev za medije, vse ostale programske vsebine pa naj RTV kodira in ponudi zainteresiranim naročnikom. Tehnične možnosti za to vsekakor obstajajo. Na tak način bo rešena pravno nevzdržna situacija, ki k plačilu RTV prispevka zavezuje tudi (ne glede na to, da s podpisano izjavo potrdijo, da TV sprejemnika sploh nimajo!!!) imetnike osebnih računalnikov in pametnih telefonov, ki imajo pa povezavo z internetom, posedovanje in uporaba katerega pa ne more biti povezana s plačevanjem RTV prispevka. Poenstavljeno: Zakon RTV omogoča zaračunavanje pravice do povezave s svetom prek interneta, s čemer posega v eno od temeljnih svoboščin državljanov. Ne moreš uporabljati e-pošte, spletne banke, uporabiti interneta za študij ali zgolj klepetati prek facebooka in drugih socialnih omrežij, če prej ne plačaš RTV prispevka … Ne vem, če je še kje v demokratičnih deželah sveta taka praksa, a tudi če je: pri nas je ne rabimo.

Naj zapisano strnem v predlog Vladi R Slovenije, da iz ZRTVS-1 izvzame obveznost plačevanja RTV prispevka imetnikom osebnih računalnikov in pametnih telefonov, oziroma z zakonskim določilom naloži RTV kot javnemu zavodu zagotavljanje informacij javnega značaja, kar naj bo finacirano iz proračunskih sredstev za medije. Dostop do ostalih programskih vsebin naj RTV z ustreznimi tehničnimi ukrepi proti plačilu zagotovi zainteresiranim naročnikom.

Hvala.

169 glasov

15 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR H heizenberg 26 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 8. 2020

Odziv Ministrstva za kulturo

Ministrstvo v zvezi s predmetnimi predlogi navaja, da je obseg javne službe določen z Zakonom o Radioteleviziji Slovenija (v nadaljnjem besedilu: ZRTVS-1), ki v tretjem členu določa naslednje:

(1) Javna služba po tem zakonu obsega ustvarjanje, pripravljanje, arhiviranje in oddajanje:

  • dveh nacionalnih televizijskih programov;
  • treh nacionalnih radijskih programov;
  • radijskih in televizijskih programov regionalnih centrov v Kopru in Mariboru;
  • po en radijski in televizijski program za avtohtono italijansko in madžarsko narodno skupnost (v nadaljnjem besedilu: narodnostni program) ter radijske in televizijske oddaje za romsko etnično skupnost (v nadaljnjem besedilu: oddaje za Rome);
  • radijskih in televizijskih programov za slovenske narodne manjšine v sosednjih državah ter za slovenske izseljenke in izseljence (v nadaljnjem besedilu: izseljence) in zdomce;
  • radijskih in televizijskih programov za tujo javnost;
  • teleteksta, internetnega in mobilnega portala.

(2) Javna služba po tem zakonu poleg programov iz prejšnjega odstavka obsega tudi poseben nacionalni televizijski program, namenjen neposrednim prenosom sej Državnega zbora Republike Slovenije in njegovih delovnih teles ter predvajanju posnetkov teh sej, kadar neposredni prenos ni mogoč, in celovitemu informiranju javnosti tudi o vsem drugem parlamentarnem dogajanju, vključno s sejami Državnega sveta Republike Slovenije, mednarodnimi aktivnostmi parlamenta, posveti v organizaciji Državnega zbora Republike Slovenije oziroma njegovih delovnih telesih ali Državnega sveta Republike Slovenije in drugimi aktivnostmi, povezanimi z uresničevanjem ustavnih pristojnosti slovenskega parlamenta.

Ker je obseg javne službe določen z ZRTVS-1, ga ni mogoče arbitrarno spreminjati ali prilagajati. Skladno z ZRTVS-1 je Radiotelevizija Slovenija javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena, ki opravlja javno službo na področju radijske in televizijske dejavnosti, z namenom zagotavljanja demokratičnih, socialnih in kulturnih potreb državljank in državljanov Republike Slovenije, Slovenk in Slovencev po svetu, pripadnic in pripadnikov slovenskih narodnih manjšin v Italiji, Avstriji in Madžarski, italijanske in madžarske narodne skupnosti ter romske etnične skupnosti v Republiki Sloveniji. Glede na to, da javni zavod izvaja javno službo, ki omogoča uresničevanje kulturnih in socialnih potreb različnim družbenim skupinam v Republiki Sloveniji, se obseg javne službe lahko spremeni zgolj z novelo obstoječega ali sprejemom novega zakona ter ob upoštevanju ustavno določenih pravic ter legitimnih interesov teh skupin.

Glede obveznosti plačevanja prispevka za programe RTV Slovenija pa izpostavljamo določbo 31. člena ZRTVS-1 (Zakon o Radioteleviziji Slovenija; Uradni list RS, št. 96/05, 109/05 – ZDavP-1B, 105/06 – odl. US, 26/09 – ZIPRS0809-B in 9/14), ki določa:

»Kdor ima radijski ali televizijski sprejemnik oziroma drugo napravo, ki omogoča sprejem radijskih oziroma televizijskih programov (v nadaljnjem besedilu: sprejemnik) na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija, mora RTV Sloveniji plačevati prispevek za opravljanje radijske in televizijske dejavnosti.«

Plačevanje RTV-prispevka podrobneje ureja Pravilnik o načinu prijavljanja in odjavljanja televizijskih in radijskih sprejemnikov ter o načinu plačevanja prispevka za programe Radiotelevizije Slovenija (Uradni list RS, št. 4/19). Na podlagi 2. člena zadevnega pravilnika za radijski oziroma televizijski sprejemnik šteje vsaka naprava, s katero je mogoč sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija. Na podlagi 3. člena zadevnega pravilnika mora sprejemnik prijaviti RTV Sloveniji, s čimer postane zavezanec za plačilo RTV-prispevka, vsakdo, ki ima radijski ali televizijski sprejemnik na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija:

  • prek prizemeljskega oziroma oddajniškega omrežja Radiotelevizije Slovenija,
  • prek kabelske mreže,
  • prek internetnega omrežja,
  • prek satelita,
  • prek druge tehnološke rešitve, pod pogojem, da ta tehnološka rešitev zagotavlja sprejem programov v najmanj enaki kvaliteti kot prizemeljsko omrežje.

Pri vezavi plačila RTV-prispevka na imetništvo ustreznega sprejemnika oziroma druge naprave gre za že uveljavljen način določitve zavezancev za RTV-prispevek, kot ga poznajo tudi številne druge evropske države. Takšen sistem temelji tudi na pravični oziroma enakopravni obravnavi posameznikov, saj je obveznost plačila naložena vsaki fizični ali pravni osebi, ki ima kakršnokoli elektronsko napravo, ki omogoča sprejemanje programov RTV Slovenija. Pri čemer pa v skladu z 11. členom zadevnega pravilnika zavezanec – fizična oseba plačuje za vse svoje sprejemnike, ki jih uporablja osebno ali skupaj s člani svoje družine v isti stanovanjski enoti ali vikendu, le en pavšalni RTV-prispevek.

Glede na navedeno, ob upoštevanju vloge javne radiotelevizije in njene pomembnosti za demokratično družbeno ureditev, se spremembe, ki jih predlagate, lahko realizirajo zgolj s sprejemom novega zakona, ki bi na novo definiral obseg javne službe in način njenega izvajanja ter financiranja. Ob tem izpostavljamo tudi dejstvo, da imajo skladno z Zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi (Uradni list RS, št. 26/07 – uradno prečiščeno besedilo, 6/18 – odl. US in 52/20) tudi volivci, nezadovoljni z obstoječo ureditvijo, možnost predlagati sprejem zakonov. To pa je še posebej pomembno pri urejanju zadev na področju uresničevanja javnega interesa, kot je denimo ureditev delovanja javne radiotelevizije, saj gre za področje, ki zrcali interese najširše javnosti.

Komentarji




  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
    • h heizenberg

      Hvala za posredovano, ampak meni se še vedno ne zdi pošteno, da se plačuje RTV prispevek, če je v hiši internet, TV sprejemnik pa ne.

  • F Ferenc
    • h heizenberg

      Temu se rečje jeb... v glavo. In to dobesedno.

      Odjavili bomo internet, vlada pa naj se ukvarja s tem, kako bo uredila šolanje na daljavo.

  • h heizenberg
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • F Ferenc

    Črni oblaki nad RTV

     

     

     

     

     

     

     

    Del sodstva, ki ni več neodvisen in je padel pod vpliv SDS in njene politično organizirane civilne družbe (številne različne NVO, CI, istih politično motiviranih ljudi) v sodelovanju z RKC in skoraj mafijsko zavezanimi odvetniki svetovalci (consigliere-ji), bo Janšo posredno ščitil na najvišjih sodnih inštanca od Višjega, Vrhovnega do Ustavnega sodišča po principu "kdor se zadnji smeje se najslajše smeje". Z zgubljenimi tožbami na najnižjih instancah od okrajnih do okrožnih sodišč, ki jih bodo iz proceduralnih razlogov razveljavljali na višjih instancah tudi z zavlačevanjem in izogibanjem vročitev, bodo v javnosti ustvarjali v javnosti neodvisnost dela sodstva, ki je preko politično motiviranih sodnikov in dela pravosodnih organov, postal odvisen od politike SDS in njenega predsednika.

     

    Janša je takoj, ko se je dokopal položaja PV in vpliva na sodstvo, ki mu omogoča brezskrben položaj vseh njegovih koruptivnih poslov, izvršil pohod na nacionalno RTV. Vlada je posredno zamenjala 3 nadzornike in Koalicija s pomočjo Pahorja in DZ RS imenovala ter potrdila 7 novih svetnikov v Programskem Sveta RTV Med njimi najdemo politične podpornike SDS, Janše in njegove vlade, ki že dolgo napadajo RTV preko političnega propandnega publicističnega imperija SDS, RKC, pod njunim okriljem iCI-iv in NVO-jev s podporo Orbanovih investitorjev posredno.

     

    Ker ima Koalicija večino v PS RTV je pričakovati skorajšnjo zamenjavo vodilnih odgovornih ljudi in čistko v novinarskih vrstahah in njihovo nadomestitev s politično kompatibilno Janševi politiki profililiranimi ljudmi. Špekuliram, da bodo med vodilnimi Jože Možina, Rosvita Pesek, Igor Pirkovič ter v novinarskih vrstah mnogi publicisti, tudi teološke smeri in povratniki, ki so v preteklosti politično sistematično obdelovali npr. župana MOL ipd.. Klet na Trstenjakovi 8, bo najbrž spet aktivirala armado spečih trollov in rekrutirala nove. Začela se bo neformalna volilnna propaganda pohoda Janše proti absolutni oblasti leta 2022 s pomočjo politično podrejene domnevne nacionalne RTV. To bi v primeru, če mu s Koalicijo in pomočjo Predsednika RS uspe spremeniti volilni sistem, pomenilo prehod iz mehke v trdo diktaturo, kjer političnih koalicijskih partnerjev več niti ne potrebuje.

     

    Če se to zgodi, imate možnost ugoditi Janši in njegovim številnim pozivom, da prenehate plačevati RTV prispevek in se izogibate programov RTV od TV do radijskih programov.

     

    Težki časi se obetajo, ker v trdi diktaturi se oblast ščiti tudi z grobo represijo. Sedaj si tega, še ne upajo, ker vedo, da jih lahko odnese ulica. Ko pa bodo imeli vse vzvode oblasti absolutno v svojih rokah, takrat se lahko hudo zgodi mnogim ljudem. Samo kritična masa večine judi jih bo lahko odnesla, zato jo bodo skušali razbijati z vnašanjem masovne psihologije strahu.

     

    Oddano: 11.05.2020 ob 13:41:11

    RTV Kategorija: Politika

    Zaznamki:

    pohod, vladajočih, na, nacionalno, RTV

    • h heizenberg

      Z Vami se docela strinjam. Itak jih bo odnesla ulica, narod pa bo zamenjal slanino za špeh. Ali pa tudi ne. Samo to ni tema tega predloga, niti debata o tem ne sodi na to stran.

      Gre za način financiranja. Iz plačevanja RTV prispevka naj se izvzamejo uporabniki interneta in zadeva je rešena. Lahko pa RTV še vedno objavlja (tudi) na internetu vse, kar ji kot javnemu zavodu nalaga zakon. To pomeni aktualne informacije iz Slovenije in sveta, nujna obvestila in podobno. Ostale programske vsebine naj plačujejo imetniki TV sprejemnikov oz. tisti, ki spremljajo njihove programe. Čeprav je treba dodati, da je RTV kot nacionalna TV s takim način financiranja prav poseben primer v svetu. Doma lahko brez sleherne težave spremljam npr. program moskovske TV.

      Če je RTV javni zavod, naj sredstva za njegovo delovanje (oz. vsaj za delovanje nujnih programskih vsebin) zagotavlja njegov ustanovitelj. Prav v teh časih poteka pouk na daljavo, ki brez interneta ni mogoč. Res ne vem, s kakšno logiko in pravico RTV zraven pristavlja svoj lonček.

  • z znalček

    Sem proti predlogu. Sam menim, da, da programi (radio in TV) javne televizije nudijo veliko zelo dobrih oddaj (kvalitetni filmi, dokumentarci, informativne oddaje, izobraževalne oddaje, domača produkcija) in potencialne gledalce je potrebno spodbujati, da si te oddaje ogledujejo, če imajo za to tehnične možnosti 8televizija, tablica, računalnik, radio). V nasprotnem primeru se lahko slovenska Tv hitro zreducira na predvajanje goveje in balkanske glasbe in ponavljanja (neumnih) akcijskih filmov hollywoodske produkcije, radio pa na neskončno ponavljanje enih in istih aktualnih hitov.

     

    Seveda pa bi morali že zdavnaj počistiti javni zavod vseh parazitov, zapečkarjev in nepotrebnih vsebin. Čisto na pamet, verjetno bi lahko bila RTV kakšnih pol cenejša oziroma za manjši denar nudila več.

    • h heizenberg

      Ni v tem poanta.

      V spodnjih komentarjih je vse pojasnjeno na zelo razumljiv način - preberite si.

  • V Vladimir Verdnik

    Predlog podpiram. Dodajam pa še naslednje argumente, ki so v podporo predlogu.

    Vsak državljan demokratične države ima pravico, da se odloči, katere TV programe bo imel na svojem TV sprejemniku. Sedaj mu to pravico jemljejo zakon o obveznem plačevanju prispevka za TV SLO1, SLO2 in SLO3 in vsi ponudniki internetnih storitev, ki kar sami odločajo o programih, ki so viidni v okviru določenega paketa.

    V okviru svojega paketa, ki sem ga izbral kot najcenejšega (40 € mesečno) mam preko 100 TV programov, od katerih občasno gledam največ 10 programov. Torej mi vsak mesec operaterji ukradejo 36 evrov, TV Slovenja pa še 12 evrov, kajti njihovih programov nikoli ne gledam.

    Takšen sistem je kršitev človekovih pravic in kraja, saj plačujemo nekaj, česar ne uporabljamo.

    Od oblasti pričakujem, da končno z ustreznim zakonom pritisne na internetne ponudnike, da državljanom omogočijo izbor paketov z manj programi (zato cenejših), v okviru tega pa tudi pravico do izbora programov z ali brez TV SLO1, SLO2 in SLO 3.

    Vladimir Verdnik, 18.2.2020

     

  • D DaNamBoBolje

    Glasoval sem za, vendar bo po mojem mnenju, žal, če bo predlog osvojen, prišlo do zlorabe. Naročnina bo mogoče za malenkost nižja, proračun pa nastal dodaten vir, preko katerega bo aktualna politika lahko "javni medij" v celoti obvladovala.

    • h heizenberg

      Zelo ste naivni, če mislite, da ga sedaj ne more ... Sem dal skozi eno kadrovanje "aktualne politike" in videl, kako se splete hobotnica.

      Ni poanta v višini naročnine, ampak naročnina za kaj in za koga.

  • K Konsenz

    Prispevek naj se ukine,in naj se RTV financira iz proračuna.Ukinit oziroma prepovedati jim je treba financiranje z reklamami.Vse privat televizije delujejo brez financiranja gledalcev v obliki prispevka,ali pa prispevek razdeliti po gledanosti,sicer lahko državljani postopoma začnemo financirati vse in vsakogar.Nekomu po zakonu 2,nekomu 5,nekomu 10,nekomu 15 in temu je enkrat treba narediti konec.

    • e elbic

      Ni res, da vse privatne televizije delujejo brez financiranja gledalcev. Ko plačate vašemu kabelskemu operaterju mesečno naročnino, gre večina tega denarja privatnim televizijam. POP TV je prav zato nehal oddajati preko antenskega sistema, ker tam ni mogel pobrati denarja.

      RTV Slovenija mora ostati politično neodvisna. Zato mora imeti svoj, od proračuna neodvisen vir financiranja. Za naš žep pa je vseeno ali plačamo malo več davka ali posebno dajatev za RTV. Ne pozabite - če država komu da, mora prej vzeti svojim državljanom. Plačevanju javne TV se lahko izognemo le tako, da jo ukinemo.

      Financiranje vseh in vsakogar pa že poteka.

      • h heizenberg
        Komentar je izbrisal avtor komentarja.
      • h heizenberg

        Gre za to, da naj ne zaračunavajo RTV prispevka uporabnikom interneta. Moja e-pošta, pa e-banka nimata z RTV SLO nobene zveze. Po novem (spremembe predpisov so bile mislim da lani avgusta) pa ne morem uporabljati niti enega, niti drugega, ne da bi plačal RTV prispevek. Samo za to gre in za nič drugega.

      • G G.V.

        Konec koncev ukinitev javne RTV tudi ni tako slaba ideja.

        Jaz od nje nimam nič pa verjetno nisem edini. Že dolgo časa to ni neodvisen medij, tisti, ki trdi da je, je ali neumen ali pa se spreneveda.

        Problem je, kar se tiče RTV da:

        - je program zanič

        - da se po celo uro in več sučejo reklame ala top shop in podobno kar je popolnoma zgrešeno da ne rečem nesramno

        - da ima javna RTV absolutno preveč zaposlenih

        Ne vidim problema, da se vsebine, k ise morajo zagotavljati s področja infroamci, kulture itd. financirajo iz proračuna (- ne govorit kako mora bit financiranje neodvisno, če pa politika nastavlja ljudi na RTV-ju ), ostalo pa box in naj se vsak sam odloči ali bo gledal ali ne.

        • z znalček

          Zanimivo, kako tisti, ki trdijo, da programa nikoli ne gledajo, vedo, da je program zanič.

          • G G.V.

            Zanimivo je, da nekdo trdi, da ni zanič. Tega pa res ne razumem.

      • K Konsenz

        Lepo povedano,vse privatne postaje se plačuje preko operaterjev,torej tudi RTV SLO,ki je v paketih,zakaj je torej potrebno RTV financirati še dodatno,potem je treba tudi vse ostale privat TV financirati dodatno kot RTV.Strinjam se,da je potrebno ohraniti RTV politično neodvisno,prav tako pa naj postane finančno neodvisna od ljudi.Z vsakokratno oblastjo naj se dogovorijo koliko denarja bodo dobili iz proračuna in s temi sredstvi naj razpolagajo kakor vejo in znajo in takoj bodo sami ugotovili koliko jih je preveč.

    • e elbic

      Strinjaqm se s heizenbergovim komentarjem. Prek spleta bi moral biti dostop do RTV sporeda prost samo za plačnike RTV naročnine. Za ostale bi moral biti plačljiv oziroma onemogočen.

  • b ba tom

    Gre za prikrit davek, ob dejstvu, da davke plačujemo že tako in tako. Ker država preslabo gospodari, bi rada imela vel denarja, zato je uzakonila (ker pač lahko) dodatno dajatev, ki ji pač ne reče davek, v bistvu pa to je. Država naj lepo najde sredstva za nacionalno TV v sklopu pobranih davkov in naj neha ljudi. Pravica do povezave v internet je sedaj pogojena in obremenjena še s plačevanjem RTV prispevka, kar je ob državno odmerjenih nizkih penzijah in na splošno nizkim plačam v SLO (pre)velika dodatna obremenitev. Namesto da bi država vzpodbujala povezovanje ljudi v internet, jo kaznuje. Ali pa, po drugi strani, ker ne nudi možnosti izbire, sili ljudi v laganje in protizakonito ravnanje. Nevzdržna situacija, ki ni v skladu z ustavno pravico svobodne volje in pravice do izbire. Zelo podpiram, da se to vprašanje izpostavi na referendumu in da državi pokažemo, kaj si o tem mislimo.

  • G G.V.

    Povsem se strinjam s tistimi, ki so za ukinitev RTV prispevka in jih v celoti podpiram. RTV razmišlja samo o tem, kako izstisniti od naroda čimveč eur, pozabljajo pa na osnovo - kvaliteto vsebin. Leta iz leta v leto stagnira, RTV pravzaprav razen poročil in nekaj športna ni več gledljiva, pravzaprav je popolnoma negledljiva. Število zaposlenih je glede na vsebine vsaj 2x preveliko, racionalizacije poslovanja se ne lotijo, zaposlujejo sorodnike in še bi se dalo naštevat.

    Torej podpiram predlog, da se vsebine javnega značaja financirajo iz proračuna, vse ostalo pa zakodira in trži na prostem trgu. Kdor bo zainteresiran, bo kupil, kdor ne pač ne. Ne moremo plačevati RTV naročnine za gledanje reklam, pravzaprav eno in več urne top shop reklame ter ponovitve ponovitev že tako nekvalitetnih vsebin. RTV namreč še danes ne ve, da večina ponudnikov omogoča časovni preskok in predvajanje vsebin tudi do 7 dni nazaj. SIcer ne vem kaj bi na RTV gledal tako pomembnega 7 dni nazaj pa vendar.

    Teh resničnih anomalij, ki jih ima v načrtu RTV je potrebno zatreti v štartu. Denar naj iščejo nekje drugje in ne, da država z zakonom prisili državljane, da plačujejo za nekaj, kar ne gledajo in ne potrebujejo, na kvaliteto nimajo vpliva. To je celo protiustavno.

    • h heizenberg

      Hvala za podporo.

      Ampak res se je treba omejiti samo na obvezne in neobvezne programske vsebine. Prve naj se financirajo iz proračuna, druge iz naročnin. Ker bolj ko gredo komentarji v širino, več ima nekdo možnosti za spuščanje megle.

  • A Andrej Tomažič

    Če bo kdo od strank na naslednjih volitvah predlagov za ukinitev RTV naročnine dobi moj glas

  • h heizenberg

    Še en argument v podporo predlogu: ZPIZ mi je poslal obvestilo, da so podrobne informacije v zvezi z informativnim izračunom dohodnine dostopne na spletni strani FURS. Do spletne strani FURS pa ne morem, ne da bi prej v sklopu za naročnino interneta plačal še RTV naročnino ... Če pa se odjavim od interneta, ne morem do informacij FURS ...

  • j jan31

    Že 30 let gledamo Galuniča in ali pa če ga ne ga moramo plačevati. To je kraja denarja! Plačevanje informativnih oddaj naj bo uzakonjeno. Družabni programi naj se sponzorirajo od drugje.

  • I Ivan Peter Benko

    Iz zavoda RTV bi lahko izločili pevske zbore, orkester, udeležbo na izbiri E- popevke, proizvodnjo medijev za posredovanje A/V zapisov in že to bi zmanjšalo stroške, ki jih pokrivamo s plačilom naročnine. Stroški prenosa signalov so že vključeni v naročnini in operaterji jih ne bi smeli še dodatno zaračunavati, kar bi lahko dosegli z ustreznim oblikovanjem ponudbe.

    • h heizenberg

      Ni v tem poanta. Vse to lahko imajo. Gre zgolj za to, kako se kaj financira oz. iz katerega žepa. Jaz ne pristanem na to, da sem žrtev zakonodaje, ki mi nalaga plačilo RTV prispevka, ker želim nadzorno kamero povezati z internetom in računalnikom oz. pametnim telefonom. To preprosto ne gre skupaj in je v isti kategoriji, kot cestne hitrostne ovire, ki kaznujejo tudi tiste voznike, ki vozijo s prilagojeno hitrostjo..

  • h heizenberg

    Direktorica televizije je v opoldanskem odmoru prišla v napol prazno gostilno Pri novem Tišlerju.

    Komaj se je usedla, že je natakarica postavila pred njo krožnik z vampi.

    "Kaj pa je to?" je začudeno vprašala direktorica.

    "To so vampi!" jo je poučila natakarica.

    "To vem, ampak jaz jih nisem naročila."

    "Danes strežemo vampe. Boste tudi kruh? Potem je 7 evrov 20!"

    "Kaj si pa vi dovolite?" je vzrojila direktorica.

    "Boste dva kruha? Potem je 7 evrov 40."

    "Tristo zelenih!"

    "Tristo zelenih ne strežemo. Danes samo vampe. 7 evrov brez kruha!"

    Direktorica je prebledela.

    "Nisem jih naročila, ne bom jih pojedla in ne bom jih plačala!"

    Tudi natakarica ni bila več prijazna.

    "Če hočete, jih jejte, če nočete, pa nič. Plačali jih pa boste!"

    Direktorica je zakričala:

    "Pa kakšen način je to?"

    "Vaš način!" je butnilo iz natakarice. "Jaz tudi nisem naročila tistih vaših butastih oddaj, tudi gledam jih ne. Plačevati jih pa moram! Sedem evrov so vampi!"

    • A AndrejG

      Tole je fantastična analogija!! :)

  • h heizenberg
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • B Burek Man

    Jaz sem za to, da se oddaja šifrira, pa kdor hoče, plačuje in gleda, kdor ne, pač ne.

    Volk sit, koza cela.

    • h heizenberg

      Informativne oddaje oz. vsebine, predpisane z ZRTVS-1 so dolžnost nacionalne TV kot izvajalke javne službe in morajo biti vsem na razpolago brezplačno. Za izvajanje javne službe je država dolžna zagotoviti primerno financiranje. Neobvezne programske vsebine so lahko zakodirane in dostopne proti plačilu, kot je to praksa ostalih TV hiš. Taka oblika financiranja bi razbremenila uporabnike osebnih računalnikov in pametnih telefonov z internetno povezavo, ki so jih prav potiho vstavili v zakon in zavezali k plačilu RTV prispevka.

      Prav nič heretičnega ni v tem predlogu.

      • B Burek Man

        > vsem na razpolago brezplačno

        "brezplacno" ne obstaja... vedno nekdo to placa.

        • h heizenberg

          Davkoplačevalci, ker naj bi se obvezne programske vsebine financirale iz sredstev za medije (iz davčnih prilivov) in bi bile vsem na razpolago. Ostale programske vsebine pa kot plačljivi programi History, Discovery ... jih imaš, če jih naročiš. Oz. jih naročiš v paketu.

          • B Burek Man

            Ne govorimo o discoveryju, govorimo o rtvslo.

            Ti bi, da so dnevnik in "Mostovi" zastonj, mariov Joker pa plačljiv. Jaz pa pravim, da če je dnevnik "zastonj", ni zastonj, ampak ga še vedno plačujemo vsi, samo z nekimi drugimi prispevki (davki), pa če ga gledamo ali pa ne.

            • h heizenberg

              A sem kaj drugače napisal v zgornjem komentarju?

              Tako je z vso državno infrastrukturo in bi bilo lahko tudi z obveznimi programskimi vsebinami, ki jih je država dolžna zagotavljati po zakonu oz. ustavi. To se pač plačuje iz davkov. Če ne, čemu pa jih potemtakem sploh pobira?

  • d darkside

    To je bilo že večkrat tukaj, a nobenih sprememb. Sicer pa je stranka OPS (Osveščeni Prebivalci Slovenije) že nekaj časa vodila peticijo proti prisilnemu plačevanju RTV prispevkov, katera ima trenutno samo 27.999 podpisov, njihov predlog novega zakona pa le 2.665

    Ne vem - se ljudje bojijo podpisati peticijo oz. nov predlog zakona ali se enostavno strinjajo s plačevanjem?

    Slovencev je približno 2 milijona, podpisov pa komaj 28 tisoč - še ne 2% prebivalcev (če odštejemo mlajše od 18 let pridemo na koliko? 5% ? 6 % ?)

  • M Marko M

    RTVSLO je branik slovenskega jezika, kulture, znanosti in izobraževanja, predstavnik majhnega človeka, možnost za izražanje mladih ... v nasprotju s komercialnimi amerikaniziranimi kanali, ki poneumljajo.

    Sem za še višjo naročnino! ;)

    • a andrejček

      dajte še enkrat prebrati kar ste napisali. kašen branik slovenskega jezika... mogoče ljubljanščine, štajerščine in madžarščine ter italijanščine na svojem območju, pravilne slovenščine pa zagotovo ne.

    • h heizenberg

      Tu ne govorimo o jeziku.

      Obseg javnih informacij, ki ga je RTV kot javna ustanova dolžna zagotavljati državljanom, naj bo plačan iz proračunskih sredstev za medije, vse ostale vsebine pa naj bodo predmet proste izbire in naročnine, ki naj jo plačujejto tisti, ki jih to pač zanima. Jaz (in takih sploh ni tako malo) pa TV sprejemnika sploh nimam, zato ne vidim nobenega utemeljenega razloga, da bi plačeval RTV naročnino samo zato, ker želim uporabljati spletno banko. RTV je pač našla način, da z blagoslovom zakona v naše domove vstopa skozi stranska vrata in izstavlja račune za tisto, česar nismo naročili, ker ne potrebujemo. Saj to menda ni tako težko razumljivo in nelogično. Naj samo spomnim: njegadni je trgovina kupca TV sprejemnika ob nakupu avtomatsko prijavila na RTV in že naslednji mesec je bila v nabiralniku prva položnica. Kasneje so RTV naročnino povezali z električnim priključkom, češ, kdor ima doma elektriko, ima tudi TV sprejemnik. Omogočili pa so izjavo, da v svojih prostorih nimaš niti svojega in niti tujega TV sprejemnika. Zdaj so, kot sem zapisal, v domove prišli skozi stranska vrata, ker so omogočili sprejem svojih programov prek interneta, čeprav jih za to ni nihče prosil. V nadaljevanju je postala RTV naročnina obveznost vseh godpodinjstev, ki posedujejo osebne računalnike in pametne telefone ter so povezani z internetom ... in to je v taki obliki nesprejemljivo.

      • M Marko M

        Nihče te tudi ni prosil aki vprašal, da imaš vlado pa poslance pa učitelje pa zdravnike. Državni medij kot je RTVSLO je del storitev, ki jih zagotavlja država. Mesečni prispevek 12,75 €, se mi glede na kvaliteto vsebin, ki jih zagotavlja zdi fer. Za zdravstvo tudi prispevamo, pa pokojnine itd.

        Predlogi v smeri ukinitve naročnine gredo v smeri ošibitve RTVSLO in pa politika je zavohala, da bi tu znalo biti veliko volilcev, ki se jih lahko žejne pelje čez vodo. ;)

        • h heizenberg

          Me je vprašal in odgovoril sem na referendumu pred dobrimi tremi desetletji ter v nadaljevanju na volitvah.

          Država naj zagotavlja, k čemur je zavezana, ker zato tudi pobira davke. Želje posameznikov so stvar drugačnih razmerij.

          Mimogrede: jaz nisem nobena politika, niti član katerekoli stranke, ampak zgolj državljan, ki se mu zdi način obračunavanja RTV naročnine v nasprotju s temeljno človeško pravico svobodnega odločanja in milo rečeno nemoralen. Za nobeno oslabitev RTV ne gre, ampak zgolj za način financiranja njenega delovanja in če hočete: preživetja.

          • M Marko M

            Skušal sem zapisati, da državna televizija, kot kulturna in še kakšna ustanova, spada v isto kategorijo kot zdravstveni dom ali šola. Pa je zgleda težko razumeti. Debate o naročnini so prišle s političnega polja in populistična logika ulice se nadaljuje. Žal.

            Smiselno se je pogovarjat o kvaliteti vsebin in racionalizaciji RTVSLO. Veliko tega se že dogaja in ni prav, da se pozornost in energija preusmerja drugam. Sem mnenja, da je RTVSLO bolj pluralna kot kadarkoli prej in da ima dobre kriterije, ki preprečujejo zlorabe v politične namene. Ni pa stvar tako enostavno doseči, ker so pritiski z vseh strani. Debato o državni televiziji zreducirati na vprašanje naročnine ni ok.

            • h heizenberg

              Smiselno pa se je pogovarjati o prosti izbiri. In če že RTV primerjate s šolo: le-ta se ne financira iz šolnin (prispevkov). Vsaj tista ne, ki je obvezna. Šolski sistem vzdržuje država iz namenskih sredstev.

              Amapk očitno ne razumete, da je bistvo problema, da moramo RTV naročnino plačevati tisti, ki TV sprejemnika sploh nimamo. Še bolj absurdno: če bi želel npr. spremljati program National geografic, ga ne morem, ne da bi prej plačal RTV prispevek. Ne morem poslati e-pošte, ker so mi nekam v jetra računalnika podtaknili možnost spremljanja njihovega programa in uzakonili prisilo, da ga plačujem.

              • M Marko M

                Gre za nacionalni interes. Ne tvojo prosto izbiro!

                JAZ tudi ne rabim zdravstva, aaaaaaa dokler ne zbolim.

                JAZ tudi ne rabim doma za upokojence, aaaaa dokler ...

                JAZ JAZ JAZ ne rabim, JAZ nočem, JAZ ne bom. Halo!!!!

                Lahko vidiš sebe ali pa še 1m okrog sebe npr.

                • h heizenberg

                  Nacionalni interes naj se plačuje iz drugega žaklja, v katerega prek davkov posredno prispevam tudi jaz. Kot za vse našteto in vse ostalo.

                  Tudi javni prevoz je nacionalni interes, ampak ko se peljem z vlakom, pač plačam vozovnico. Samo takrat, sicer pa ne.

                  • M Marko M

                    Ja plačaš, ceno ki je preračunana, da se zadeva pokrije. Naj bi se.

                    Bi ti pa koristilo, da kdaj pa kdaj pogledaš RTVSLO in si razširiš obzorja ;) Pa ne samo športne prenose, ki BTW stanejo juhuhu produkcijskega denarja, ampak še kaj drugega, slovenskega. Patriotizem pa tak. Zminirali bi še tisto, kar je dobrega v državi. :/

                    • h heizenberg

                      Glej, kolega ... ne žali. Širina mojih obzorij ni tvoja stvar, stopnja mojega patriotizma pa tudi ne, kot tudi ne način, kako in s čim ga izkazujem. Če imaš na naslovno temo še kaj povedati, stori to z argumentom.

                    • j jozel

                      Bravo Marko, podpiram zapisano.

                      Malo nas je in ponosni moramo biti, da imamo svojo državo, jezik, kulturo pa tudi, če to nekaj stane.

                  • n nekinco

                    Heizenberg, v čem je po vašem mnenju sploh razlika, če bi plačevali posredno preko davkov ali tako kot sedaj, neposredno?

                    • h heizenberg

                      V tem, da tisti, ki želijo gledati neobvezne programske vsebine nacionalke, plačajo več, ker tudi več dobijo.

                      • e elbic

                        Niste proti davkom, pa vendar plačujete RTV prispevek, ki je prav s to razširjenostjo pravzaprav že postal davek.

                        RTV-prispevek je parafiskalna dajatev, določena z zakonom, in tako ni predmet prostovoljnega naročniškega razmerja. Obveznost RTV-prispevka temelji zgolj na posesti oziroma uporabi naprav, ki omogočajo sprejem programov. Z vidika RTV-prispevka ni relevantno, za katere namene se naprave dejansko uporabljajo. Z zbranimi sredstvi se financira delovanje celotnega javnega medijskega servisa, ki ne vključuje le radijskih in televizijskih programov, temveč tudi novičarski spletni portal, digitalni spletni arhiv, dostopnost vsebin za gluhe in slepe, raznovrstne izvirne vsebine in programe, ki so javnega pomena (otroške, izobraževalne, kulturne, verske, za avtohtone narodnostne skupnosti itd.), glasbeno produkcijo s simfoničnim orkestrom, digitaliziranje filmske dediščine, oskrbo prizemnega digitalnega omrežja, sofinanciranje neodvisne slovenske filmske produkcije itd.

                         

                        Če vaš predlog uspe, se bo takoj odprlo vprašanje: kaj so obvezne programske vsebine? Tistih, ki bodo proti vsakršni obvezni vsebini bo toliko, kot vas je sedaj za ukinitev prispevka.

                        Več pojasnil si lahko preberete tukaj: www.rtvslo.si/rtv/rtv-prispevek/vprasanja-o-rtv-prispevku/466279

                         

                        RTV prispevka ne boste plačevali, če naročniški službi RTV Slovenija oddate izjavo, da ne uporabljate naprav za sprejem programov (sprejemnikov, računalnikov ali pametnih telefonov). Dokazovanje nasprotnega bo njihova skrb. Zavedati se morate, da brez plačevanja splošnih dajatev družba, država, razpade, ljudje pa ne zaživijo v svobodnem okolju kot ptice na veji, temveč jih pogoltne neka druga družba.

                        • h heizenberg

                          Mi je jasno. In mi je jasno, kaj je namen RTV naročnine. Ampak ne more mi nekdo na tak način kratiti pravice dostopa do interneta. Še posebej, ker doma zares nimamo TV sprejemnika.

                          Obvezne programske vsebine (med katere zagotovo sodijo dnevna poročila) naj država določi s posebnim predpisom in uredi tudi njihovo financiranje.

                          • e elbic

                            Posebej za ta odgovor sem vprašal pri mojem dobavitelju signala za medmrežje. Povedali so mi, da oni nikamor ne sporočajo podatkov o svojih naročnikih (tudi na RTV ne). Če vi sami ne prijavite vaših naprav, prispevka ne boste plačali. Če pa ga že plačujete, pa obvestite RTV, da naprav za sprejemanje programa nimate in tujih ne uporabljate. Vaše navedbe o nekakšnem avtomatizmu ne držijo. Še enkrat vam napišem: ob sklenitvi pogodbe za dostop do internetne povezave vas nihče ne bo prijavil RTVju, prav tako ne ob nakupu telefona ali računalnika.

                            Poleg tega ima vsak član javne knjižnice dostop do interneta v svoji knjižnici brez plačila RTV prispevka. To je tudi odgovor gospodu, ki bi rad bral FURSova poročila brez plačila RTV prispevka.

                            • h heizenberg

                              Spoštovani gospod ... ne pošiljajte me v javno knjižnico, ker imam do prve vsaj 15 km. In tudi če bi bila bližje, je Vaš predlog popolnoma neumesten. Svoje življenje bom vodil po svojih zmožnostih in - če ni preveč heretično - tudi po svojih željah, kolikor mi bo to dopuščala pokojnina, katere višina me, kot večino slovenskih upokojencev, sili k postavljanju prioritet, tudi če mi to ni vedno po volji.

                              Moj računalnik je moja stvar. Moj telefon prav tako. In internet v osnovi ni namenjen gledanju TV. Niče ni silil RTV SLO, da svoj TV program distribuira tudi prek interneta. S tem, ko to počne, omejuje oz. finančno obremenjuje njegovo uporabo, posledično pa tudi uporabo e-pošte, kar je po mojem razumevanju pravno nevzdržno, saj oboje plačujem dobavitelju internetnih storitev.

                              • R REZ

                                Absolutno se strinjam z vsem, kar piše Heizenberg!!!